شناسه : 1004
پنجشنبه 2 اسفند 2019-2-22 14:52:19
وزیر کشور گفت: مقرر شد حرکت دامها از داخل کشور و استانها به طرف مرزها کنترل جدی شود و هرگونه انتقال دام، صرفاً با اجازه و هماهنگی دامپزشکی صورت گیرد.
وزیر کشور گفت: مقرر شد حرکت دامها از داخل کشور و استانها به طرف مرزها کنترل جدی شود و هرگونه انتقال دام، صرفاً با اجازه و هماهنگی دامپزشکی صورت گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه نشست مبارزه با قاچاق کالای اساسی در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه مدتی است موضوع قاچاق دام مطرح بود با حضور نمایندگان نیروهای فعال در مرزها، سپاه، نیروی انتظامی، صمت، جهاد کشاورزی و همچنین نمایندگان ستاد کل نیروهای مسلح، دادگستری و استانداران مناطق مرزی جلسه ای تشکیل دادیم و به بررسی ابعاد این موضوع پرداختیم.
وزیر کشور افزود: در این جلسه گزارش های اولیه همه نمایندگان دستگاههای حاضر در مناطق مرزی ارایه و همه عوامل موثر در قاچاق دام و کنترل آن مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر رحمانی فضلی در تشریح وضعیت موجود در این زمینه گفت: ما هیچ قاچاقی در زمینه دام در شرق کشور نداریم. در غرب کشور هم با توجه به شرایط کنونی برودت هوا و وجود برف فراوان در مرزهای و آذربایجان غربی، این رقم در ماههای اخیر پایین بوده است.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: مقرر شد با توجه به ابلاغیه جدید رئیس جمهوری در این زمینه، حرکت دامها از داخل کشور و استانها به طرف مرزها کنترل جدی شود و هرگونه انتقال دام، صرفاً با اجازه و هماهنگی دامپزشکی صورت گیرد.
بعلاوه در مناطق مرزی از محدوده و شعاع خاصی، مانع ورود دام شوند.
وی اضافه کرد: همچنین مقرر شد در جاده ها نقاط ایست و بازرسی تقویت شود و در مناطق مرزی هم با افزایش نیرو و تمهیدات لازم جلوی هرگونه قاچاق بخصوص دام گرفته شود.
دکتر رحمانی فضلی با اشاره به بهره گیری از تمام ظرفیت های موجود در این حوزه افزود: اخیرا مجوزی به سپاه داده شد تا به ویژه در مناطق دریایی وارد عمل شود و با قاچاق کالا و ارز مبارزه کند که هماهنگی لازم در این خصوص با نیروی انتظامی و ارتش از طریق ستاد کل نیروهای مسلح انجام شده است و  تا چند هفته آینده اجرایی می شود.
وزیر کشور تاکید کرد: تلاش بر این است که نظارت بیشتری بر امر قاچاق کالای اساسی و دام داشته باشیم.
وی در ادامه به نگرانی های موجود در بحث توزیع نهاده ها و کالاهای اساسی از جمله گوشت اشاره کرد و گفت: این نگرانی ها مجددا در این  جلسه بررسی شد و گزارشهایی از سوی وزارت خانه های صمت و جهادکشاورزی ارائه شد که نشانگر این بود که ورودی این کالاها به کشور و ذخایر موجود کشور بسیار خوب است.
وزیر کشور با بیان اینکه در توزیع گوشت مشکلاتی وجود دارد، افزود: در این راستا جامعه هدف مشخص شده و از این پی، گوشت تنظیم بازار فقط به جامعه هدف ارائه خواهد شد.
همچنین با تدابیر اندیشه شده امکان واردات گوشت، توسعه یافته و مبادی مختلف می توانند گوشت وارد کنند و همچنین عوارض واردات گوشت با ارز نیمایی، صفر تعیین شد.
وزیر کشور در پایان ابراز امیدواری کرد: با افزایش واردات و اصلاح نظام توزیع و همچنین با کنترل شدید قاچاق بتوانیم قیمت ها را متعادل تر کنیم؛ بهمین منظور، در این جلسه مسئول رسیدگی و نظارت به این کار، ستاد قاچاق کالا و ارز تعیین شد و کمیته ای در این ستاد تشکیل شد که به صورت روزانه  موضوع را رصد و هفتگی به دولت  گزارش ارائه کند تا بتوان با همکاری و کمکهای دولت این موضوع را حل کرد.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید