شناسه : 1106
يكشنبه 8 ارديبهشت 1398 2019-4-29 13:13:20
رحمانی فضلی: ملت ما نجیب و صلح دوست هستند، در عین حال مردم ما به‌دنبال استقلال و آزادی و تقویت آن هستند؛ لذا این نوع دوستی و نجابت، حد و مرزی دارد. نجابت تا جایی است که نجابت این مردم انقلابی و مسلمان گرامی داشته شود و مرز آن تا سقف خدشه دار شدن استقلال، آزادی و امنیت ملی و به خطر افتادن منافع ملی ما است، اگر این مرزها به هردلیل مورد خدشه قرار گیرد، مردم حتماً پاسخ می‌دهند و این دولت و نظام پای استقلال، آزادی، منافع ملی و امنیت ملی خود ایستاده است.
رحمانی فضلی: ملت ما نجیب و صلح دوست هستند، در عین حال مردم ما به‌دنبال استقلال و آزادی و تقویت آن هستند؛ لذا این نوع دوستی و نجابت، حد و مرزی دارد. نجابت تا جایی است که نجابت این مردم انقلابی و مسلمان گرامی داشته شود و مرز آن تا سقف خدشه دار شدن استقلال، آزادی و امنیت ملی و به خطر افتادن منافع ملی ما است، اگر این مرزها به هردلیل مورد خدشه قرار گیرد، مردم حتماً پاسخ می‌دهند و این دولت و نظام پای استقلال، آزادی، منافع ملی و امنیت ملی خود ایستاده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی صبح امروز در بیست‌وسومین همایش سراسری فرماندهان، روسا و مدیران نیروی انتظامی با تقدیر از تلاش فرماندهان و عوامل نیروی انتظامی گفت: سال ۹۷ را با همه فراز و فرودهایی که مواجه بودیم، ضمن حفظ اقتدار، با انجام ماموریت ها و وظایف نیروی انتظامی از جمله؛ برقراری امنیت و تسهیل خدمات دهی و ارتقای نظم در ارائه خدمات به مردم پشت سر گذاشتیم، در سایر حوزه ها هم سعی کردیم موثر باشیم و در کنار همه مسئولان اجرایی کشور و دولت به مردم عزیزمان خدمت کنیم.

وزیر کشور با اشاره به تحلیل های غلط دشمنان از وقایع دی ماه گفت: دشمنان به خود نوید افزایش جریان های اعتراضی و تنش های اجتماعی و بی‌ثباتی امنیت را دادند و براین مبنا برنامه‌ریزی و تبلیغات زیادی کردند. بنا داشتند با هزینه کردن پول هنگفت، اعتراضات فراوانی برپا شود که لطف خداوند شامل حال مردم بود و با هوشیاری نیروهای امنیتی و انتظامی و مردم عزیز و برنامه ریزی هایی که در شوراهای تامین، شورای امنیت و شورای عالی امنیت ملی صورت گرفت، علیرغم تمام تلاشها نتوانستند به هیچ یک از اهداف و برنامه های خود برسند.

دکتر رحمانی فضلی با اشاره به فشارها و تحریم های همه جانبه علیه ایران در سال ۹۷، گفت: سال ۹۷ را با فشار زیاد به مردم در حوزه اقتصادی سپری کردیم. فشار اصلی بر مردم بود و در عین حال، همین مردم همراهی اصلی را داشتند و مقاومت کردند و بار دیگر عزم و اراده مردم در مواجه با مشکلات به نمایش گذاشته شد و ما مدیون چنین مردمی هستیم.

وی تاکید کرد: نیروی انتظامی در حوزه های مرتبط با اقتصاد هم تمام مأموریتهای خود را به‌خوبی انجام داد. از جمله؛ در حوزه مرزی و مقابله با قاچاق کالا و ارز،  نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی تلاش زیادی کردند و از خروج بسیاری از کالاهایی که بعضاً به صورت برنامه ریزی شده از مرز خارج می شد، جلوگیری کردند.

رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: در حوزه اقتصادی با برخی کمبودها و برخی از اعتراضات و نارضایتی ها در حوزه های تولیدی مواجه بودیم که نیروی انتظامی در این حوزه در زمینه آرامش بخشی و ایجاد فضای مناسب و مطلوب در فضای کارگری و تولیدی و همچنین همراهی در بخشهایی که می تواند به تولید کمک کند، تلاش مؤثری داشت. بعلاوه در حوزه اجتماعی با موضوعاتی مانند خشکسالی، کمبود آب و تحرکات و تنش‌های ناشی از آن در برخی مناطق روبرو بودیم که با خویشتن داری و درایت و برنامه ریزی مناسب به خوبی مدیریت شد.

 وزیر کشور یکی از برنامه های دشمن در سال ۹۷ را تحریک و تهییج در حوزه اقوام و اقلیت ها در کشور برشمرد و گفت: با این وجود، سال  ۹۷ آرام ترین و مطلوب ترین شرایط را در این حوزه داشتیم و همراهی،همدلی، فهم و شعور و آگاهی مردم و مشخصاً هموطنان اقلیت، ما را در رسیدن به وحدت و انسجام و مقابله و مقاومت در برابر استکبار یاری کرد و سال گذشته را به یکی از بهترین سالها در وحدت و انسجام داخلی تبدیل کرد. در این مورد هم نیروهای انتظامی و نظامی به خوبی توانستند در کنار مردم به وظیفه خود عمل کنند.

رئیس شورای امنیت کشور با اشاره تبلیغات دشمن علیه ایران در سال ۹۷ گفت: دشمن در مقابل دوربین اعلام کرد که ایران جشن ۴۰ سالگی انقلاب را نخواهد دید و برای محقق کردن این موضوع اقدامات زیادی در حوزه های سیاسی، اقتصادی و حتی در دیگر حوزه ها انجام دادند و تلاش کردند مردم را از حضور در میدان پرچم داری حمایت از انقلاب مایوس کنند اما دیدیم که ایام دهه فجر باشکوه تر و با حضور بیشتر مردم نسبت به سالهای قبل برگزارشد و این موضوع علامتی بود برای آنها که نمی توانند با مردم ایران مقابله کنند.

وزیر کشور توفیقات بسیار کشور در عرصه های مختلف را نشانه عزم و اراده ملت دانست و گفت:  در حوزه منطقه ای شاهد رویارویی کشورهای اسلامی و دولتهای منطقه با استکبار و رژیم صهیونیستی بودیم و اعلام کردند که مقابله در منطقه، مقابله با ایران است. اما به لطف خداوند و همکاری مردم این کشورها با عزم و اراده ای که به عنوان حمایت، مقاومت، استقامت و منافع و امنیت داخلی آنها بود، توانستیم محور انسجام و وحدت میان مردم باشیم.
وی افزود: نفوذ سیاسی و دیپلماسی ایران، نفوذ کارشناسی و مستشاری و نفوذ در حوزه بین الملل و بالاتر از اینها الگوی مقاومت و استقامت که ایران منشا و مبدأ آن است، موجب شد شاهد بروز و ظهور جریان های نو و رویش های جدید مقاومت به سبک ایران و تشکیل نیروهایی به سبک نیروهای بسیج ایران باشیم.

رحمانی فضلی ادامه داد: در عرصه بین‌الملل علی‌رغم تلاش آمریکا و نظام سلطه رسانه ای و هزینه های فراوان، نتوانستند اجماع جهانی علیه ایران ایجاد کنند و حتی موجب اختلاف میان هم پیمانان آمریکا در اعمال فشار و رفتار یکطرفه علیه ایران شد.

وزیر کشور تصریح کرد: در انتهای سال ۹۷ دولت آمریکا به‌دنبال استمرارها فشارها بر ایران بود و شرایط را  از همان ابتدا به‌گونه‌ای رقم زدند که بی‌ثباتی و ناپایداری در برنامه ریزی در کشور را ایجاد کنند. اکنون نیز با فشارهای آنها در عرصه تحریم‌ها مواجهیم و محور تمام اقدامات و فشارها با به حداقل رساندن درآمدهای نفتی ایران، فشار بر مردم است.

دکتر رحمانی فضلی با تأکید بر اینکه محور تمام اقدامات، برنامه ریزی ها و فشارهای دشمن، مردم ایران است، گفت: آنها فکر می کنند که هرچه فشارها زیادتر باشد، تنش های اجتماعی، نارضایتی و تنشها تقویت و با ایجاد اعتراضات و درگیری ها در داخل موجب بی ثباتی در کشور شوند. این روشی است که در چهل سال گذشته به جز زمان جنگ که مستقیماً رویارویی داشتند، با هدف تحرکات و تنش های داخلی دنبال کردند.

وی افزود: اکنون با تمسک به برخی معاندان منفور ملت و کسانی که با تحلیل های غلط خود را به عنوان آلترناتیو معرفی می کنند، فکر می‌کنند می‌توانند به اهداف خود برسند. سال گذشته در عرصه جهانی با هزینه های گزاف نشست هایی برگزار کردند که یکی از آنها ورشو بود و به دنبال آن بودند که به گمان خود، حوزه یکپارچه و البته خیالی اپوزیسیون ایران را تشکیل دهند، البته بدیهی بود که موفق نشوند؛ به دلیل اینکه پایگاهی در کشور ندارند و حتماً مردم هوشیار و متدین انقلابی ایران با داشتن رهبری آگاه و مدبر و با تجربه بسیار، حرکت ارتجاعی نخواهند داشت. نظام پوسیده استبداد، چیزی نیست که مردم ما بعد از ۴۰سال حریت و آزادگی به آن توجه کنند.

وزیر کشور با بیان اینکه ما در برابر دشمنان ایستادگی خواهیم کرد، گفت: استقلال و امنیت و آزادگی هزینه دارد و ما باید این هزینه ها را مدبرانه و با برنامه ریزی به حداقل برسانیم. اگر همه ما با قدرت از هدایت های رهبری و سیاست های او پیروی کردیم و با انسجام داخلی دولت را تقویت و به عنوان مسئول آن را یاری دادیم و نیروهای امنیتی و انتظامی ما در اوج وحدت و انسجام کار را پیش بردند ما موفق شده ایم. 

رئیس شورای امنیت کشور با بیان اینکه؛ دشمنان از اقدامات نظامی در منطقه هراس دارند، یادآور شد:  دشمنان شاید قدرت اقدام نظامی را داشته باشند اما توان اعمال این قدرت را ندارند. دشمنان می‌دانند تعیین جغرافیای جنگ بعد از اقدام نظامی، دیگر به‌عهده آنها نیست و هزینه جنگ تمام اقتصاد دنیا را تحت تأثیر قرار خواهد داد، مگر می‌شود در منطقه‌ای که اساس اقتصاد دنیا به آن وابسته است اقداماتی انجام داد و بعد از هزینه های آن دوری جست ؟ بنابراین اساس را بر تحریم ها علیه کشور گذاشتند.

وی ادامه داد: باید با نگاه مثبت و ایجابی نگاه کنیم و از این فرصت، همه با هم برای رهایی از وابستگی به نفت تلاش کنیم، گامهای زیادی در این زمینه برداشته شده اما گامهای زیادی نیز باقی مانده است. موقعیت کنونی کشور به گونه ای است که می توانیم با برنامه ریزی های منسجم و آگاهانه این کار را انجام دهیم.

وزیرکشور افزود: البته برای کسب درآمد نفتی خود مشکلی نخواهیم داشت و راههای مختلفی را در پیش رو داریم که به تناسب از آنها استفاده کنیم. حتماً حق خود می‌دانیم که مقابله به مثل کنیم، حتما حق خود می دانیم که پاسخ مناسب به هرنوع اقدامی بدهیم. ملت ما نجیب و صلح دوست هستند، در عین حال مردم ما به‌دنبال استقلال و آزادی و تقویت آن هستند اما این نوع دوستی و نجابت، حد و مرزی دارد. نجابت تا جایی است که نجابت این مردم انقلابی و مسلمان گرامی داشته شود و مرز آن تا سقف خدشه دار شدن استقلال، آزادی و امنیت ملی و به خطر افتادن منافع ملی ما است، اگر این مرزها به هردلیل مورد خدشه قرار گیرد، مردم حتماً پاسخ می‌دهند و این دولت و نظام پای استقلال، آزادی، منافع ملی و امنیت ملی خود ایستاده است.

وزیر کشور عنوان کرد: افرادی که پشت خانه‌های شیشه‌ای ایستاده‌اند نباید سنگ پرت کنند زیرا این سنگ به خودشان برمی‌گردد. ملت ایران اگر احساس کند افراد و دولتهایی به آرمان ها و باورهایشان خیانت می کند، نخواهد بخشید.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه ما در منطقه هستیم، بودیم و خواهیم بود، گفت: جغرافیای این کشور قابل تغییر نیست. دشمنان در این منطقه بیگانه و مهمانان ناخوانده هستند و نباید به ریسمان دشمن متمسک شد. ما تاریخ و فرهنگ، مرزهها و آرمان های مشترک داریم و دشمنان بدانند با این حرکات موجب انسجام و وحدت منطقه مسلمان و همه نیروهای دلسوز و علاقمند به استقلال و آزادی و منافع ملی خواهند شد و سیلی راه خواهد افتاد که به یقین این سیل می تواند بسیار مهیب و ویرانگر باشد.

وی افزود: در موضوع جریانات انحرافی مثل داعش و تکفیری ها، از اول تحلیل ما این بود که این جریانات تروریستی، چهره زلال و پاک اندیشه های صلح طلبانه و بشردوستانه و رحمت و مهربانی اسلام را بیشتر شفاف و روشن می کند که اینگونه شد. ما متوجه پیروزی بزرگی خواهیم شد و این منوط به این است که با اخلاص و اعتقاد و ایمان به این راه، از ولایت تبعیت داشته باشیم و با وحدت و انسجام پیگیر مقاومت و استقامت در برابر دشمنان باشیم و خداوند نیز ما را یاری خواهد کرد.

جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی با بیان اینکه نیروی انتظامی به‌عنوان چهره مقتدر، امنیت‌زا، منظم، خدمات ده و همراه با مردم با بیشترین مسئولیتها مواجه است، تاکید کرد: هیچ دستگاهی در کشور مانند نیروی انتظامی تنوع مسئولیت ها و فعالیتها ندارد.نیروی انتظامی در تمام مراحل زندگی در کنار مردم است بنابراین باید تلاش کنیم در حوزه انتظامات و حوزه امنیت داخلی بیش از این موثر باشیم. و در ارائه خدمات بهتر به مردم در حوزه های انتظامی تلاش کنیم. دشمنان به‌دنبال بی ثباتی، ناپایداری، بی نظمی و تضعیف اقتدار و امنیت داخلی هستند، و ناکامی همه تلاش دشمن در عملکرد و رفتار مؤثر نیروی انتظامی است . مردم کمتر با نیروهای نظامی یا امنیتی مواجه می شوند اما مردم هر روز در حوزه کاری خود با نیروی انتظامی مواجهند و نیروی انتظامی باید مظهر نظم، اقتدار، عطوفت، مهربانی و هماهنگی و همدلی باشد.

دکتر رحمانی فضلی به حادثه سیل اخیر اشاره کرد و گفت: در حادثه سیلی که با آن مواجه بودیم، تمام رسانه‌‌های دشمن شروع به عملیات روانی و تبلیغات کردند و دنبال این بودند که از این مسئله در جهت نارضایتی عمومی و ناکارآمد جلوه دادن نظام و همچنین بی نظمی، ناامنی و بی‌ثباتی کشور استفاده کنند اما با عملکرد دقیق تمام نیروهای حاضر نتوانستند کاری از پیش برند.

وی یادآور شد: اولین نیروهای پای‌کار در کنار نیروهای اجرایی، نیروهای نظامی و انتظامی بودند. برای اینکه نیروهای متشکل، منسجم و با امکانات هستند و بر‌خلاف تبلیغات دشمن هیچ ناهماهنگی نداشتیم. فرماندهی واحد بر عهده وزارت کشور بود و همه نیروها در گروه های مختلف ایفای نقش می کردند.

وزیر کشور افزود: صحنه تجلی اراده جمعی همه ملت و نیروها در عرصه خدمت‌رسانی و کمک به مردم روی داد که موجب آرامش مردم شد و حتی میزان سرقت در این ایام کمتر از مدت زمان مشابه آن بود و کمترین تخلف در این مناطق در این ایام رخ داد.

دکتر رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: ۲۵ استان درگیر مسئله سیل بود اما ما از دنیا تقاضای کمک نکردیم. البته از کمکهای جهانی استقبال کردیم اما کمک نخواستیم چراکه به مردم، امکانات و شرایط واقف بودیم و همه پای کار آمدند و صحنه وحدت و انسجام و کارآمدی و مدیریت در این سیل به نمایش گذاشته شد و اثبات شد. در ادامه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده،  ۱۷۲ هزار واحد آسیب دیده‌اند که برای بیش از ۱۰۰ هزار مورد وسایل خانه و زندگی آماده شده است و اعلام کردم که باید تا آخر هفته به عدد ۱۷۰ هزار برسد و برنامه‌ریزی برای ساخت خانه‌ها در مدت یک سال را در پیش رو داریم.

وزیر کشور در پایان گفت: ملت بزرگ و قهرمان ایران با سرزمینی کهن و فرهنگی غنی ایرانی اسلامی و با داشتن رهبری مقتدر و مردمی منسجم نخواهد گذاشت، عده ای با تحلیل های نادرست از آن سر دنیا کشورمان را نا بسامان و ناآرام کنند. ما تجربه کردیم کشورهایی که ترسیدند، عقب نشینی کردند و یا تسلیم شدند، آزادی و استقلال، حریت و آبروی آنها مورد هجمه قرار گرفته است و ما نخواهیم گذاشت این مسئله نه تنها برای کشور خودمان بلکه برای سایر کشورهای منطقه نیز ایجاد شود.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید