شناسه : 1247
يكشنبه 6 مرداد 1398 2019-7-30 11:21:49
یک صد وبیستمین نشست شورای اجتماعی کشور به ریاست دکتر رحمانی فضلی و با موضوع بررسی ساماندهی کودکان کارخیابانی یکشنبه 6 مردادماه در محل وزارت کشور برگزار شد.
یک صد وبیستمین نشست شورای اجتماعی کشور به ریاست دکتر رحمانی فضلی و با موضوع بررسی ساماندهی کودکان کارخیابانی یکشنبه 6 مردادماه در محل وزارت کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه یکصد و بیستمین نشست شورای اجتماعی کشور در جمع خبرنگاران گفت: در این جلسه عملکرد دستگاههای مختلف در حوزه ساماندهی کودکان کار خیابانی بررسی شد.
وزیر کشور با بیان اینکه دوسال پیش، این موضوع در شورای اجتماعی بررسی و مقرر شده بود، از سوی دستگاههای متولی؛ مجموعه ای از اقدامات با رویکرد ساماندهی، صیانت و حفاظت از کودکان انجام شود، افزود: متأسفانه گزارشهای ارائه شده از سوی دستگاههای مختلف از وضعیت کودکان کار خیابانی، نشان دهنده وضعیت بسیار نامناسب این کودکان است.
وی اضافه کرد: کودکان کار خیابانی در مناطق بسیار نامناسب زندگی می کنند و متأسفانه باندها و افرادی وجود دارد که از این کودکان سوءاستفاده می کنند و نهایتاً با نوعی از استثمارشدگی کودکان روبرو هستیم.
دکتر رحمانی فضلی تأکید کرد: حتماً باید چه از نظر حرفه آموزی، آموزشی و درمانی، حمایتهای لازم از کودکان کار خیابانی انجام و از میان کودکانی که سرپرست ندارند، باید مورد حمایت مستقیم کمیته امداد و بهزیستی قرار گیرند.
وی افزود: تمام شرایط و عوامل برای ساماندهی این کودکان فراهم بوده و براساس گزارش های ارائه شده در جلسه امروز، روند کار نسبتاً خوب است اما کماکان با مسائلی از جمله ورود کودکان از افغانستان و حضور آنها در عرصه خیابان ها مواجه هستیم.
 
دکتر رحمانی فضلی در همین راستا با اشاره به اینکه براساس گزارشها و ارزیابی ها، مشخص شد که بیش از ۸۰ درصد کودکان کار خیابانی از اتباع خارجی هستند، گفت: مقرر شد این موضوع را با سفارت افغانستان در میان گذشته و شرایط را مطرح کنیم. اکثر این افراد به صورت غیرقانونی وارد کشور شده اند که این افراد را باید با همکاری سفارت افغانستان ساماندهی کنیم. در غیراین صورت به عنوان افرادی که غیرمجاز وارد کشور شده اند، در صورت عدم رعایت تعهدها، مجبور به عودت آنها خواهیم شد و قطعاً این کار را خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: این کار به نفع آنها نیز هست چراکه شرایط زندگی شان بسیار نابسامان است و به خصوص اگر در دست باندها اسیر شوند، این شرایط بسیار وخیم تر خواهد شد.
وزیر کشور در ادامه ضمن مرور مصوبات این جلسه گفت: مقرر شد نیروی انتظامی با باندهای کودکان خیابانی برخورد جدی کند و قوه قضاییه نیز هماهنگی لازم را در این مسیر انجام دهد. شهرداری در تامین جا و مکان اقدامات بیشتری انجام دهد و بهزیستی به عنوان متولی اصلی این مسئله بایستی همه دستگاهها را هماهنگ کند. همچنین استاندار تهران نیز با برگزاری جلساتی این مسئله را به جد پیگیری کند.
دکتر رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه هیچ یک از مردم و مسئولان راضی نیستند که افرادی به جای اینکه به دنبال درس، آموزش، حرفه آموزی باشند و به جای حضور در کنار خانواده، در کف خیابان ها باشند، گفت: تلاش خواهیم کرد شئونات انسانی حفظ و از حقوق این کودکان حفاظت شود، همچنین بتوانیم به نوعی این کودکان کار خیابانی را ساماندهی کنیم. آنهایی که نیاز به حرفه آموزی یا آموزش دارند، حتما به مراکز مربوطه فرستاده خواهند شد و با باندها و افراد گرفتار در دست این باندها نیز  رفتار قانونی مناسبی خواهیم داشت.
گفتنی است؛ در یکصد و بیستمین نشست شورای اجتماعی کشور، استانداری تهران گزارشی از طرح جذب و شناسایی کودکان خیابانی شهر تهران که در بازه ۲۲ خردادماه تا ۳۱ تیرماه اجرا شده است، ارائه کرد.

آلبوم تصاویر

اضافه کردن دیدگاه جدید