شناسه : 1369
شنبه 13 مهر 1398 2019-10-6 10:18:52
نشست مدیریت پسماند به ریاست دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور با حضور استانداران سه استان شمالی کشور و مسئولان دستگاههای اجرایی مرتبط، شامگاه روز شنبه ۱۳ مهرماه در محل وزارت کشور برگزار شد.
نشست مدیریت پسماند به ریاست دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور با حضور استانداران سه استان شمالی کشور و مسئولان دستگاههای اجرایی مرتبط، شامگاه روز شنبه ۱۳ مهرماه در محل وزارت کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موضوع این جلسه بحث ساماندهی و جمع آوری زباله ها بود که یکی از معضلات اولویت دار کلانشهرها به ویژه در سه استان شمالی کشور است.
وی افزود: حضور استانداران سه استان مازندران، گیلان و گلستان در این جلسه مغتنم بود و گزارشها و پیشنهاداتی ارائه کردند که ان شاءا... این پیشنهادات عملی خواهد شد. 
وزیر کشور با اشاره به اینکه با تلاشها و اقدامات دولت، لایحه مدیریت پسماند تقدیم مجلس شده است، تصریح کرد: در این لایحه مشوق ها و امتیازات خوبی از جمله بخشودگی مالیات، تعیین سهم شهرداری ها و دولت در نظر گرفته شده است تا بتوانیم با اعمال این امتیازات، از موضوعاتی چون زباله سوزها و تبدیل پسماندها به انرژی حمایت کنیم. 
وی اضافه کرد: در این لایحه نزدیک به ۲۵درصد بخشودگی مالیات برای پروژه های مدیریت پسماند در نظر گرفته شده است.
دکتر رحمانی فضلی اقتصادی کردن پروژه مدیریت پسماندها را از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست اعلام کرد و افزود: تمامی دستگاههای مرتبط با مسئله مدیریت و جمع آوری پسماند اعلام کردند که در حوزه خود اقداماتی در جهت حمایت از این قبیل پروژه ها خواهند داشت؛ وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که زمین به صورت رایگان واگذار می کند و سازمان محیط زیست نیز برای استقرار زباله سوز با رعایت استانداردهای لازم زیست محیطی  اعلام آمادگی کرد که این امر می تواند در حدود ۲۰ درصد هزینه ها را کاهش دهد. 
وزیر کشور تاکید کرد: در این نشست مقرر شد در ظرف یک ماه با حضور مشاوری قوی در این حوزه مطالعات اقتصادی موضوع انجام و طرح اقتصادی برای این مسئله ارائه شود.
دکتر رحمانی فضلی در پایان خاطرنشان کرد: موفقیت در اجرای پروژه های مدیریت پسماند در کشور مستلزم همکاری و مشارکت مردم و شهرداری ها است، همچنین دولت بایستی سهم خود را به صورت یارانه پرداخت کند و امتیازات لازم نیز به این طرحها اختصاص یابد. 
وزیر کشور ضمن تاکید بر این که یک ماه بعد مجدداً همین نشست برگزار خواهد شد، اظهار کرد: امیدواریم در جلسه ماه آینده به یک راه حل عملی و اجرایی مناسب برسیم که بتوانیم دغدغه مردم خوب کشورمان را در کلانشهرها و به ویژه استانهای شمالی کشور رفع کنیم.

آلبوم تصاویر

اضافه کردن دیدگاه جدید