شناسه : 1356
دوشنبه 8 مهر 1398 2019-10-1 00:09:10
وزیر کشور که هشتم مهر ماه در ستاد هماهنگی اربعین در کربلا حضور پیدا کرد، با تاکید بر اینکه نباید سطح توقعات و مطالبات را بالا ببریم، گفت: زائر اباعبدا... برای خوردن و خوابیدن و رفاه و آسایش بیشتر به کشور عراق نمی رود، هرچند فراهم کردن همه اینها وظیفه ماست؛ اما در بازه زمانی محدود با این حجم امکانات محدود نمی توان شرایط خانه و کاشانه مردم را در کشور دیگری فراهم کرد و اینها باید به مردم گفته شود.
وزیر کشور که هشتم مهر ماه در ستاد هماهنگی اربعین در کربلا حضور پیدا کرد، با تاکید بر اینکه نباید سطح توقعات و مطالبات را بالا ببریم، گفت: زائر اباعبدا... برای خوردن و خوابیدن و رفاه و آسایش بیشتر به کشور عراق نمی رود، هرچند فراهم کردن همه اینها وظیفه ماست؛ اما در بازه زمانی محدود با این حجم امکانات محدود نمی توان شرایط خانه و کاشانه مردم را در کشور دیگری فراهم کرد و اینها باید به مردم گفته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در نشست ستاد هماهنگی اربعین عراق که در کربلای معلا برگزار شد، گفت: همه باید در این حادثه عظیم، چند ویژگی مهم را که مقام معظم رهبری تاکید دارند، درنظر بگیریم، اول؛ مردمی بودن این حرکت است. ما باید خود را آماده کنیم، موضوع اربعین و نهضتی که راه افتاده است، تجلی یکی از جلوه های عاشورا است.
وی ادامه داد: بعد از چندین و چند قرن از واقعه کربلا، ما امروز شاهدیم که این موج جدید واقعا توانسته در عرصه جهانی به عنوان یک موضوع کاملا فرهنگی و اعتقادی خود را نشان دهد و این موضوع در دو بعد مطرح است؛ یک بعد ظاهری و صورت موضوع است که تلاش کرده ایم در خصوص زیرساخت ها، خدمات و نظائر آن اقداماتی را انجام دهیم و ادامه هم خواهیم داد و باید هم درست شود و موضوع بعدی که در این نهضت باید انجام دهیم، مسئله ای است که مقام معظم رهبری به عنوان معنویت افزایی و بعد فرهنگی، از آن نام می برند.
وزیر کشور در ادامه به ویژگی های دیگری از اربعین از دیدگاه مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: اربعین موضوع انسانی است یعنی نه نژادی است، نه مذهبی و نه دینی بلکه موضوع کاملا انسانی است و کاملا منطبق با فطرت، یعنی نیاز امروز انسان است.
دکتر رحمانی فضلی یادآور شد: همین که در فراز و فرود تاریخی بعد از سده های متمادی، مجدداً با این چشمه جوشان، با این شتاب و حرکت مواجه می شویم، نشان دهنده حقانیت جریان و نهضت کربلا است.
وی در تببین حقانیت نهضت کربلا، به مفهوم حق پرداخت و دو ویژگی و معنی برای آن برشمرد و گفت: اول، حق در مقابل باطل معنی می یابد؛ آنچه که اصالت دارد آنچه که ریشه دارد و آنچه که از حق تعالی منشعب شده است یعنی جلوه های اسماء و صفات الهی برای ما حق است و حق تعالی حق مطلق است. معنی و ویژگی دیگری که برای حق قائل هستیم اثبات، استحکام، اتقان آن است. بنابراین بعد از  گذشت قرن ها، این استمرار و این جوشش و این حرکت نشان دهنده حقانیت واقعه کربلا است و ما در این مقطع کوتاهی که خداوند متعال به همه ما فرصت داده است، به عنوان دستگاههای اجرایی و مسئولانی که اینجا هستیم واقعا باید کاری کنیم که در همان مسیری که مقام معظم رهبری تاکید کرده اند یعنی همان مردمی بودن، انسانی بودن، فرهنگی بودن و معنویت افزایی به وظایف خود عمل کنیم.
وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه باید خود را تقویت و از همه ظرفیتها استفاده کنیم، گفت: کار بسیار زیادی هم در ایران و هم در عراق در حال انجام است. جریان مدیریت کشور عراق همکاری بسیار خوبی با ما دارند، در نجف استاندار را ملاقات کردیم که روحیه بسیار خوبی داشتند، دیشب در خدمت استاندار کربلا بودیم که به نظرم از ما انگیزه بیشتری دارد. دولت و رئیس جمهور و وزیر کشور عراق نیز همینطور. مأمورین و کارکنان بخش های مختلف ما هم که در اینجا، همه کار می کنند. بنابراین باید تلاش کنیم مراسم اربعین را به بهترین شکل مدیریت کنیم.
