شناسه : 1119
يكشنبه 15 ارديبهشت 1398 2019-5-6 12:00:09
رحمانی فضلی: محور انجام وظایف و مسئولیتها؛ قانون، مردم، منافع عمومی و رضای خدا است، استانداران الگوی مدیران استانی در نحوه عملکرد و برخورد هستند و باید اصل را بر حل مشکلات کشور بگذارند. اقدامات خوبی در زمینه بازسازی مناطق سیل زده در استانها انجام شده است، در زمینه اطلاع رسانی این اقدامات فعال تر عمل کنند و از ظرفیت صداوسیمای استانها در جمع آوری کمکهای مردمی و همراه سازی مردم در بازسازی این مناطق استفاده کنند.
رحمانی فضلی: محور انجام وظایف و مسئولیتها؛ قانون، مردم، منافع عمومی و رضای خدا است، استانداران الگوی مدیران استانی در نحوه عملکرد و برخورد هستند و باید اصل را بر حل مشکلات کشور بگذارند. اقدامات خوبی در زمینه بازسازی مناطق سیل زده در استانها انجام شده است، در زمینه اطلاع رسانی این اقدامات فعال تر عمل کنند و از ظرفیت صداوسیمای استانها در جمع آوری کمکهای مردمی و همراه سازی مردم در بازسازی این مناطق استفاده کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در آغاز همایش استانداران سراسر کشور، ضمن تشکر از استانداران استان‌هایی درگیر بحران سیل و استانداران استان های معین، گفت: کمک های استانهای معین به استانهای سیل زده قابل توجه بود و سایر استانها نیز در این زمینه هرچه توانستند انجام دادند‌.
وزیر کشور همچنین ضمن گرامیداشت روز معلم و سالروز شهادت شهید مطهری گفت: دشمن در اوایل انقلاب در جهت ضربه زدن و خسارت به انقلاب، با به شهادت رساندن شخصیت هایی چون شهید مطهری که مسلک و اندیشه و تفکرشان در اوایل انقلاب موثر و در استمرار انقلاب قطعاً میتوانست موثرتر باشد، به خوبی نشانه گیری کرد؛ با این حال، خون جاری این شهدا در کالبد انقلاب استمرار و دوام انقلاب را در پی داشت و خط رهبری و انقلاب را برای ما روشن تر کرد.
دکتر رحمانی فضلی با اشاره به اینکه در دنیا با شرایط پیچیده و جدیدی رو برو هستیم و رقابت ها شدید و بلوک بندی ها دچار تغییر شده است گفت: دخالت آمریکا از منظر قلدری و زور، آشکار است. آمریکا هم در نهادها و تشکیلات بین المللی و هم در پیمان ها و تفاهمات جهانی و هم در امور داخلی کشورها، بدعهدی و دخالت می کند.
رئیس شورای امنیت کشور با مرور سوابق دخالت ها و فشارهای ظالمانه آمریکائی ها در مورد کشورمان و  بدعهدی آمریکا در برجام، حتی تصور مذاکره را در شرایط فعلی معادل فشار بیشتر و گام های بیشتر علیه ایران دانست و آن را مطلقاً منتفی بر شمرد.
وزیر کشور با بیان اینکه دشمنان کینه عمیقی نسبت به جمهوری اسلامی دارند، گفت: باید مقاومت و استقامت را تقویت کنیم که آنها به این نتیجه برسند که جز پذیرفتن ما و کنار آمدن با راه دیگری ندارند.
وی افزود: فشار آنها از طریق نفت و با خیال به صفر رساندن فروش نفتمان است اما جمهوری اسلامی از طرق مختلف تلاش می‌کند،  و جلوی آنها خواهد ایستاد.
وی ادامه داد: دشمنان صرفاً با ایران مشکل ندارند بلکه با اسلام و همه کشورهای اسلامی مشکل دارند و به دنبال این هستند که اسلام واقعی از منطقه برچیده شود.
وی افزود: دشمنان تلاش دارند در حوزه اقتصادی و مالی، منطقه و کشور ما را سالهای سال عقب بیندازند و به همین دلیل باید دقت کنیم و با درایت و تدبیر امور را به بهترین نحو و با کمترین هزینه ممکن پیش ببریم.
