شناسه : 1397
پنجشنبه 25 مهر 1398 2019-10-18 14:57:21
 دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی عصر پنج شنبه در نشست ستاد اربعین استان ایلام که در محل فرمانداری مهران برگزار شد، گفت: خدا را  شکر می کنیم که به ما توفیق داد تا در نهضت عظیم اربعین بتوانیم برای زائران اباعبدالله الحسین(ع) خدمت کنیم و مسیر کار برای نائل شدن مومنین به زیارت ایشان و بست و گسترش عدالت و ارزشهای الهی را فراهم کنیم.
دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی عصر پنج شنبه در نشست ستاد اربعین استان ایلام که در محل فرمانداری مهران برگزار شد، گفت: خدا را شکر می کنیم که به ما توفیق داد تا در نهضت عظیم اربعین بتوانیم برای زائران اباعبدالله الحسین(ع) خدمت کنیم و مسیر کار برای نائل شدن مومنین به زیارت ایشان و بست و گسترش عدالت و ارزشهای الهی را فراهم کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ رئیس شورای امنیت کشور تاکید کرد: خوشبختانه سفر روحانی اربعین امسال نیز به نحو احسن مدیریت می شود، البته احسن به معنای نبود مشکل، کمبود و یا ایرادات نیست بلکه با توجه به شرایط، امکانات و ویژگی این سفر، کار به نحو احسن صورت گرفته است.

رحمانی فضلی در همین راستا یادآور شد: سفر اربعین در یک کشور دیگر انجام می شود که ما ناگزیر هستیم خود را با شرایط زیر ساختی، مقرراتی و فرهنگی با آن کشور انطباق دهیم.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری از همان سال اولی که این مسئولیت به وزارت کشور و بنده محول شد، تشویق و توصیه داشتند براینکه جریان اربعین باید تقویت شود و این نهضت باید باشکوه تر شود و برای جمعیت بسیار بیشتر برنامه ریزی کنید.

وی اضافه کرد:  زمانی که مسئولیت اربعین را تحویل گرفتیم حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر به راهپیمایی اربعین می رفتند که این رقم امسال حداقل به حدود سه و نیم میلیون نفر رسیده است. 

رحمانی فضلی افزود: هنوز با اهداف بلند و برنامه ای که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای توسعه، تقویت، گسترش و نشر ارزش های دینی و فرهنگ‌ عاشورایی دارند، فاصله داریم که باید برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم گام های بلندتری برداریم چراکه ظرفیت و امکانات این امر وجود دارد و مردم به خوبی همراهی می کنند و باید تلاش کنیم شرایط زیرساختی کشور عراق مهیاتر شود.

وزیر کشور با بیان اینکه همکاری مسئولان ایرانی و عراقی در بحث اربعین بسیار مناسب و مثبت بود، به دیدارهای رئیس ستاد اربعین حسینی، وزیر کشور، معاون اول رئیس جمهوری و رئیس جمهوری با مسئولان متناظر  عراقی اشاره کرد و گفت: در همه سطوح به دنبال فراهم کردن شرایط مناسب برای سفر زائران اربعین حسینی بودند.

رحمانی فضلی افزود: هر کدام از دستگاه ها و نهادها در حوزه کاری به نسبت مسئولیت برای برگزاری مراسم اربعین تلاش می کنند.

دکتر رحمانی فضلی با بیان اینکه در وزارت کشور مسئولیت و فرماندهی هر موضوع برعهده معاون آن حوزه است، افزود: در موضوع اربعین آقای ذوالفقاری   و معاونت امنیتی و انتظامی فرمانده و مسئول هستند و تمامی بخشهای وزارت کشور تا فرمانداری و بخشداری و حتی وزیر کشور تحت فرمان این معاونت است و ایشان هم کار را به خوبی پیش می برند.

وی در ادامه تاکید کرد: ستاد اربعین حسینی باید کماکان به فعالیت های خود ادامه دهد و یک آسیب شناسی دقیق از روند اعزام زائران انجام دهد.

وزیر کشور گفت: تاکنون تعداد زائران نسبت به سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده و ضمن اینکه سهولت کار در حوزه های ترافیکی و حمل و نقل، تدارکات و پشتیبانی و خدمات و در امور گذرنامه ای بسیار بیشتر شده است، وضعیت خدمات رسانی به زائران نیز نسبت به گذشته بهتر شده است.

رحمانی فضلی افزود: باز هم مشکلاتی وجود دارد که باید با شناسایی و حل آن تلاش شود تا در سال های آینده این مراسم با شرایط بهتری برگزار شود.

وی تاکید کرد: هر استان باید آسیب شناسی لازم را در این زمینه انجام دهد و طرح جامعی در این زمینه تدوین شود تا کار بهتر پیش برود.

وزیر کشور همچنین با تاکید بر لزوم توجه به بعد فرهنگی و معنوی سفر اربعین حسینی گفت: تمامی مواردی که تاکید می کنیم بستر و زیرساخت بعد معنوی و فرهنگی مراسم اربعین حسینی است. همانطور که رهبر معظم انقلاب در دیدار موکب داران عراقی هم در موضوع انسانی بودن اربعین و تاسوعا و عاشورا صحبت کردند که این موضوع فراتر از مسائل مذهبی، دینی و قومیت هاست، و در حوزه فرهنگی تاکید داشتند که باید تقویت شود.

رحمانی فضلی افزود: دستگاه های اجرایی کشور همانگونه که طرح جامع در حوزه زیرساختی، خدمات و تسهیلات اربعین ارائه می دهند، هر کدام از استان ها یک طرح فرهنگی و تبلیغی مناسب نیز ارائه دهند.

وی ادامه داد: برای زائر از لحظه آغاز تا پایان سفر و برگشت به خانه باید در یک فضای مناسب و خوب فرهنگی و معنوی این سیر و سلوک انجام شود.

وزیر کشور همچنین با اشاره به نقش استان های معین در برگزاری راهپیمایی اربعین حسینی و اعزام زائران گفت: در طرح جامع باید برای استان های معین تقسیم کار شود، چه بسا در کارهای عمرانی از جمله احداث زائرسرا نیز بتوانند نقش آفرینی کنند.

رحمانی فضلی تاکید کرد: دست اندرکاران ستاد اربعین حسینی در پنج روز آینده نیز مسائل را با دقت بیشتری دنبال کنند، به هرحال دست اندرکاران ستاد اربعین بیش از یک ماه بی وقفه و بدون استراحت تلاش کردند، لذا باید مراقبت شود تا خدای نکرده در روزهای باقی مانده  اتفاق، کمبودی یا سهل انگاری تمام زحمات را در منظر افکار عمومی و زائران زیر سوال نبرد.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اقدامات و تمهیدات خصوصا در بخش عمرانی امسال جهش فزاینده ای نسبت به سالهای گذشته داشت، افزود: باید تلاش کنیم در سال آینده تعهدات لازم در حوزه ایجاد مسائل زیرساختی را انجام دهیم، و تلاش داریم کارهای مشترک در آنسوی مرزها را نیز دنبال کنیم، از جمله ۳۰ کیلومتر در مرز شلمچه تا بصره داریم که باید تمام شود و به بزرگراهها وصل شود.

رحمانی فضلی افزود: هزار متر پل و ۲۵ کیلومتر راه آهن داریم که باید تلاش کنیم تکمیل شود، مشکلات مسیر کوت تا نجف نیز باید در تعامل و مذاکره با عراق حل شود.

وی ادامه داد: اگر تمام مسیرهای منتهی به مرزهای مشترک با کشور عراق را در داخل ایران ساماندهی و چهار بانده کنیم اما جمعیت میلیونی در پشت مرز بماند، جریان مانند قیف می شود و کوچکترین مانع در آنسوی مرز، باعث ناراحتی و زحمت زائر می شود؛ لذا باید در تعامل با مسئولان عراقی، تلاش کنیم مشکلات آنسوی مرز در کشور عراق نیز حل شود.

اضافه کردن دیدگاه جدید