شناسه : 1485
دوشنبه 30 دى 1398 2020-1-21 09:13:53
دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه چهل و پنجمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور که غروب دوشنبه ۳۰ دی ماه برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: در این جلسه، گزارشی از مصوبات جلسات گذشته ارائه شد که بر اساس آن، تقریباً همه مصوبات پیگیری شده و نتایج آن اعلام شد.
دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه چهل و پنجمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور که غروب دوشنبه ۳۰ دی ماه برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: در این جلسه، گزارشی از مصوبات جلسات گذشته ارائه شد که بر اساس آن، تقریباً همه مصوبات پیگیری شده و نتایج آن اعلام شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ وزیر کشور با اشاره به اینکه طبق روالِ جلسات ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور، در این جلسه نیز گزارش از قیمت صد قلم کالای مورد رصد وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد، اظهار کرد: میانگین قیمتها در این صد کالا نسبت به ماه قبل کاهشی بوده، البته حدود ۵ درصد کالاها بالای ۵ درصد افزایش قیمت و حدود ۱۰ درصد کالاها بین ۱تا ۲ درصد افزایش قیمت داشته اند ولی در مجموع، قیمت کالا نسبت به ماه قبل، کاهشی بوده است. 

دکتر رحمانی فضلی با اشاره به اینکه واردات کالاهای اساسی با توجه به نزدیک شدن به پایان سال از جمله موضوعات مطرح شده در این جلسه بود، افزود: در این زمینه، یکی از موضوعاتی که تأکید شد، این است که عوامل دخیل در روند بازار نسبت به کالاهای اساسی، چه کالاهای مصرفی و چه کالاهای واسطه ای، باید مراقبت های لازم را داشته باشند تا مشکلی در این زمینه پیش نیاید.

وی افزود: براساس گزارشی که امروز ارائه شد، حدود ۱۷ میلیون تن واردات در ۱۳ قلم کالای اساسی داشتیم که سال گذشته ۱۵ میلیون تن بوده است. بانک مرکزی نیز همه منابع ارزی لازم را اختصاص داده است و واردات انجام شده است و نگرانی درخصوص کالاهای اساسی نداریم و نخواهیم داشت.

وزیر کشور با بیان اینکه موضوع گندم از موضوعات اساسی کشور است که در جلسه امروز ستاد نیز بررسی شد، اظهار کرد: اکنون مراحل پایانی کشت پاییزه گندم است که براساس گزارشهای ارائه شده در این جلسه، برنامه ریزی برای ۶ میلیون هکتار بوده است که این برنامه ریزی البته با اختلاف بسیار کم ۱۰۰ هزار هکتاری محقق شده است که خبر بسیار خوبی در حوزه تولید گندم سال آینده بود.

دکتر رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به مسائل پیش آمده در حوزه گردشگری افزود: احتمالاتی درخصوص اینکه حوزه گردشگری با توجه به فضای ایجاد شده در کشور کمتر مورد توجه گردشگران قرار گیرد، وجود داشت که گزارشی از سوی وزارت گردشگری ارائه شد و پیش بینی می کنیم که در خصوص حوزه گردشگری، علیرغم تبلیغات منفی که در خارج نسبت به آن شده است؛ با برنامه ریزی های انجام شده و تصمیماتی که در جلسه امروز گرفته شد، بتوانیم فضای گردشگری کشور را در شرایط مطلوب و مناسبی قرار دهیم.

وی افزود: در این راستا کارگروهی تشکیل شد و در استان ها نیز به استانداران مسئولیت داده شد که این موضوع را با سرپرستی وزارت گردشگری پیگیری کنند. همچنین مجموعه اقداماتی در حوزه های تبلیغی و خدمات به صورت تشویقی و الگویی پیشنهاد شد که درصورت عملیاتی شدن آنها، نگرانی عمده جامعه هتل داران و مشاغل وابسته به صنعت گردشگری را رفع خواهد کرد.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوعاتی که در روزهای اخیر از سوی رسانه ها درخصوص شیر مطرح شده، واکنش نشان داد و گفت: متاسفانه در صدا و سیما مصاحبه ای انجام شد که نه مجری و نه کارشناس تخصص کافی این حوزه را داشتند و به هرحال به نوعی در جامعه ایجاد نگرانی کرد.

وی در همین راستا تصریح کرد: در جلسه امروز از نمایندگان وزارت بهداشت و وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاههای مرتبط این حوزه  دعوت کردیم تا از وضعیت شیر مصرفی مردم اطمینان حاصل کنیم و بالاتفاق همه دستگاهها نسبت به این موضوع اطمینان کامل دادند که هیچ نگرانی در موضوع کیفیت و مصرف شیر در کشور نداریم.

وی افزود: از نظر استانداردهای جهانی بالاترین رتبه کیفی استاندارد در تولید شیر را رعایت می کنیم و این نوع بیان مطالب به صورت غیرکارشناسی و بدون مراعات شرایط کشور، مانند جریان کیک ها می تواند به صنایع و اقتصاد کشور آسیب برساند.

رئیس شورای امنیت کشور ضمن اشاره به پیگیری های صورت گرفته در خصوص کیکهای آلوده، خاطرنشان کرد: شورای امنیت ماموریتی در این راستا به وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی محول کرد که نهایتاً معلوم شد که عده ای افراد با هرانگیزه ای در داخل کیک ها قرص تعبیه می کردند و سپس از آن فیلم می گرفتند و در فضای مجازی منتشر می کردند. چند تن از این افراد بازداشت شدند که پس از بررسی ها معلوم شد که برخی از این افراد صرفاً به قصد تفریح چنین کاری کرده بودند.

وزیر کشور مجدداً با تاکید بر اینکه مردم باید بدانند که انتشار چنین مطالبی به اقتصاد کشور لطمات زیادی وارد می کند، تصریح کرد: ما در صادرات کیک، شکلات و شیرینی نصاب بسیار خوبی داریم و طرح چنین موضوعاتی در فضای مجازی باور مردم را دچار خدشه می کند. همچنین صادرات لبنیات و فراورده های لبنی ایران به کشورهای منطقه و حتی اروپایی نیز یکی از افتخارات اصلی کشور ما است.  

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور اشاره کرد: در این جلسه در این خصوص تصمیم گیری شد تا اصول و شرایط رعایت و اقدامات مناسب در این حوزه انجام شود. همچنین صدا و سیما مراعات و دقت کافی داشته باشد چراکه در کنار تمام زحماتی که صدا و سیما متحمل می شود، یک اقدام اینگونه می تواند آثار منفی بسیار زیادی داشته باشد و تمامی زحمات را تحت شعاع قرار دهد. 

​وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: تصمیم گیری های بسیار خوبی انجام شده که امیدواریم با پیگیری آنها بهبود فضای اقتصادی کشور، افزایش بیش از پیش تولید و نهایتاً قیمت مناسب کالا و استمرار فراوانی آن را داشته باشیم.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید