شناسه : 1616
چهارشنبه 24 ارديبهشت 1399 2020-5-13 15:58:33
وزیر کشور با بیان اینکه دیدگاههای مختلفی در باره نحوه بازگشایی اماکن مقدس و حرم های مطهر وجود دارد، از تصمیم گیری ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در این زمینه در روزهای آینده خبر داد.
وزیر کشور با بیان اینکه دیدگاههای مختلفی در باره نحوه بازگشایی اماکن مقدس و حرم های مطهر وجود دارد، از تصمیم گیری ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در این زمینه در روزهای آینده خبر داد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، دكتر «عبدالرضا رحمانی فضلی» امروز چهارشنبه پس از برگزاری هجدهمین نشست كميته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مديريت كرونا كه با حضور اعضا و نمایندگان دستگاهها و نهادهای مختلف در سالن پيامبر اعظم(ص) وزارت كشور برگزار شد، گفت: در جلسه امروز در باره موضوعاتی نظیر برگزاري مراسم روز جهاني قدس، نماز عيد فطر، بازگشايی حرم های مطهر و كنكور سراسري  بحث و گفت و گوهای جدی صورت گرفت.
وی افزود: از آنجا که وظیفه کمیته اجتماعی و انتظامی تصميم سازی است نه تصمیم گیری، مقرر شد جمع بندی این نشست به صورت پیشنهاد برای اتخاذ تصمیمات نهایی به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا (که ریاست آن را دکتر حسن روحانی رییس جمهوری بر عهده دارد)، ارایه شود.
وزیر کشور تصریح کرد: به همین دلیل، تصميم گيری نهايي در خصوص چگونگي برگزاري روز جهاني قدس، نماز عید فطر و بازگشايي حرم های مطهر  در ستاد ملي كرونا انجام می شود.
رحماني فضلي يكي از محورهاي مهم نشست امروز کمیته اجتماعی و انتظامی را نحوه برگزاري مراسم نماز عيد فطر در سطح کشور بیان کرد و گفت که در این زمینه، سه پیشنهاد مختلف در جلسه وجود داشت.
وی افزود: یک پیشنهاد این بود که نماز عید فطر فقط در شهرهايي كه دارای وضعیت سفيد و کم خطر از نظر شیوع بیماری کرونا هستند، با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در فضای باز برگزار شود.
وزیر کشور افزود: پیشنهاد دیگر، برگزاری نماز عید فطر با رعایت همان شرایط بهداشتی و حضور در فضای کاملا باز در شهرهاي دارای وضعیت سفيد و زرد  بود كه بيش از ۴۰۰ شهر را در كشور شامل مي شود.
وزير كشور تصریح کرد: در نشست امروز پيشنهاد سومي هم مطرح شد كه نماز عید سعید فطر در كل كشور با رعايت همه پروتكل هاي بهداشتي، فقط در فضاي باز همه مساجد در کشور برگزار شود.
رحمانی فضلی گفت: همه اين موارد، در ستاد ملي كرونا مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت و در آنجا، تصمیم قطعی در این زمینه اتخاذ خواهد شد.
وی با بیان اینکه در نشست امروز ديدگاههاي متفاوتي درباره موضوعات یادشده مطرح شد اما بايد در باره هر کدام، جامع نظريات را در نظر بگيريم، تصریح کرد: مردم ایران مشتاق حضور در حرم هاي مطهر و منتظر بازگشايي آن هستند و اين امري كاملا روشن است، اما در این زمینه، بایستی همه جوانب را جامع ملاحظه کرد.
وزیر کشور افزود: بايد در مورد بازگشايي آستان هاي مذهبي به ویژه حرم امام رضا (ع) همه جوانب مساله را در نظر بگيريم زیرا در این زمینه، مساله ازدیاد مسافرت ها و فعالیت رستوران ها، هتل ها و بازار را داريم و به همین دلیل، باید موضوع را به صورت همه جانبه در نظر بگیریم تا بتوانیم تصميمي درست و منطقي اتخاذ كنيم.
هجدهمین جلسه کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در نشست امروز خود که با حضور اعضا و نمایندگان بخشهای مختلف برگزار شد، به بررسی چهار  موضوع نحوه برگزاری مراسم روز جهانی قدس، نماز عید سعید فطر،  چگونگی بازشدن اماکن متبرکه و مقدس و برگزاری کنکور سراسری اختصاص داشت.
در این نشست علاوه بر اعضای ثابت کمیته که از دستگاههای مختلف اجرایی و نهادهای امنیتی و انتظامی هستند، «علی رضا رشیدیان» رییس سازمان حج و زیارت و نمایندگان تولیت های آستان قدس رضوی (مشهد)، آستان حضرت معصومه (س) قم، شاهچراغ شیراز و حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) شهر ری به عنوان مهمان حضور داشتند که دیدگاههای خود را در باره چگونگی بازگشایی اماکن مقدس بیان کردند.
«ابراهیم خدایی »رییس سازمان سنجش آموزش کشور هم در باره نحوه  برگزاری آزمون سراسری دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در تاریخ های اعلام شده توضیحاتی ارایه کرد.
«دکتر علی رضا رئیسی» معاون بهداشت و «دکتر ایرج حریرچی» معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست، دیدگاههای وزارتخانه متولی امر درمان بیماری کرونا را در باره مسایل مطروحه به اطلاع وزیرکشور و اعضای کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا رساندند.
در این نشست مقرر شد نتایج این جلسه پس از بررسی و تصویب نهایی در نشست ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در چند روز آینده به اطلاع مردم برسد.
اعضای نشست با این حال متفق القول بودند که هر نوع تصمیمی در زمینه بازگشایی اماکن مختلف در کشور باید با رعایت جوانب و ملاحظات مبتنی بر رعایت سه اصل تامین سلامت، امنیت و مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه اتخاذ شود.

 

آلبوم تصاویر

اضافه کردن دیدگاه جدید