شناسه : 1143
جمعه 13 ارديبهشت 1398 2019-5-11 13:05:56
وزیر کشور: بنده دلیل عدم موفقیت در اجرای برنامه های مختلف را نظام اداری می دانم که پاسخگوی این نوع اجرای برنامه ها نیست؛ البته این بدان معنا نیست که نظام اداری بازدارنده و مانع است اما موثر نبوده است.
وزیر کشور: بنده دلیل عدم موفقیت در اجرای برنامه های مختلف را نظام اداری می دانم که پاسخگوی این نوع اجرای برنامه ها نیست؛ البته این بدان معنا نیست که نظام اداری بازدارنده و مانع است اما موثر نبوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور که امروز در شورای اداری استان خراسان شمالی شرکت کرد؛ در آیین رونمایی از سند توسعه استان خراسان شمالی، گفت: ابتکار استاندار خراسان شمالی برای تهیه سند توسعه استان با بهره مندی از پیشنهادات کارشناسان بخش های مختلف دولتی و خصوصی می تواند امکانات و منابع مالی را جهت دار و هدفمند و از موازی کاری ها جلوگیری کند.
رحمانی فضلی تاکید کرد: همه مدیران اجرایی در راستای اجرای سند توسعه استان باید همسو و هم جهت باشند.
وی با اشاره به انتقاد ها از اجرایی نشدن کامل برنامه های توسعه در چهار دهه گذشته گفت: در چهل سال گذشته پنج برنامه برای توسعه کشور داشته ایم که خوب نوشته شد اما این برنامه ها به طور کامل اجرا نشد و باید دید اشکال کار در ضعف مدیران، نظام اجرایی و یا منابع مالی بوده است. 
رحمانی فضلی افزود: بنده دلیل عدم موفقیت در اجرای برنامه های مختلف را نظام اداری می دانم که پاسخگوی این نوع اجرای برنامه ها نیست و البته این بدان معنا نیست که نظام اداری بازدارنده و مانع است اما موثر نبوده است.
رحمانی فضلی با تاکید بر نقش مدیران در نظام اداری گفت: در این نظام، همه استان ها و شهرستان ها مانند هم اداره نمی شود برخی خوب و در مسیر توسعه کار کرده اند و برخی متوسط و یا ضعیف بوده اند و در این میان مدیران در راس نظام اداری هستند.
وزیر کشور تاکید کرد: مدیران و مسئولان، با مردم تعهد کرده اند و باید پاسخگو باشند، مسئولان فرصت خدمت به مردم را غنیمت بدانند؛ مدیری که جز حق، جز قانون و منافع مردم به چیز دیگر فکر کند، ملعون است.
عبدالرضا رحمانی فضلی با بیان اینکه مدیران اجرایی و مردم محور اجرای برنامه هستند، تصریح کرد: قوانین و مقررات باید به نفع مردم تفسیر شود.
وی خاطر نشان کرد: مردم باید محور اصلی مشارکت باشند و مدیران اجرایی باید نسبت به موضوعات مختلف استان درک درستی داشته و دلسوز مردم باشند و تاکید دارم حرف از مشارکت دادن مردم و بخش خصوصی نباید تنها حرف و سخنرانی باشد.
وی مطرح کرد: در اسناد توسعه ای باید اولویت های کشور که امروز بنا به تاکیدات مقام معظم رهبری تولید و اشتغال می باشد، مورد تاکید و توجه باشد. رحمانی فضلی افزود: استان های کشور داشته ها و مزیت های فراوانی دارند و هر استان می تواند یک سنگر پر قدرت برای اشتغال و تولید باشد.
وی مطرح کرد: رویکرد من، واگذاری مدیریت یارانه های نقدی و واگذاری آن به استانداران بود و مالیات هم باید در استان ها مدیریت شود.
وی تصریح کرد: به طور مثال استاندار می تواند شرایط را برای سرمایه گذاری های بالای ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیل کند و نیازی به مراجعه سرمایه گذار به ادارات نباشد، سه نفر به انتخاب استاندار مسئول پیگیر امور باشند.
رحمانی فضلی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب به رونق تولید و اشتغال گفت: شعار امسال رونق تولید است و تکیه دشمن هم بر این موضوع است و بنده اعتقاد دارم برای عزت مردم، اقتدار ایران و پاسخ به تحریم دشمن باید هر استاندار برای خود برنامه داشته باشد.
وی با اشاره به برخی فشارها در انتصاب ها گفت: در انتصاب ها تحت فشار هیچ گروه نبوده ام و هیچ فشاری را قبول نکرده ام، اگر فشار و اصرار مشاهده کنم، حتی اگر فرد شایسته باشد هم، قبول نمی کنم و باج نمی دهم.
وی اظهار داشت: افرادی با تشکیل گروه، تلاش دارند تا در انتصاب ها و انتخاب مدیران، فشار وارد کنند، گرفتن مسئولیت به یک مسابقه بدل شده و این رابطه و اصرارها سبب تعجب می شود، چقدر برای مسئولیت گرفتن ها حق ناحق می شود.
وزیر کشور در ادامه سخنان خود با اشاره به بحران سیل اخیر در کشور اظهار داشت: دشمن به دنبال این است که از هر موضوع در هر مقعطی، به نفع خود استفاده کند و در حادثه سیل اخیر هم تلاش داشت که قبایی برای خود دوخته و اعلام کند که مسئولان این کشور کارآمدی لازم را در مدیریت بحران ندارند، اما تمام دنیا دیدند که این بحران به نحو قابل قبولی مدیریت شد.
عبدالرضا رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب از همان ابتدا پیگیر امور بودند و رئیس جمهور هم به صورت مستمر از استانداران امور را جویا بود، در مجموع با همراهی و همکاری مردم و دستگاه های اجرایی کارها مدیریت شد.
رحمانی فضلی با بیان این مطلب که کاش درک ما از سیلِ ویرانگرِ تحریم و شرایط اقتصادیِ حاکم هم اینگونه بود و با آن، سیل گونه برخورد می کردیم، خاطر نشان کرد: در سیل اخیر، همه پای کار آمدند و در مرحله دوم که بازسازی و نوسازی است، باید همان رویکرد همکاری ادامه یابد.
 وی خطاب به استاندار خراسان شمالی گفت: شما والی و حاکم این استان هستید و باید برای توسعه این منطقه برنامه ریزی کنید.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید