شناسه : 1333
شنبه 23 شهريور 1398 2019-9-14 17:55:42
وزیر کشور "اتحادیه اقتصادی اوراسیا" را یک ظرفیت بزرگ منطقه‌ای برای ایران توصیف و بیان کرد: در نشست اخیر با نخست وزیر قرقیزستان در خصوص "اتحادیه تجاری اوراسیا که جمهوری اسلامی ایران به آن پیوسته گفت و گو کردیم.
وزیر کشور "اتحادیه اقتصادی اوراسیا" را یک ظرفیت بزرگ منطقه‌ای برای ایران توصیف و بیان کرد: در نشست اخیر با نخست وزیر قرقیزستان در خصوص "اتحادیه تجاری اوراسیا که جمهوری اسلامی ایران به آن پیوسته گفت و گو کردیم.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور به نقل از ایرنا؛ وزیر کشور که امروز روز شنبه ۲۳ شهریور از بیشکک واد مشهد شد،  در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد این شهر در جمع خبرنگاران افزود: بر این اساس ۳۰۰ کالای تخفیفی و ترویجی از ایران به کشورهای عضو  "اتحادیه تجاری اوراسیا" صادر و همچنین از کشورهای عضو آن اتحادیه ۵۰۰ قلم کالا وارد ایران می‌شود.
 
اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران، هفدهم ماه می سال گذشته میلادی توافق موقت مربوط به منطقه آزاد تجاری را امضاء کردند. این توافقنامه بر افزایش تبادلات تجاری بین کشورها با احتساب تسهیل رژیم گمرکی تاثیر بسیار گسترده ای دارد. اتحادیه اقتصادی اوراسیا  (EAEU) شامل کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان فعالیت خود را سال ۲۰۱۵  میلادی آغاز کرده است.
 
وی همچنین به برنامه افزایش همکاریها بین استانهای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان اشاره و بیان کرد: در این میان خراسان رضوی می‌تواند بیشترین نقش را داشته باشد.
 
رحمانی فضلی افزود: در جریان سفر به قرقیزستان، استاندار خراسان رضوی به منظور افزایش همکاریها نشستی مستقل با استاندار اوش آن کشور داشت.
 
وی ادامه داد: مقامات جمهوری قرقیزستان علاقه‌مند به توسعه همکاریهای دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران هستند. سیاست افزایش همکاریهای استانهای کشورهای نیز از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران با جمهوری قرقیزستان تصویب شده است. 
وزیر کشور در ادامه ارزش کنونی تجارت سالانه بین ایران و قرقیزستان را ۴۴ میلیون دلار اعلام و بیان کرد: برنامه ریزی شده تا حجم مبادلات بازرگانی دو کشور ظرف دو سال آتی دست کم به میزان دو برابر افزایش یابد. 
وی گفت: همچنین در جریان سفر اخیر به قرقیزستان موافقتنامه امنیتی و انتظامی نیز پس از یک سال پیگیری به امضا رسید. بر این اساس موضوعاتی از جمله مبارزه با تروریسم، قاچاق، افراط‌ گرایی، جرایم سازمان یافته، تبادل اطلاعات، آموزش و حوزه های عملیاتی نهایی شد که پس از تصویب مجلس شورای اسلامی اجرایی می‌شوند. 
 
وزیر کشور پنجشنبه ۲۱ شهریور ماه در سفری دو روزه همراه با استاندار خراسان رضوی، رئیس مرکز امور بین الملل وزارت کشور و مدیرکل امور مرزی آن وزارتخانه به بیشکک پایتخت جمهوری قرقیزستان سفر کرده بود.
 
وی در این سفر علاوه بر دیدار با نخست وزیر قرقیزستان، وزیر کشور آن جمهوری و بازدید از سرویس ملی مبارزه با مواد مخدر قرقیزستان "موافقتنامه همکاری انتظامی و امنیتی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان" را امضا کرد.
 
وزیر کشور همچنین در سفر به مشهد عصر امروز در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی شرکت می‌کند.

اضافه کردن دیدگاه جدید