شناسه : 1403
شنبه 27 مهر 1398 2019-10-21 18:39:11
گزارش آخرین سفر وزیر کشور به مرزهای اربعین/ بازدید مشترک با وزیر راه از مهران و شلمچه/ رحمانی فضلی: اربعین حلقه اتصال فرهنگی ایران و عراق است/ اربعین نماد وحدت در کشور است
گزارش آخرین سفر وزیر کشور به مرزهای اربعین/ بازدید مشترک با وزیر راه از مهران و شلمچه/ رحمانی فضلی: اربعین حلقه اتصال فرهنگی ایران و عراق است/ اربعین نماد وحدت در کشور است

وزیر کشور: اربعین حلقه اتصال فرهنگی ایران و عراق است. 
مراسم اربعین حسینی با شکوه هر چه تمام تر برگزار شد. حضور نزدیک به چهار میلیون زائر ایرانی در اربعین حسینی جلوه ای دیگر از ارادت باطنی و قلبی مردم شیعه ایران را به امام حسین(ع) به عنوان نماد مقاومت و مظلومیت نشان داد. در کنار حضور پرشور مردمی در مراسم امسال اربعین باید به تهمیدات ویژه و هوشمندانه دولت و نهاد متولی آن وزارت کشور اشاره داشت. آمادگی وزارت کشور و نقش تسهیل کننده این وزارتخانه در ورود و خروج زائران حسینی به همراه سایر دستگاهها در قالب ستاد مرکزی اربعین حسینی و استانداری های ایلام، خوزستان و کرمانشاه مثال زدنی بود.
 در راس همه این موارد، دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور اهتمام خاصی به برگزاری هر چه باشکوه تر مراسم اربعین حسینی و تسهیل در ورود و خروج میلیون ها زائر ایرانی داشت. با عطف به همین دغدغه بود که در طی یک ماه اخیر وزیر کشور دوبار از پرترافیک ترین مرز کشور با عراق یعنی مهران بازدید کرد. سفر اول وزیر کشور در هفتم مهر ماه با هدف آماده سازی زیر ساخت ها برای ارائه خدمات رسانی کیفی به زائران و درنهایت سفر پنج شنبه هفته گذشته وزیر (۲۵ مهر ماه) که تسهیل و فراهم سازی برای خروج راحت تر زائران بود. وزیر کشور در طی این سفر از پایانه های مرزی دو استان مهم خوزستان و ایلام بازدید و در جریان آخرین جزئیات خدمات رسانی به زائران و وضعیت بازگشت آنها شد.

خوزستان، ایلام و اخیراً کرمانشاه؛ پرچمدار و جلودار خدمت رسانی به زائرین حسینی
برنامه آخرین حضور رحمانی فضلی از صبح روز پنج شنبه آغاز شد. وزیر کشور به همراه هیاتی از جمله وزیر راه و شهر سازی وارد شهر ابادان شد. عقربه های ساعت، ۷:۴۵ صبح پنج شنبه ۲۵ مهرماه را نشان می داد و وزیر کشور بعد از ورود به شهر آبادان، مستقیم به سمت مرز بین المللی شلمچه رفت. وی ابتدا با حضور در پایانه مرزی شلمچه از روند تردد زائران حسینی و همچنین توقف کوتاه آنها در گیت های گذرنامه بازدید و سپس با حضور در دفتر اتباع خارجی مستقر در مرز شلمچه از نزدیک روند ورود و خروج اتباع خارجی از کشورهای مختلف نظیر آذربایجان، هند، پاکستان، افغانستان و ترکمنستان را بررسی کرد. رحمانی فضلی با اشاره به فراز و فرود روند تردد زائران حسینی، عنوان کرد: تمهیدات لازم برای بازگشت زائران حسینی فراهم شده که از آن جمله می توان به استقرار اتوبوس های بسیار برای جابجایی زائران و تعیین اماکن مختلف برای استراحت و اسکان آنها اشاره کرد.
 دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور پس از بازدید از پایانه مرزی شلمچه، در جلسه ستاد اربعین استان خوزستان که در فرمانداری خرمشهر برگزار شد، ضمن تقدیر از تمامی دستگاه‌های اجرایی برای اداره و مدیریت خدمت به جمعیت زائران حسینی و ساماندهی تردد و حضور آنها گفت: یقیناً استان هایی که زحمت زیادی بر دوش آنها است مثل خوزستان، ایلام و اخیراً کرمانشاه، پرچمدار و جلودار خدمت رسانی به زائرین حسینی هستند.
وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه توفیق خدمت رسانی به زوار اربعین لطفی است که از سوی خداوند به مسئولان عنایت شده است، تأکید کرد: انسان برخلاف سایر موجودات توانایی بازگشت به گذشته دارد، این بازگشت به گذشته شخصی نیست بلکه به تاریخ انسانها است، باید بر اساس روایت های مختلف که اساس همه آنها حق جویی امام حسین (ع) و ظلم دشمنان است، به گذشته کربلا نگاهی داشته باشیم چرا که زمینه عبرت، تجربه اندوزی و تولید علم و دانش است. رحمانی فضلی ادامه داد: حقانیت امام حسین (ع) تحقق همان شعاری است که تحت عنوان "هل من ناصر ینصرنی" و آیه "ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم" مطرح می شود و همه خدمات رسانان به زائران حسینی جزو ناصران، خادمان و حامیان این حقیقت مطهر و جاویدان هستند.
وزیر کشور اضافه کرد: روند بیش از یک هزار سال قبل اربعین تا کنون نشان داده که خاستگاه این حرکت جهانی در قلوب انسان ها است؛ در اربعین افراد مختلف با هر نوع دین و گرایشی این حقیقت قلبی را مشاهده و در عین حال به سراسر نقاط جهان منتشر می کنند. وی در همین راستا به بیانات رهبری در جمع موکب داران عراقی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری به ابعاد معنوی و فرهنگی اربعین تأکیدات بسیاری داشتند. ما همه مقدمات را باید فراهم کنیم تا آن واقعه تاریخ ساز و تجلی حقیقت و معنویت و ابعاد عظیم و باشکوه فرهنگی آن بیشتر خود را نشان دهد که الان در کل دنیا مردم تشنه این نوع معارف، اصول، ارزشها و عقاید هستند.
وزیر کشور در ادامه با اعلام خبر افزایش بیش  از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری تعداد زائران حسینی نسبت به سال گذشته تا ۱۸ ماه صفر، تصریح کرد: روند فزاینده و رو به رشد حضور زائران حسینی هر سال رقم می خورد و نشان دهنده ظرفیت های بالقوه اربعین است.
رحمانی فضلی: با توجه به مدیریت سفر از سوی زائران، روند بازگشت بدون مشکل در جریان است
ایلام قلب و ورودی اصلی زائران حسینی مقصد بعدی سفر وزیر کشور بود. وزیر کشور در بدو ورود به استان ایلام گفت: حدود سه و نیم میلیون زائر اربعین از مرزهای چهارگانه کشور شامل مهران، شلمچه، چذابه و خسروی عبور می کنند. وزیر کشور با اشاره به ارتقای خدمات رسانی به زائران و کنترل ورودی ها و خروجی ها اعلام کرد : ما نگران موج برگشت زائران بودیم اما با توجه به مدیریت سفر از سوی زائران این روند بدون مشکل در جریان است.
مهران؛ شاهراه ارتباطی ایران با عراق
وزرای کشور و راه و شهرسازی از پایانه مرزی مهران به عنوان یکی از چهار کانون اصلی تردد زائران اربعین حسینی بازدید کردند. قابل ذکر است که در مراسم امسال اربعین حسینی، مهران به تنهایی بار پذیرش ۵۶درصد زائران حسینی را به دوش کشیده بود. در همین راستا وزیر کشور  در بازدید از مرز مهران در عصر روز پنج شنبه تمامی توصیه های لازم اعم از استراحت کوتاه در پایانه مرزی، استفاده از امکانات و خدمات بهداشتی، حمل و نقل به زائران اعلام داشت و گفت: امروز توفیق شد از مرز شلمچه در خوزستان بازدید داشته باشیم و هم اکنون نیز در مرز مهران و از اینجا، نائب الزیاره همه مردم عزیز هستیم.
وزیر کشور در ادامه اشاره کرد: الحمدلله با تمهیداتی که اندیشیده شده بود و علیرغم پیش بینی ها که در بازگشت با تراکم و ازدحام زائران مواجه شویم، به لطف خداوند و همکاری زائران عزیز، مدیریت خوبی درخصوص بازگشت زائران اربعین انجام شد و سفرها را به گونه ای تنظیم کردند که از سه روز قبل ورودی ها به کشور نسبت به خروجی ها افزایش یافته است. امروز نسبت خروجی به ورودی در مرزهای کشور تقریبا یک به ۱۰ بود؛ یعنی در مقابل هر یک نفری که خارج می شود، ده نفر وارد کشور می شوند. نکته دیگری که وزیر کشور به آن اشاره داشت؛ رکورد خروج ۳۶۰ هزار نفر ظرف یک روز بود که با مدیریت نهادهای متولی به نحو هوشمندانه ای مدیریت شد. با اینکه در مراسم امسال اربعین حدود حدود ۶۵ درصد زائران با وسایل شخصی به مناطق مرزی آمده بودند؛ اما وزارت کشور تمامی تمهیدات لازم از جمله حمل و نقل عمومی اعم از انوبوس و سایر وسایل نقلیه برای بازگشت هر چه راحت تر زائران در هر چهار نقطه مرزی کشور تدارک دیده بود.
تهیه طرح جامع مدیریت اربعین در استانها
آخرین ماموریت کاری وزیر کشور در سفر حسینی اش به استان های مرزی، پیشنهاد تهیه طرح جامع مدیریت اربعین در استان ها بود. این نشست که در آخرین برنامه کاری وزیر کشور در در محل فرمانداری مهران برگزار شد، به بررسی سیاست ها و استراتژی ها آتی تمرکز یافت. وزیر کشور در همین خصوص گفت: سفر اربعین در یک کشور دیگر انجام می شود که ما ناگزیر هستیم خود را با شرایط زیر ساختی، مقرراتی و فرهنگی با آن کشور انطباق دهیم.  رحمانی فضلی در ادامه گفت: هنوز با اهداف بلند و برنامه ای که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای توسعه، تقویت، گسترش و نشر ارزش های دینی و فرهنگ‌ عاشورایی دارند، فاصله داریم که باید برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم گام های بلندتری برداریم چراکه ظرفیت و امکانات این امر وجود دارد و مردم به خوبی همراهی می کنند و باید تلاش کنیم شرایط زیرساختی کشور عراق مهیاتر شود. تعداد زائران نسبت به سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده و ضمن اینکه سهولت کار در حوزه های ترافیکی و حمل و نقل، تدارکات و پشتیبانی و خدمات و در امور گذرنامه ای بسیار بیشتر شده است، وضعیت خدمات رسانی به زائران نیز نسبت به گذشته بهتر شده است. با این حال باز هم مشکلاتی وجود دارد که باید با شناسایی و حل آن تلاش شود تا در سال های آینده این مراسم با شرایط بهتری برگزار شود. برای عملیاتی شدن این راهبرد، هر استان باید آسیب شناسی لازم را در این زمینه انجام دهد و طرح جامعی در این زمینه تدوین شود.
وزیر کشور همچنین با اشاره به نقش استان های معین در برگزاری راهپیمایی اربعین حسینی و اعزام زائران گفت: در طرح جامع باید برای استان های معین تقسیم کار شود، چه بسا در کارهای عمرانی از جمله احداث زائرسرا نیز بتوانند نقش آفرینی کنند. کارهای مشترک در آنسوی مرزها را نیز دنبال کنیم، از جمله ۳۰ کیلومتر در مرز شلمچه تا بصره داریم که باید تمام شود و به بزرگراهها وصل شود.

 

آلبوم تصاویر

اضافه کردن دیدگاه جدید