شناسه : 1585
شنبه 30 فروردين 1399 2020-4-18 18:23:51
وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی همتای ترکیه ای خود، آمادگی تهران را برای در اختیار گذاشتن دانش، تجربیات و دستاوردهایش در زمینه مدیریت بیماری کرونا در سطح منطقه ای و بین المللی به ویژه برای «کشورهای دوست و برادر در منطقه» اعلام کرد.
وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی همتای ترکیه ای خود، آمادگی تهران را برای در اختیار گذاشتن دانش، تجربیات و دستاوردهایش در زمینه مدیریت بیماری کرونا در سطح منطقه ای و بین المللی به ویژه برای «کشورهای دوست و برادر در منطقه» اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر «عبدالرضا رحمانی فضلی» امروز شنبه در تماس تلفنی «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه با وی گفت: « ما در حال حاضر تجهیزات و کالاهای لازم بهداشتی و درمانی از جمله کیت های تشخیصی و دستگاههای تنفسی را در داخل ایران به اندازه کافی تولید می کنیم و پزشکان، پرستاران و کارکنان حوزه بهداشت و درمان ما از تجربه، امکانات و آمادگی بسیار خوبی برای درمان بیماری کرونا برخوردارند.»
 
وزیر کشور با تشریح اقدامات ایران برای کنترل و مدیریت بیماری کرونا و بسیج همه امکانات کشور در این زمینه، به نقش وزارت کشور، استانداران و فرمانداران در ایجاد هماهنگی و موفقیت برنامه هایی نظیر طرح فاصله گذاری اجتماعی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: خوشبختانه، اکنون شرایط ما بسیار بهتر از قبل است و روند بیماری در ایران، وضعیتی باثبات و رو به کاهش دارد.
 
رحمانی فضلی از کرونا به عنوان یک بیماری عمومی در سطح جهان نام برد و ابراز امیدواری کرد این بیماری به فرصتی برای همکاری، همبستگی، تبادل تجربیات و نزدیک شدن کشورهای منطقه به یکدیگر تبدیل شود.

وی گفت: متاسفانه در این زمینه، برخی کشورهای غربی به ویژه آمریکا امتحان خوبی در جهت همکاری و هماهنگی پس ندادند و نه تنها با ما همکاری نکردند بلکه آمریکا در همین شرایط نیز، تحریم های ناعادلانه خود را حتی در موارد مرتبط با بیماری کرونا دنبال کرد.

وزیر کشور ادامه داد: این در حالی است که کرونا یک بیماری همه گیر جهانی است و لازم است کشورها برای مبارزه با آن هماهنگ بوده و همکاری مشترک داشته باشند.

دکتر رحمانی فضلی خطاب به همتای ترکیه ای خود گفت: در این زمینه از جنابعالی و رییس جمهوری ترکیه بخاطر موضع گیری های خوب و مخالفت با تحریم ها و یکجانبه گرایی برخی قدرت ها به ویژه در شرایط کنونی قدردانی می کنیم.

وی همچنین با قدردانی از اقدامات دولت ترکیه در زمینه بازگشت اتباع و کامیون داران ایرانی، به تشریح اقدامات مرزی کشورمان در زمینه تقویت مبادلات تجاری با این کشور همسایه پرداخت و اظهارداشت: ما خدمات مرزی خود را در حوزه حمل و نقل تجاری در مرزهای زمینی با ترکیه ۲۴ ساعته کرده ایم و علاوه بر آن، ظرفیت حمل و نقل ریلی ایران برای تبادلات با ترکیه به سه برابر افزایش یافته است.

وزیر کشور افزود: همچنین دستورات جدی برای تسهیل عبور و تردد کامیونهای ترکیه از مسیر ایران به مقصد کشورهای آسیای میانه، منطقه قفقاز و عراق مشروط به رعایت همه پروتکل های بهداشتی صادر شده است.

رحمانی فضلی، وضعیت مبادلات دو کشور را در شرایط کنونی «خوب» توصیف کرد اما در عین حال از همتای ترکیه ای خود خواست تلاشهای بیشتر و بهتری را در راستای تسهیل حمل و نقل و تجارت دو کشور و ترددهای تجاری به عمل آورد.
 
وی همچنین با مرور وضعیت همکاریهای امنیتی ایران و ترکیه  اظهارداشت: خوشبختانه، همکاری نیروهای مرزی و نهادهای امنیتی دو کشور به منظور مبارزه با تروریستها و قاچاقچیان مواد مخدر بخوبی برقرار است. وزیر کشور در این زمینه بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای از سرگیری گشت های مشترک مرزی با ترکیه تاکید کرد.

رحمانی فضلی در این گفتگوی تلفنی، ضمن ابلاغ سلام های گرم دکتر حسن روحانی رییس جمهوری به رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، از همتای خود خواست شهروندان ایرانی محبوس در آن کشور نیز مشمول تصمیمات دولت ترکیه برای خلوت کردن زندانها شوند و وزارت کشور ترکیه، اقدامات و تسهیلات لازم را در این زمینه به عمل آورد.

دکتر رحمانی فضلی خاطر نشان کرد:« این شرایط سخت خواهد گذشت اما این شرایط، یک آزمون برای شناخت دوستان واقعی کشورها نیز هست و ما اطمینان داریم ایران و ترکیه که همواره همسایگان و دوستان خوبی بوده اند، از این امتحان نیز سربلند بیرون می آیند و دوستی و اتحاد میان دو کشور پایدارتر و عمیق تر خواهد شد و بعلاوه همکاری های دو وزارت کشور ارتقاء خواهد یافت.»

​سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه نیز در این تماس تلفنی، با ابراز خرسندی از موفقیت های ایران در مهار ویروس کرونا بر لزوم تبادل تجربیات و همکاری های دو کشور در این زمینه تاکید کرد. وی همچنین نسبت به پیگیری موارد مطرح شده از سوی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران قول مساعد داد و ابراز امیدواری کرد با پایان بحران کرونا ، دیدارهای حضوری مسئولان وزارت کشور دو طرف در آینده نزدیک تجدید شود.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید