شناسه : 1381
سه شنبه 16 مهر 1398 2019-10-9 08:57:58
نشست چهارجانبه ایران، افغانستان، پاکستان و کمیساریای عالی پناهندگان با حضور وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در ژنو برگزار شد.
نشست چهارجانبه ایران، افغانستان، پاکستان و کمیساریای عالی پناهندگان با حضور وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در ژنو برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ در نشست ۴جانبه که با حضور وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران و وزرای افغانستان و پاکستان و کمیساریا، عصر روز سه شنبه ۱۶ مهرماه در ژنو برگزار شد، علاوه بر پیگیری اهداف تعیین شده از سال های گذشته، مقرر شد برای مجمع جهانی پناهندگان که در آذرماه در ژنو برگزار می شود، برنامه ریزی شود.
دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در این نشست چهارجانبه اعلام کرد: باید مسئله پناهندگان آسیب شناسی شود، ریشه های مشکلات بررسی شود و بعد براساس جمع آوری اطلاعات، کمیته ای تشکیل شود که برنامه، شرح وظایف و تعهدات کشورهای مختلف را تهیه کند تا در یک زمان مشخص اجرا شود.
وزیر کشور جمهوری اسلامی اظهار کرد: باید نقش، نظرات و دیدگاههای کشورهای منطقه مدنظر گرفته شود و در صورتی که ارزیابی صحیح از کل منطقه وجود نداشته باشد، سیل پناهندگی و مهاجران جدید به سمت سایر کشورها ادامه خواهد داشت.
وی یادآور شد: صرفاً برگزاری نشست بدون نتیجه و برنامه و اقدام عملیاتی مورد نیاز منطقه به نتیجه ای نخواهد رسید، و جامعه جهانی باید به مسئولیت بین المللی خود در قبال پناهندگان عمل کند ، به طور مثال کل کمکهای جامعه جهانی به ایران در امور پناهندگان ۶درصد هزینه های جاری هم نمی شود.
گفتنی است، سه کشور حاضر در این نشست اعلام کردند که نظرات کشورهای منطقه باید در نحوه ارائه کمکها، برنامه ها و اقدامات دخیل شود و براساس موقعیتها و واقعیتهای منطقه، اقدامات؛ تعریف، کمکها جذب و هزینه ها مدیریت شود.
همچنین باتوجه به اینکه اولین نشست مجمع جهانی پناهندگان برگزار و کشورهای متعددی در آن شرکت خواهند کرد، مقرر شد که وضعیت منطقه بررسی شود و برنامه کاری تدوین شود و ۴ عضو این کمیته ۴جانبه واقعیت های منطقه و پناهندگان را برای جامعه جهانی توصیف کنند.
قرار است در اجلاس مجمع جهانی پناهندگان از تمامی کشورها دعوت شود تا ضمن بررسی وضعیت جهانی پناهندگان، کمکها و پیش بینی های لازم برای بازگشت داوطلبانه آنان به کشورشان انجام دهند.

آلبوم تصاویر

اضافه کردن دیدگاه جدید