شناسه : 1380
سه شنبه 16 مهر 1398 2019-10-9 08:44:38
سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجران افغانستان در حاشیه نشست اکسکام با دکتر رحمانی فضلی دیدار و گفت و گو کرد. بلخی در این دیدار گفت: من صمیمانه ترین و خالصانه ترین تشکر و قدردانی خود و دولت افغانستان را از میزبانی دولت و ملت ایران اعلام می کنم.
سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجران افغانستان در حاشیه نشست اکسکام با دکتر رحمانی فضلی دیدار و گفت و گو کرد. بلخی در این دیدار گفت: من صمیمانه ترین و خالصانه ترین تشکر و قدردانی خود و دولت افغانستان را از میزبانی دولت و ملت ایران اعلام می کنم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ وزیر کشور در این دیدار ضمن اشاره به روابط خوب دو کشور و میزبانی جمهوری اسلامی ایران در چهل سال اخیر از پناهندگان افغانستانی تاکید کرد: راه حل اساسی پناهندگان و بازگشت داوطلبانه آنها به کشور، در گرو امنیت و توسعه این کشور است تا مردم بتوانند به کشور خود بازگردند و حتما بایستی توانمندسازی، آموزش و بهداشت اتباع افغانستانی مدنظر قرار گیرد.
وزیر کشور در ادامه به ساماندهی کودکان خیابانی اشاره کرد و گفت: ۸۶ درصد کودکان کار خیابانی در ایران افغانستانی هستند که هویت این افراد مشخص، والدین آنها شناسایی و برای آنها اسنادی صادر شود، این کودکان بایستی آموزش ببینند، درس بخوانند و مهارت لازم را یاد بگیرند.
دکتر رحمانی فضلی  با بیان اینکه سفارت افغانستان بایستی فعالیت بیشتری کند و در تعیین هویت افرادی که هیچ سند هویتی ندارند، همکاری داشته باشد، اظهار کرد: موضوع قاچاق انسان، موضوع خطیری است و حتماً باید از ایجاد شبکه های قاچاق انسان جلوگیری شود و با هرگونه اقدام در راستای قاچاق انسان برخورد شود.
وی با اشاره به اینکه درخصوص مستندسازی و ثبت اسناد پناهندگان در ایران اقدامات بسیار زیادی انجام شده است، افزود: یکی از راه حل های مؤثر این است که بتوانیم ورود اتباع افغانستانی به کشور ایران را قانونی کنیم، یعنی اتباع افغانستانی باید اسناد هویتی داشته باشند، گذرنامه، ویزا و مجوز لازم بگیرند که این امر علاوه بر کمک به دولت افغانستان، به کنترل این افراد در داخل ایران کمک می کند و مشکلات را به حداقل می رساند.
رحمانی فضلی به کمکهای اندک بین المللی اشاره کرد و گفت: مشکلات پناهندگان افغانستانی باید توسط دو کشور ایران و افغانستان حل شود چرا که میزان کمکهای بین المللی در خوشبینانه ترین حالت کمتر از ۶ درصد هزینه هایی است که جمهوری اسلامی برای پناهندگان پرداخت می کند.
وزیر کشور اضافه کرد: موضوعات مربوط به افغانستان بایستی در یک بسته دیده شود و تمامی مسائل مربوط به این کشور در قالب همین بسته حل شود.
دکتر رحمانی فضلی اشاره کرد: کمیته ۵گانه ای تشکیل شده است که این کمیته باید سرعت فعالیتها را بیشتر کند و یادداشت تفاهم یا موافقت نامه هایی که در این زمینه نیاز است، نهایی شود.
 وزیر کشور با اشاره به پیشنهاد تشکیل گروه سه جانبه بین کمیساریای عالی پناهندگان، افغانستان و ایران و پیگیری اقدامات فرهنگی ذیل این گروه، تاکید کرد: بسیار مناسب است که در بخش فرهنگی، برای افغانستانی های مقیم ایران که سالهاست افغانستان را ندیده اند، برنامه هایی در نظر گرفته شود تا بتوانند کشور خود ببینند، شرایط را بررسی کرده و علاقمند شوند تا با فراهم شدن شرایط به کشور خود بازگردند.
در ادامه این دیدار؛ سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجران افغانستان نیز ضمن مرور مشکلات به وجود آمده در اجرای تعهدات کشورافغانستان در قبال پناهندگان افغانستانی، گفت: مشکلاتی در روند دوساله تعهدات کشور افغانستان برای تعیین هویت و ثبت هویت اتباع افغانستانی در ایران به وجود آمده، ناشی از تغییرات ساختاری در افغانستان، خصوصا تغییرات وزارت کشور و ثبت احوال و همچنین روندهای اداری بوده است.
وی ادامه داد: تیم کاری آماده شده که در آینده نزدیک کار شناسایی و صدور گواهی هویت برای افغانستانی های مقیم ایران را آغاز کنند.
عالمی بیان داشت: تحریمهای ظالمانه علیه ایران نه تنها جمهوری اسلامی را متاثر ساخته است بلکه این عمل باعث فشار و تاثیر بر پناهندگان و مهاجران افغانستانی نیز شده است.
وی اضافه کرد: ۱۶۰هزار پناهنده افغانستانی به دلیل این تحریم ها، به سمت اروپا خصوصا از سمت ترکیه هجوم بردند که این خود موضوع بسیار مهمی است.
عالمی بلخی همچنین ضمن تشکر از دستور مقام معظم رهبری در خصوص تحصیل کودکان بدون هویت افغانستانی در ایران، گفت: این دستور باعث شد که بیش از ۱۰۰ هزار دانش آموز افغانستانی بتوانند در ایران تحصیل‌کنند.
وی اضافه کرد: در هیچ جای دنیا نمونه ای از دستور رهبری معظم ایران درخصوص تحصیل کودکان وجود ندارد و کشورهای مدعی حقوق بشر و پیشرفته هیچ نمونه ای از چنین اقدام بشردوستانه ای نداشتند که من از مردم ایران و مقام معظم رهبری تشکر می کنم.
وزیر مهاجران افغانستان گفت: امسال چهلمین سالگرد حضور اتباع افغانستانی در ایران است و من صمیمانه ترین و خالصانه ترین تشکر و قدردانی خود و دولت افغانستان را از میزبانی دولت و ملت ایران اعلام می کنم.

آلبوم تصاویر

اضافه کردن دیدگاه جدید