وزیر کشور با اشاره به اینکه بیشترین آمار تردد زوار اربعین مربوط به سال ۹۵ و حدود ۲میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بود، افزود: امسال پیش بینی حداقل سه میلیون نفر را داریم؛ جابه جایی سه میلیون نفر در مدت ۲۰ روز، از اقصی نقاط ایران و بردن آنها به کشور دیگری که قوانین و مقررات آن متفاوت است، بسیار با اهمیت و دارای پیچیدگی های خاص خود است، البته در این مسیر تجربه چندین ساله داریم و حتما باید این مهم را به خوبی انجام دهیم.
دکتر رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به اینکه هیچ نگرانی در برگزاری مراسم اربعین وجود ندارد، عنوان کرد: نداشتن نگرانی به معنی این نیست که روند تدبیر و برنامه ریزی را متوقف کنیم. ستاد مرکزی اربعین در تهران و ستاد مستقر در عراق برنامه ریزی های لازم را انجام می دهند. آقای ذوالفقاری در تمام طول یک سال پس از اربعین گذشته، موضوع اربعین را از دستور کار وزارت کشور خارج نکرده است و بعلاوه، وزارت خارجه و همه دستگاههای مرتبط نیز کاملاً هماهنگ عمل کردند و امسال هم می توانیم با شرایط مطلوب تری نسبت به سال قبل این موضوع را مدیریت کنیم.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه نباید سطح توقعات و مطالبات را بالا ببریم، گفت: زائر اباعبدا... برای خوردن و خوابیدن و رفاه و آسایش بیشتر به کشور عراق نمی رود، هرچند فراهم کردن همه اینها وظیفه ماست؛ اما در بازه زمانی محدود با این حجم امکانات محدود نمی توان شرایط خانه و کاشانه مردم را در کشور دیگری فراهم کرد و اینها باید به مردم گفته شود.
وی در ادامه افزود: من از رادیو و تلویزیون و رسانه ها انتظار دارم جلوه های عظیم ایثار، فداکاری، همکاری و همدلی مردم در اربعین را نشان دهند و از تمرکز بر  مسائل بسیار جزئی پرهیز کنند. عمده ترین وظیفه ما در وزارت کشور ایجاد هماهنگی است. در سیل و زلزله، انتخابات، امنیت و اربعین همه کار هماهنگی است. واقعا کار هماهنگی بین ۲۰-۳۰ دستگاه کار بسیار سختی است که البته شاید نصف بیشتر این دستگاهها نیز دستگاههای غیردولتی باشد و بنده به عنوان وزیر کشور هیچ سلطه اداری و حاکمیتی بر آنها نداشته باشم. پس نباید مسائل کوچک اجتناب ناپذیر را بزرگ نمائی کنیم؛ البته باید تلاش کنیم همه کارها درست پیش برود.
وزیر کشور همچنین به موضوع توقف زائران در کربلا اشاره کرد و گفت: به دلیل ازدحام جمعیت در اربعین، باید تلاش کنیم که توقف و اسکانی در کربلا نباشد و مراجع و مسئولان نیز بر این موضوع تاکید کنند. برنامه ریزی ما نیز به گونه ای بود که از اول محرم تا اربعین ترددها زیاد شود که امسال این اتفاق افتاد و حدود ۷۵۰ هزار نفر تردد داشته ایم که سال قبل ۳۵۰ هزار نفر بود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه مسئولیت اربعین از سوی مقام معظم رهبری برای پنجمین سال متوالی به وزارت کشور محول شده است؛ افزود: خدمتگزاری زائرین اربعین، نعمتی است که خداوند به ما داده است. البته دستگاه های مسؤول و عناصر این دستگاه ها، همه وظیفه رسمی، اداری و ظاهری دارند؛ اما تلقی بنده است که این وظیفه اداری و ظاهری کافی نیست و نیروهایی که تاکنون کار کرده اند، براین اساس عمل نکرده اند؛ بلکه از حیث بُعد معنوی انگیزه مند بوده اند و وظیفه شرعی خود دانسته اند و البته دستور مقام معظم رهبری این وظیفه شرعی را سنگین تر کرده است.
وزیر کشور در پایان ضمن تاکید بر مردمی بودن مراسم اربعین، در خصوص تاکید و توصیه مقام معظم رهبری درخصوص قوت بخشیدن مسائل معنوی و فرهنگی اربعین، خاطرنشان کرد: به نظر می رسد که در این عرصه، وظایف سنگین تر است؛ چراکه تا دوسه سال دیگر به تناسب این افزایش ظرفیت، روندهای ساماندهی نهادینه می شود و شاید دیگر نیازی به تحول ویژه ای در عرصه تدارکات و پشتیبانی و نظائر آن، مانند الان نباشد و همه این موضوعات تثبیت شود، ولی بعد معنوی هیچ نقطه پایانی ندارد و هرچه جلو برویم عمیق تر خواهد شد، و طبعاً مطالبه از ما بیشتر و وظیفه و رسالت ما نیز بیشتر خواهد شد./

اضافه کردن دیدگاه جدید