شناسه : 1383
شنبه 20 مهر 1398 2019-10-12 17:52:25
وزیر کشور ظهر امروز ضمن بازدید از مرکز فرماندهی و مانیتورینگ ستاد مرکزی اربعین حسینی، آخرین توصیه ها را به زائرین در گفتگوی زنده با شبکه خبر مطرح کرد.
وزیر کشور ظهر امروز ضمن بازدید از مرکز فرماندهی و مانیتورینگ ستاد مرکزی اربعین حسینی، آخرین توصیه ها را به زائرین در گفتگوی زنده با شبکه خبر مطرح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور پس از بازدید از ستاد مرکزی اربعین حسینی علیه السلام در گفت و گو با شبکه خبر با اشاره به اینکه بیشترین تعداد زائرین اربعین، به سال ۹۶ با دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برمی گردد، گفت: اکنون قریب  به سه میلیون و دویست هزار نفر از مشتاقان حضور در اربعین در سامانه سماح ثبت نام کرده اند و البته برخی نیز بدون ثبت نام در این سامانه، راهی این سفر می شوند.
وی افزود: از ابتدا پیش بینی کرده بودیم که امسال حداقل سه میلیون نفر در این مراسم شرکت کنند، با این حال از ابتدای محرم تاکنون بیش از دومیلیون و پانصد هزار نفر و از ماه صفر تا کنون دومیلیون و صد هزار نفر به عراق رفته اند، لذا  پیش بینی می کنیم، امسال، تعداد زائران از مرز سه میلیون نفر خواهد گذشت. البته با توجه به برنامه ریزی هایی که صورت گرفته، یک سال فعالیت ستاد مرکزی اربعین و اقدامات انجام شده از سوی کمیته ها، تلاش بر این بوده است که امکانات لازم را برای زائران عزیز فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه موضوع حمل و نقل یکی از مهمترین موضوعات برگزاری مراسم اربعین حسینی است، گفت: برای حمل و نقل زائران بیش از ۸ هزار اتوبوس پیش بینی کرده ایم، همچنین تعداد کامیون ها در صورت لزوم به چند  هزار دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد که در دو طرف مرز خدمت رسانی خواهند کرد.
دکتر رحمانی فضلی در ادامه تشریح چالش های حمل و نقل افزود: نمی توانیم تعداد زیادی وسیله نقلیه به کشور عراق بفرستیم چرا که مسیرهایی که از کوت به نجف و یا از بصره به نجف منتهی می شود، مشکلات زیادی دارد و  جاده مناسبی ندارد، همچنین تعداد زائران ایرانی و بخصوص عراقی که باید از این مسیر استفاده کنند بسیار زیاد است، بنابراین راهی که باید در سه ساعت و نیم تا چهار ساعت به پایان برسد، گاهی تا ۱۰ ساعت به طول می کشد، و همین امر منجر به کم شدن سرعت کامیون ها و اتوبوس ها می شود؛ در چنین شرایطی هرچقدر هم که ماشین جدید وارد مسیر شود، صرفاً موجب افزایش ترافیک مسیر خواهد بود.
وزیر کشور در نتیجه گیری این بخش از سخنان خود، از زائران خواست تا سفر خود را مدیریت کنند و از گروهی از زائرین که در مرزها حضور دارند، خواست با طمأنینه و به مرور و به تناسب ظرفیت جاده ها وارد کشور عراق شوند.
دکتر رحمانی فضلی در همین زمینه افزود: تقاضای من از همه زائران عزیز این است که برای رفاه و آرامش خود، مدت اقامت خود را در داخل عراق بسیار کوتاه کنند. چراکه از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری که تاکنون به عراق رفته اند، تنها ۸۰۰ هزار نفر برگشته اند؛ یعنی یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ایرانی هنوز در داخل خاک عراق هستند و این تعداد نیز روز افزایش است و بطور طبیعی، بازگشت یکباره این حجم از جمعیت، آسایش رائرین عزیز را با اشکال مواجه خواهد کرد.
وی یادآور شد: اینکه گاهی اوقات، یک یا دو ساعت مرزها بسته می شود، به دلیل تنظیم تردد و ترافیک است و هیچگونه مشکلی در خصوص اتوبوس، مینی بوس و کامیون ها نداریم.
وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه بیش از ۲هزار و ۵۰۰ موکب در داخل عراق فعال هستند، افزود: امکانات و تدارکات در حوزه های مختلف فراهم است و مشکلی نداریم. همچنین درخصوص آب مشکلاتی بود که سریعاً رفع شد و ان شاءا... در این زمینه مشکلی نخواهیم داشت.
دکتر رحمانی فضلی با بیان اینکه موکب های عراقی از روز اربعین تعطیل می شود و علیرغم اینکه موکب های ایرانی خدمات دهی کنند، به تنهایی نمی توانند به این حجم از جمعیت خدمات لازم ارائه کنند، گفت: تنها راه این است که زوار پس از یکی دو روز زیارت سریعاً به کشور بازگردند تا آسایش زائران تأمین شود.
 
وزیر کشور با بیان اینکه همه دستگاهها به خوبی کارها و وظایف خود را انجام می دهند، ابراز امیدواری کرد: زائران به پیامکهای ارسالی ستاد و همچنین اطلاعیه ها و اخبار اعلامی از صدا وسیما توجه کنند و با همه مسئولان همراهی کنند.
وی افزود: صدا و سیما بیشتر در امر تهییج و تشویق مردم برای حضور در این مراسم فعال است اما تمنا دارم که در برنامه های خود حتماً تاکید کنند که زوار سفر خود را مدیریت کنند.
دکتررحمانی فضلی ادامه داد: زوار با همکاری با مسئولان و مدیریت سفر خود، می توانند امکانی برای افرادی که تمایل به حضور در این مراسم دارند اما ازدحام جمعیت مانع از آن می شود را ، فراهم کنند.
وزیر کشور با اشاره به اینکه ستاد مرکزی اربعین لحظه به لحظه اوضاع را رصد می کند، گفت: بار اصلی کار در دست استانها است، خدمات و امکانات از طریق این ستاد ارائه و پشتیبانی های لازم انجام می شود اما در داخل استانهای خوزستان، ایلام و کرمانشاه، استانداران و تمامی مسئولان استانی دستگاههای اجرایی مرتبط در حال ارائه خدمات هستند. همچنین در داخل عراق نیز ستادی همانند این ستاد مستقر است که مسئولیت آن با سفارت ایران است و با همکاری تمامی دستگاهها کار را پیش می برند. همچنین مسئولان عراقی نیز همکاری بسیاری خوبی دارند. بنده در ظرف یک ماه سه بار با وزیر کشور عراق ملاقات داشتم و همه این همکاری ها برای این بود که بتوانیم سفر خوبی را برای زائران عزیز داشته باشیم.
دکتر رحمانی فضلی در ترسیم حجم عظیم کار اربعین خاطرنشان کرد: ظرف مدت کمتر از یک ماه، بیش از سه میلیون نفر که براساس پیش بینی تا چهارمیلیون نفر نیز خواهد رسید، بین دو کشور باید جا به جا شوند؛ یعنی زوار از اقصی نقاط کشور ایران و بلکه کشورهای همسایه مانند پاکستان و افغانستان  با ارائه خدمات به مرزها منتقل شوند و با تشریفات گمرکی و کنسولی وارد کشور دیگری با شرایط و قوانین متفاوت شوند؛ این کار بسیار سختی است و در انجام این وظایف نواقص و مشکلاتی وجود خواهد داشت، اما این نواقص و مشکلات از چشم مسئولان دور نخواهد بود و به حل آنها کمک خواهد شد.
وی اضافه کرد: اگر افرادی که عیب جویی می کنند، دو ساعت در این ستاد حضور داشته باشند، یقین می کنند که تمام تلاش های ممکن انجام می شود.
وزیر کشور در پایان تاکید کرد: دولت پیگیر نحوه برگزاری این مراسم است، تمامی وزرا پای کار هستند و دفتر مقام معظم رهبری نیز از ابتدا به جد همراهی کردند و در اموری که در سطح حاکمیت و ملی بوده، کمک کردند. همه تلاش می کنند و همه مأجور هستند و خداوند متعال آنها را بدون اجر نخواهد گذاشت.

 

آلبوم تصاویر

اضافه کردن دیدگاه جدید