شناسه : 1284
شنبه 26 مرداد 1398 2019-8-19 10:10:24
دکتر رحمانی فضلی: این تفاهم نامه گام مهمی در جهت گسترش همکاری های امنیتی، مرزی، مبادلات تجاری و همچنین برگزاری هرچه باشکوه تر مراسم اربعین خواهد بود.
دکتر رحمانی فضلی: این تفاهم نامه گام مهمی در جهت گسترش همکاری های امنیتی، مرزی، مبادلات تجاری و همچنین برگزاری هرچه باشکوه تر مراسم اربعین خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور ایران عصر امروز در دیدار با یاسین الیاسری وزیر کشور عراق ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر، به همکاری های خوب و روابط سازنده دو کشور اشاره و ابراز امیدواری کرد: این روابط بسیار موثرتر ادامه یابد. 

دکتر رحمانی فضلی با بیان اینکه روابط ایران و عراق قلبی، اعتقادی، ایمانی، فرهنگی و تاریخی است، ابراز امیدواری کرد: دو کشور در کنار هم مسیر رشد، تعالی، صلح و توسعه را طی کنند.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، ضمن اشاره به تلاش دشمنان و نیروهای خارجی در منطقه برای برهم زدن صلح و ثبات و امنیت منطقه خاورمیانه و همچنین وحدت کشورهای مسلمان و با بیان اینکه سیاست ایران همواره بر ایجاد صلح و همکاری و وحدت میان کشورهای مسلمان است، خاطرنشان کرد: روابط ایران با سایر کشورها بر پایه رعایت منافع و مصالح و احترام متقابل به کشورها و استقلال آنهاست. 

 وی افزود: پس از فروپاشی دولت صدام همواره در کنار دولت عراق بودیم و از هیچ کمکی در این مسیر دریغ نکردیم.

رئیس شورای امنیت کشورمان خاطر نشان کرد: در حوزه مبارزه با تروریسم به ویژه داعش نیز از همه ظرفیتهای خودمان استفاده کردیم و الحمدلله عراق به ثبات نسبی رسیده است و اکنون عراق جایگاه خوبی در معادلات منطقه ای و بین المللی دارد.

وی ضمن قدردانی از اقدامات دولت عراق در خصوص برگزاری باشکوه مراسم اربعین گفت: موضوع اربعین را مسئله شیعه و سنی یا فارس و عرب نمی دانیم و امیدواریم این نهضت عظیم انسانی را با گرامیداشتی مناسب، به الگوی جهانی بدل کنیم. 

وزیر کشور عنوان کرد: دنیا از این حرکت عظیم که در مدت ۲۰ روز چندین میلیون زائر یکجا جمع می شوند در تعجب است. 

وی اشاره کرد: بیش از دو میلیون زائر از ایران ظرف مدت ۲۰روز با همکاری دولت عراق و با تامین امنیت و امکانات و حمل و نقل به زیارت اباعبدالله می روند. دراین ۴-۵ سال اخیر که وزارت کشورمتولی موضوع اربعین در کشور بود، شرایط بسیار بهتر از سالهای اول شده است و اصلا قابل مقایسه با آن زمان نیست، همچنین اکنون امنیت بهتر با زیرساختهای مناسب و خدمت بهتری ارائه می شود و این مراسم در امنیت و آرامش کامل برگزار می شود. 

وزیر کشور در ادامه به همکاری های دو کشور درخصوص مباحث مرزی، امنیت مرز و بازارچه های مرزی اشاره و ضمن تاکید بر گسترش همکاری ها، از طرف عراقی خواست تا بیش از پیش بر کنترل مرز و تردد غیرقانونی در مرز مشترک دو کشور نظارت کند. 

وی با اشاره به اینکه نگاه ایران بر این است که دو طرف در مناطق مرزی تبادلات اقتصادی، تجاری و بازرگانی داشته باشند، افزود: سهولت در تردد از مرز، ثبات قوانین و مقررات و تسهیل در امور تجار و بازرگانان از مواردی است که می تواند در این مسیر کمک کننده باشد. 

در ادامه این دیدار یاسین الیاسری وزیر کشور عراق  ضمن اشاره به اینکه نخست وزیر عراق بر برقراری بهترین رابطه با ایران در همه زمینه ها تاکید دارد، گفت: دولت و ملت عراق حمایت ها و کمک ایران در زمان حمله وحشیانه داعش را فراموش نخواهد کرد و جمهوری اسلامی ایران کمک زیادی در مسیر نابودی داعش کرد که جای تقدیر دارد. 

الیاسری نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه را برجسته دانست و گفت: ایران همواره سعی کرده است کشورهای اسلامی را با یکدیگر متحد کند و این موضوع دلیل اصلی هجمه ها و فشارهای دشمنان علیه ایران است.

وزیر کشور عراق تاکید کرد: عراق به جد به دنبال گسترش همکاری ها در همه زمینه ها با ایران است. وی موضوع اربعین را یکی از اهداف سفر خود به ایران برشمرد و گفت: با اقدامات و برنامه ریزی های انجام شده، امسال مراسم اربعین بهتر از هرسال برگزار خواهد شد. 

الیاسری با بیان اینکه سال گذشته نمونه موفقی از همکاری ها و هماهنگی های دو کشور در راستای برگزاری مراسم اربعین بود، گفت:  با تصمیم دولت عراق امسال روادید رایگان صادر می شود و پاسپورت ها به جای روادید صرفا در مرز مهر خواهند شد که این امر می تواند موجب تسهیل سفر زائران حسینی شود و همچنین با بازگشایی مرز خسروی نیز از بار ترافیکی مرزهای دیگر کاسته خواهد شد و تردد زائران روان تر می شود. 

گفتنی است؛ در پایان این دیدار، وزرای دو کشور ایران و عراق ضمن امضای تفاهم نامه همکاری میان دو کشور در نشست خبری در جمع خبرنگاران حاضر شدند.

 دکتر رحمانی فضلی در این نشست گفت: همکاری وزارت کشور ایران و عراق رو به افزایش و بهبود است و در زمینه مرزی، امنیت مرز، تبادلات مرزی شاهد همکاری های خوبی هستیم.وی ضمن قدردانی از دولت و ملت عراق، به سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به عراق اشاره کرد و گفت: در این سفر سطح همکاری های دوجانبه از جمله در موضوعات مرزی و اربعین به جد دنبال شد و شاهد هستیم که امسال با همکاری و مساعدت دولت عراق مرز خسروی بازگشایی خواهد شد و همچنین روادید اربعین لغو شد و در این مسیر امکانات و تسهیلات بیشتری نیز ارائه خواهد شد. 

وزیر کشور تصریح کرد: امروز تفاهم نامه ای امضا شد که توسط همکاران وزارت کشور ایران و عراق تهیه شده بود و همه حوزه های امنیتی، پلیسی، مرز، تجارت و تبادلات مرزی و برگزاری مراسم اربعین را شامل می شد.  امیدواریم این تفاهم نامه گام مهمی در بهبود روابط دو کشور در این موضوعات باشد. 

دکتر رحمانی فضلی در پایان ابراز امیدواری کرد: با برگزاری هرچه بهتر و باشکوه تر مراسم اربعین در سال جاری مردم دو کشور ایران و عراق بتوانند درمسیر تعالی فرهنگ حسینی گام بردارند.

همچنین یاسین الیاسری وزیر کشور عراق نیز در این نشست خبری ضمن قدردانی از مهمان نوازی گرم ایران، هدف از سفر به جمهوری اسلامی را بررسی موضوعات مشترک، مسائل امنیتی به خصوص موضوعات مرزی و مراسم اربعین اعلام کرد و گفت:  با امضای تفاهم نامه همکاری دو کشور تردد زوار اربعین با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

الیاسری خاطرنشان کرد: وزارت کشور عراق تمامی اقدامات را در جهت تامین امنیت زائران از لحظه ورود به این کشور تا خروج انجام خواهد داد و از تمام توانمندی ها برای مهیا کردن امکانات لازم برای خدمات رسانی به زائران اربعین استفاده خواهیم کرد.

تصاویر مرتبط

اضافه کردن دیدگاه جدید