وی با تاکید بر اینکه بالاترین تدبیر، مایوس کردن دشمنان از تاثیرگذاری تحریم ها است، گفت: تولید، اشتغال و سرمایه گذاری در استانها می توانند هسته اصلی این کار باشد.
وی افزود: مهمترین گام در زمینه سازی ایجاد اشتغال و افزایش سرمایه گذاری ها، کنترل اضطراب و استرس و تنشهای جامعه است.
وزیر کشور ادامه داد: استانها باید طرح و برنامه استان خود برای مقابله با تحریم را داشته باشند و هرکدام سهم خود را در این مسیر تعیین کنند و در این راستا باید افراد عالم، باانگیزه و سخت کوش را پای کار بیآورند تا به نتیجه مطوب دست یابند.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه نباید بگذاریم رفاقت ها بر انجام مسئولیت ها و وظایف غلبه کند، گفت: جهت گیری های سیاسی و جناحی، رفاقت و مواردی نظیر اینها نباید زمینه ای برای کوتاهی در انجام مسئولیتها باشد و استانداران باید با حریت و آزادگی به وظایف خود عمل کنند.
دکتر رحمانی فضلی با بیان اینکه محور انجام وظایف و مسئولیتها؛ قانون، مردم، منافع عمومی و رضای خدا است، گفت استانداران الگوی مدیران استانی در نحوه عملکرد و برخورد هستند و باید اصل را بر حل مشکلات کشور بگذارند.
وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوعات پیرامون بازسازی مناطق سیل زده و برنامه های وزارت کشور در این زمینه اشاره کرد و گفت: اولویت های اصلی پرداخت خسارت به مردم و بازسازی مساکن و تعمیر خانه ها است تا مردم هرچه سریع تر به روال عادی زندگی برگردند. همچنین تامین اقلام مورد نیاز و کالاهای آسیب دیده مردم مورد توجه است و در نهایت بحث نوسازی و تعمیر و بازسازی زیرساختها و تمهیدات پیشگیری انجام خواهد شد.
وی تاکید کرد: همه مراحل یاد شده همگام باهم پیش می رود اما برنامه این است که ابتدا مردم در خانه های خود مستقر شوند.
رئیس قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده تاکید کرد: استانداران جلسات متناظر قرارگاه را در استانها برگزار کنند و مصوبات به کمیته های ذیل قرارگاه ارسال شود. همچنین با مسئولان ستادی به صورت مستمر در ارتباط باشند و موضوعات استان خود را پیگیری کنند.
وی یادآوری کرد: همانگونه که در مرحله مقابله به خوبی عمل کردیم و وحدت و هماهنگی میان نهادها و دستگاهها به خوبی برقرار بود و همه با تمام امکانات و ظرفیتها پای کار آمدند، مرحله بعد یعنی بازسازی و نوسازی را  هم باید با همین روال ادامه دهیم.
وزیر کشور با اشاره به اینکه اقدامات خوبی در زمینه بازسازی مناطق سیل زده در استانها انجام شده است، از استانداران خواست در زمینه اطلاع رسانی این اقدامات فعال تر عمل کنند و همچنین از ظرفیت صداوسیمای استانها در جمع آوری کمکهای مردمی و همراه سازی مردم در بازسازی این مناطق استفاده کنند.
وی با بیان اینکه استاندار مسئول بازسازی و نوسازی استان است، تاکید کرد: استانداران مناطق سیل زده باید برای استانهای معین وظایفی مشخص و برای آنها ایجاد تکلیف کنند.
وزیر کشور اضافه کرد: استانداران بایستی در بازسازیها از توان و ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنند و ضمن ایجاد بستر فعالیت برای بخش خصوصی، در هزینه ها و زمان نیز صرفه جویی کنند.
وزیر کشور با بیان اینکه استانداران باید معاونین و فرمانداران خود را به گونه ای انتخاب کنند که بتوانند تصمیمات و برنامه های استاندار را اجرایی کنند، افزود: همانطور که در وزارت کشور هر یک از معاونین، مسئولیت حوزه ای از وظایف و مأموریت ها را به طور کامل و همه جانبه برعهده دارند و همانطور که بنده به معاونین و استانداران خود اطمینان و اعتماد کامل دارم و با این پیش فرض هر کار و مسئولیتی را می پذیرم، استانداران هم باید اطمینان کامل به معاونین و فرمانداران خود داشته باشند.
رئیس شورای امنیت در خصوص کنترل میزان جرایم در کشور گفت: استانداران، ظرفیت شوراهای تامین استان را برای بررسی عالمانه و تحلیل واقع بینانه و دقیق وضعیت کنترل جرایم، بیش از گذشته فعال کنند و بر اساس این بررسی های عالمانه و آمار و اطلاعات دقیق، برنامه های متناسب را در جهت کاهش روند شیوع جرایم دنبال کنند.
وزیر کشور با تأکید بر ضرورت برخورد بسیار سریع و در عین حال کاملاً قانونی با مجرمان ادامه داد: استانداران موظفند با رویکرد پیشگیری و کنترل جرایم، مجموعه ای از اقدامات از جمله، روند کارآمد و مؤثر  منتهی به محاکمه مجرمان را از مراجع و دستگاههای ذیصلاح در استانها پیگیری کنند.
وزیر کشور در فراز دیگری از سخنان خود در خصوص برگزاری مراسم اربعین امسال گفت: باید تلاش کنیم که امسال این مراسم را بدون هیچ مسئله و به صورت کاملاً روان و تسهیل شده برگزار کنیم و بخش عمده ای از مسئولیت این کار برعهده استانها خواهد بود.
دکتر رحمانی فضلی همچنین به اهمیت توجه عملی و واقعی به جلی مشارکت و همکاری مردم در همه حوزه ها اشاره کرد و خطاب به استانداران گفت: به مردم اعتماد کنیم، زمینه مشارکت مردم در همه امور را فراهم کنیم و در این مسیر بخل نورزیم، از مردم کمک بگیریم و تاجایی که قانون اجازه می دهد بخش خصوصی را در کارها سهیم کنیم؛ چراکه با خلاقیت و ایده های بهتر و راههای جدید، به نحو مطلوب تری اقدام خواهند کرد.
وزیر کشور در فراز دیگری از سخنان خود به موضوع برگزاری انتخابات در سال جاری اشاره کرد وگفت: بی طرفی، اجرای مرّ قانون، سلامت انتخابات، مشارکت بالا و امنیت انتخابات، اصول وزارت کشور در برگزاری انتخابات است و از آن کوتاه نمی آییم.
وی با بیان اینکه ۴۰سال تجربه در برگزاری انتخابات داریم، افزود: ان شاا... این انتخابات با شکوه تر خواهد بود و این بار هم ملت ایران با صلابت به دشمنان نشان خواهد داد که دشمن موفق نمی شود.
وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود در جمع استانداران بر اهمیت و ظرفیت بالای دفاتر بانوان استانداری ها تاکید کرد و گفت: توجه به موضوع بانوان باید از چارچوب وظایف رسمی اداری خارج شود، چراکه زنان کشور ظرفیت بسیار بزرگی در حوزه های سیاسی،اجتماعی، اقتصادی و تربيتي هستند.
دکتر رحمانی فضلی از استانداران خواست تا در جلسات استانداری مانند شورای اداری، شورای توسعه و برنامه ریزی و ستاد بحران؛ از ظرفیت دفاتر بانوان استفاده کنند و گفت: گرچه در ترتیبات برگزاری این جلسات، حضور مدیران کل دفاتر بانوان ذکر نشده است اما می توان از حضور و نظرات آنها استفاده کرد.
وزیر کشور همچنین به نقش دفاتر بانوان در شرایط بحرانی چون سیل اخیر اشاره کرد و ضمن اشاره به شرایط سخت تر بانوان در زمان پس از بحران، گفت؛ زنان شرایط خاصی از نظر روحی و جسمی دارند و بهتر است دفاتر بانوان فعال تر شوند، با این افراد صحبت کنند و حرف دل این قشر را بشنوند.
دكتر رحمانی فضلی از استانداران خواست تا دفاتر بانوان را جدی بگیرند و در جلسات مختلف، مدیران کل دفاتر بانوان را مشارکت دهند. دکتر رحمانی فضلی همچنین از استانداران خواست از ظرفیت مشاور امور روحانیت استاندار برای پیگیری امور و ارتباط مستقیم و مستمر با فضلا، علما و شخصیت های روحانی، بیش از پیش  استفاده کنند.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید