شناسه : 1248
شنبه 5 مرداد 1398 2019-7-30 13:11:46
وزیر کشور: در تلاشیم بحث ساماندهی مناطق حاشیه نشین در شهرهای مختلف را با تنظیم سندهای مستقل و به صورت زمان بندی شده و با همکاری همه دستگاهها به نتیجه برسانیم.
وزیر کشور: در تلاشیم بحث ساماندهی مناطق حاشیه نشین در شهرهای مختلف را با تنظیم سندهای مستقل و به صورت زمان بندی شده و با همکاری همه دستگاهها به نتیجه برسانیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در پایان نشست ساماندهی مناطق حاشیه نشین استان سیستان و بلوچستان، با اشاره به اینکه در این نشست به موضوع حاشیه نشینی علی الخصوص در شهرستان چابهار پرداخته شد، اظهار کرد: چابهار از جمله شهرستانهایی است که از نظر حاشیه نشینی با مشکلاتی مواجه است، ساخت و سازها در این شهرستان مناسب نیست و تراکم جمعیت در حواشی شهر بسیار بالاست.

دکتر رحمانی فضلی در تشریح معضل حاشیه نشینی در چابهار اظهار کرد: حاشیه نشینی در این شهر، از جمله ناشی از پیشرفت و توسعه پروژه های عمرانی بسیار بزرگی است که در حال انجام هستند و بی‌توجهی به پس کرانه این پروژه ها موجب افزایش جمعیت ناشی از مهاجرت در این شهر شده است که این مهاجرین عموما به مناطق حاشیه ای شهر روی می آورند.

وزیر کشور ضمن یادآوری دستور رییس محترم جمهور پیرو تعیین حاشیه‌نشینی به عنوان اولویت سوم رسیدگی به آسیب های اجتماعی از سوی مقام معظم رهبری، گفت: پیگیری های زیادی ظرف این دوسال در این زمینه انجام دادیم و امروز نیز با حضور همه دستگاههای متولی این مسئله را بار دیگر مرور کردیم.

وی در ادامه افزود: بنیاد مسکن متولی و محور اصلی ساخت و ساز در جهت ساماندهی مناطق حاشیه نشین تعیین و منابع لازم نیز از سوی دولت تصویب شده است. در این مسیر ستاد بازآفرینی نیز در راستای برنامه های بنیاد مسکن اقدام خواهد کرد.

وزیرکشور اضافه کرد: در این نشست، همچنین شهرداری و سازمان زمین شهری مسئول انتقال زمین مورد نیاز با سند به بنیاد مسکن شدند تا واحدهای مسکونی هرچه سریعتر ساخته و آماده شوند.
 
دکتر رحمانی فضلی همچنین در همین زمینه اشاره کرد: بر اساس نقشه ها و طرح های مطرح شده در این نشست، بنیاد مسکن امسال ساخت حدود ۴هزار واحد مسکونی در چابهار و کمتر از همین حدود را در زاهدان در برنامه خود دارد.

وی افزود: علاوه بر بحث تهیه مسکن مناسب برای حاشیه نشینان، موضوعات اجتماعی نظیر افزایش مشارکت اجتماعی، تسهیلگری و آموزش جز مباحث و موضوعاتی بود که در این نشست مطرح و متولی آن مشخص شد و همچنین ارائه خدماتی چون خدمات درمانی، آموزشی، ورزشی و خدمات مورد نیاز جامعه شهری به حاشیه نشینان شهرستان چابهار و زاهدان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: در تلاشیم در قالب اولویت بندی تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری و براساس تاکیدات رییس جمهور محترم، بحث ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین در شهرهای مختلف را با تنظیم سندهای مستقل و جداگانه به صورت زمان‌بندی شده و با همکاری همه دستگاهها به نتیجه برسانیم. این موضوع اکنون در شهرهایی چون زاهدان، چابهار و مشهد در حال پیگیری است و پروژه‌های آن در حال انجام است و در سایر شهرها نیز برنامه ریزی ها انجام شده و به مرور اطلاع‌رسانی خواهد شد.

اضافه کردن دیدگاه جدید