شناسه : 1487
يكشنبه 6 بهمن 1398 2020-1-27 10:57:38
وزیر کشور: با راه اندازی سامانه ها می توانیم بحث قاچاق و بازار های غیر رسمی را کنترل کنیم،دستگاههایی که موفق به انجام وظایف خود در بحث اتصال سامانه ها نشدند، باید پاسخگو باشند، دستگاههای اجرایی برای نهایی کردن سامانه های خود تا اسفند فرصت دارند.
وزیر کشور: با راه اندازی سامانه ها می توانیم بحث قاچاق و بازار های غیر رسمی را کنترل کنیم،دستگاههایی که موفق به انجام وظایف خود در بحث اتصال سامانه ها نشدند، باید پاسخگو باشند، دستگاههای اجرایی برای نهایی کردن سامانه های خود تا اسفند فرصت دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور صبح امروز در حاشیه یکصد و بیست و هشتمین جلسه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز ستاد گزارش از مجموعه اقداماتی که طی سال انجام شده بود، ارائه شد که الحمدا... در حوزه قاچاق ورودی با کاهش مواجه بودیم.

وزیر کشور در همین راستا ادامه داد: برآورد کلی ارائه شده از قاچاق در کشور، حدود ۱۲ میلیارد دلار است، این آمار مجموعه قاچاق از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور را شامل می شود. بیش از ۸۰ درصد  قاچاق کالا از داخل به خارج مربوط به قاچاق سوخت است که با کاهش بسیار خوبی مواجه بوده؛ اما در مجموع حدود ۹ میلیارد لیتر سوخت قاچاق شده است.

رحمانی فضلی در خصوص مقابله با قاچاق سوخت گفت: با طرح تکمیلی که اخیرا با وزارت نفت در حوزه صادرات فرآورده ها توسط مرزنشینان، توافق شد و وزارت نفت همکاری خوبی در این زمینه داشت، امیدواریم در ماه های باقیمانده امسال و همچنین در سال ۹۹ با کاهش بسیار چشمگیری در قاچاق سوخت روبرو باشیم.

وزیر کشور همچنین با اشاره به ارائه طرح های مبارزه با قاچاق سیگار و لوازم خانگی در جلسه امروز ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز  اظهار کرد: بحث های بسیار مهمی در این زمینه مطرح و براین اساس مقرر شد، در بحث قاچاق لوازم خانگی با توجه به اینکه بازار بسیار بزرگی است و متاسفانه قاچاق این لوازم بدون ضمانت و استانداردهای لازم بوده و آثار زیان باری برای مشتریان و مردم دارد؛ اتحادیه نقش اصلی و اول را بازی کند و ما نیز از مبدأ یعنی بنادر، گمرک و بنکداران وارد عمل شویم و برخورد کنیم و سپس سراغ خرده فروشان برویم.

وی افزود: هشت ماه به همه کسبه و فروشندگان و اتحادیه فرصت داده شد تا براساس این طرح بتوانند خودشان را با ضوابط حاکم بر واردات قانونی لوازم خانگی منطبق کنند، هر کالایی را اکنون در بازار دارند، می توانند بفروشند اما پس از ۸ ماه، با اجرای این طرح با محوریت اتحادیه ها، دیگر شاهد کالاهای غیر استاندارد در بازار نباشیم.

وزیر کشور با بیان اینکه گزارشی هم در خصوص آخرین وضعیت سامانه ها ارائه شد، گفت: اگر بتوانیم سامانه ها را با هماهنگی دستگاه های اجرایی، از مبدأ تا مقصد، در حوزه های مالی، کالایی، تجارت و تولید اجرایی کنیم، یقیناً می توانیم بحث قاچاق و  بازار های غیر رسمی را کنترل کنیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه حدود ده سال است که قانون سامانه ها وجود دارد، تصریح کرد: ما در ادامه پیگیری های قبلی، از اول امسال هم، این موضوع را بطور جدی پیگیری کرده ایم و با تاکیداتی که مقام معظم رهبری، رییس جمهور و دولت دارند، امسال به اندازه ۵ سال در این حوزه پیشرفت داشتیم.

رحمانی فضلی در همین راستا عنوان کرد: با همه دستگاههای اجرایی بر یک زمانبندی به تفاهم رسیده ایم تا آخر اسفند اقدامات لازم در این حوزه را نهایی و به ما ارائه کنند.

وزیر کشور همچنین یادآور شد: هر ماه یک بار جلسات کارشناسی برگزار می شود و هر سه ماه یک بار هم جلسه ستاد برگزار و گزارش گیری می شود. امروز نیز گزارشها در سطح مناسبی بود، البته برخی از دستگاهها به وظایف خود عمل نکردند که در انتهای سال با دستور رئیس محترم جمهور همه آنهایی که موفق به انجام وظایف خود شده اند، مورد تشویق و تقدیر قرار خواهند گرفت و آنهایی که موفق نشدند، باید در مقابل دولت پاسخگو باشند.

دکتر رحمانی فضلی در پایان ابراز امیدواری کرد: با مجموعه اقداماتی که صورت می گیرد، فعالیت رسمی، قانونی و درست تجارت و تولید در کشور را تقویت کنیم و مردم به کالاها، استانداردها و ضمانت آنها مطمئن باشند، همچنین جلوی قاچاق کالا را که به اقتصاد ملی ضربه می زند، بگیریم.

اضافه کردن دیدگاه جدید