شناسه : 1477
سه شنبه 17 دى 1398 2020-1-8 10:04:16
سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در تماس با همتای ایرانی خود ضمن تسلیت جان باختن سپهبد سلیمانی به ملت و دولت ایران، بر ادامه مبارزه با تروریسم در منطقه تاکید کرد.
سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در تماس با همتای ایرانی خود ضمن تسلیت جان باختن سپهبد سلیمانی به ملت و دولت ایران، بر ادامه مبارزه با تروریسم در منطقه تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر رحمانی فضلی ظهر روز سه شنبه ۱۷ دی ماه در گفت و گوی تلفنی با سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه ضمن قدردانی از همدردی و حمایت دولت و ملت ترکیه با دولت و ملت ایران گفت: شهید قاسم سلیمانی، فرمانده مقابله و مبارزه با تروریسم بود و خدماتی که ایشان به مردم منطقه در مبارزه با تروریسم کرد؛ مورد تصدیق دولت‌ها و مردم منطقه است.
وی در همین راستا با اشاره به اینکه تنها تروریست‌ها و حامیانشان از شهید سپهبد سلیمانی کینه داشتند و کینه خود را با ترور ایشان عملیاتی کردند، اظهار کرد: آمریکا با این اقدام نشان داد که بزرگترین حامی تروریسم و حتی رهبر تروریسم منطقه است.
رحمانی فضلی با بیان اینکه باید ببینیم چه کسانی از شهادت سردار خوشحال و چه کسانی ناراحت شدند، گفت: ملتهای منطقه و دولتهایی که تحت تاثیر اقدامات تروریست ها بودند، از این واقعه سخت غمگین هستند اما تروریست‌ها، آمریکا و رژیم صهیونیستی از این موضوع خوشحال شدند و این امر نشان می دهد که آنها حامیان اصلی تروریست‌ ها هستند.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه ملت ایران و مردم مسلمان منطقه یکپارچه ترور شهید سلیمانی را محکوم کردند و تقاضای انتقام و برخورد با مسببین آن را دارند، افزود: تمام مردم ایران در چند روز گذشته این مطالبه و درخواست را از دولت و حکومت خود داشتند و این حق قانونی و طبیعی مردم و دولت ایران است که در مکان و زمان مناسب انتقام درخور با این حادثه را بگیرد.
دکتر رحمانی فضلی همچنین اشاره کرد: آمریکا سالهاست که در منطقه ما مداخله می کند و در حوزه های مختلف ورود می‌کند که این امر نه مورد قبول مردم منطقه و نه منطبق با قوانین بین المللی است.
وزیر کشور با اشاره به اینکه ایران همواره تابع قوانین بوده و هیچ وقت در امور کشورهای دیگر دخالت نکرده است، اظهار کرد: همکاری ایران با سایر کشورهای منطقه در چارچوب همکاری های دو یا چند جانبه بوده و همواره با توافق صورت گرفته است.
وزیر کشور با اشاره به اینکه امنیت کشورهای منطقه و همکاری ایران با آنها برای برقراری امنیت و مقابله با تروریسم امر مهمی است، عنوان کرد: ایران با کشورهای همسایه همکاری خوبی در مبارزه و مقابله با تروریسم داشته است و کماکان در مبارزه با تروریسم فعال خواهیم بود.
دکتر رحمانی فضلی همچنین اشاره کرد: توقع داریم همه کشورهای منطقه و دولت های مستقل نسبت به این اقدام موضع گیری کنند و البته دولت‌های دوست همچون ترکیه و شخص آقای اردوغان رئیس جمهوری این کشور، این موضوع را محکوم کردند.
وزیر کشور همچنین تاکید کرد: توقع داریم نهادهای بین‌المللی چون سازمان ملل و شورای امنیت نیز این اقدام را به شدت محکوم کنند.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه نیز در این گفت و گوی تلفنی ضمن محکوم کردن ترور سردار سلیمانی، از طرف دولت و ملت خود این ضایعه بزرگ را به مردم و دولت ایران تسلیت گفت.
سویلو با اشاره به اینکه ترکیه همواره در برابر مداخلات خارجی در منطقه ایستاده است، اظهار کرد: ترکیه در برابر این اقدام نیز موضع گرفته و به شدت آن را محکوم کرده است.
وی با اشاره به این که از تاثر بسیار زیاد و خشم مردم ایران نسبت به این موضوع آگاه است، تصریح کرد: مواضع دولتهای منطقه در چنین مواردی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است
وزیر کشور ترکیه همچنین با تاکید بر اینکه صلح و ثبات در منطقه بسیار اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: افراد و گروه‌هایی در تلاش اند صلح و ثبات منطقه را بر هم زنند که باید در برابر چنین افرادی با طمانینه عمل کنیم تا بهانه‌ای به دست آنها داده نشود.
دکتر رحمانی فضلی در پایان این گفت و گو مجدداً خاطرنشان کرد: کماکان ثبات و صلح در منطقه برای ما مهم است و حضور آمریکا در منطقه موجب بی ثباتی و عدم امنیت است و همچنین مبارزه با تروریسم در منطقه را، اولویت خود می دانیم.

اضافه کردن دیدگاه جدید