شناسه : 1695
سه شنبه 31 تير 1399 2020-7-21 20:18:56
وزير كشو در دیدار با اعضای شورای راهبردی سیستان و بلوچستان  با يادآوری توجه وزارت كشور به اقشار، اقوام و پيروان مذاهب در سيستان و بلوچستان، استمرار و تقويت نگاه بدون هرگونه تبعيض به همه مردم استان را وظيفه همه اجزای حكومت بر شمرد.
وزير كشو در دیدار با اعضای شورای راهبردی سیستان و بلوچستان با يادآوری توجه وزارت كشور به اقشار، اقوام و پيروان مذاهب در سيستان و بلوچستان، استمرار و تقويت نگاه بدون هرگونه تبعيض به همه مردم استان را وظيفه همه اجزای حكومت بر شمرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور؛ نماينده ولي فقيه در استان، استاندار، رئيس كل دادگستري، مدير كل اطلاعات، فرمانده انتظامي و فرمانده ارشد سپاه پاسداران در استان سیستان و بلوچستان، صبح امروز ۳۱  تيرماه در محل وزارت كشور با دكتر رحماني فضلي ديدار كردند.
در اين ديدار وزير كشور با اشاره به شرايط استان سيستان و بلوچستان قبل از پيروزي انقلاب اسلامي و مرور خدمات و تلاش هاي ارائه شده در این استان در ۴ دهه استقرارجمهوري اسلامي، تصريح كرد: شرايط سيستان و بلوچستان،  قابل مقايسه با قبل از انقلاب نيست اما تحول اساسی منوط به رفع موانع توسعه متوازن مناطق مختلف كشور است. 
رئيس شوراي توسعه و امنیت پايدار شرق و غرب كشور در همين زمينه كاركرد غير سازنده نظامات متمركز اداري و بودجه ريزي شكل گرفته در ايران از قبل از انقلاب را كه مانع اصلي توجه مؤثر به مناطق مختلف كشور و ظرفيت هاي این مناطق است تشريح و ابراز اميدواري كرد زمينه تحول در اين عرصه فراهم شود.
وزير كشور بازتولید مستمر سيكل معيوب جمعيت بیشتر، بودجه بیشتر و فعاليت بیشتر را كه منجر به تجميع ثروت و منابع در نقاط محدودي از كشور شده است، زائيده استقرار همين نظامات غلط اداري، پولي بانكي و بودجه ريزي در بیش از ۷۰ سال اخیر در ایران بر شمرد و تأكيدات مكرر رهبر انقلاب در جهت اصلاح نظام بودجه كشور را برای رفع همین مشکل مهم توصیف كرد. 
وزير كشور در جمع بندي اين فراز از مطالب خود تصريح كرد: پس از پيروزي انقلاب اسلامي در همه دولت ها و بخصوص در سال هاي اخير با حمايت هاي شخص مقام معظم رهبري و رياست محترم جمهوري، خدمات شايان توجهي در سيستان و بلوچستان ارائه شده كه كاهش ۳ و نیم درصدي نرخ بيكاري استان، توسعه گازرسانی به استان، توسعه مؤثر بندر چابهار، گسترش راه های مواصلاتی از بزرگراه های مختلف تا راه آهن، احداث نیروگاه بادی، احداث فرودگاه در آستانه بهره برداری سراوان، فعال سازی واحدهای کشتارگاهی برای تأمین امنیت غذایی استان، نوسازی مدارس، تسریع در اجرای راه آهن چابهار- زاهدان، پیگیری اتصال پایانه مرزی ریمدان به شبکه ریلی در چابهار، اجرای طرح های مقابله با آفت های کشاورزی، احیای بافت بلوچ و بهره برداری از ۳۲ هزار هکتار از طرح ۴۶ هزار هکتاری جامع کشاورزی سیستان، از مظاهر آن است اما اثر بخشي این اقدامات برای رفع نابرابری های گسترده موجود، در گرو تحول اساسي در منظومه نظامات اداره امور با رویکرد توجه به ظرفیت های همه مناطق كشور و عبور از بخش نگري و سنت هاي تمركزگرايانه است. 
دكتر رحماني فضلي در بخش ديگري از سخنان خود در جمع مسئولان ارشد استان سيستان و بلوچستان به نقش مؤثر آيت ا... مهامي نماينده ولي فقيه در استان اشاره و ابراز اميدواري كرد با استمرار نگاه همدلانه و همگرايانه وی، اثرگذاری در جلب توجهات اقشار مختلف مردم افزايش يابد. 
دكتر رحماني فضلي همچنين به شرايط بسيار خوب و منسجم مديريت در استان اشاره كرد و خاطرنشان كرد: استاندار سيستان و بلوچستان شناخت خوبي نسبت به منطقه دارد و ضمن حُسن تعامل با ظرفيت هاي مختلف استان، در جهت خدمت به مردم، اجرای سیاست های کشور و بهبود شرایط استان، با همکاری معاونین و مدیران استان تلاش مي‌كند.     
رئيس شوراي امنيت كشور با اشاره به نقش بنیادین مردم در شكل گيري انقلاب اسلامي و دوران تثبيت و استقرار جمهوري اسلامي از آغاز نهضت امام خمینی (ره) تا کنون گفت: دشواري هاي معيشتي در فراز و فرود تحولات انقلاب كه علاوه بر واقعيت هاي اقتصاد و مدیریت داخلي، استمرار دشمني هاي نظام سلطه با استقلال و عزت مردم و كشور ايران منشأ مهم آن است، نارضايتي هاي گروه های مختلف مردم را در مقاطع مختلفي در پي داشته است اما در جمهوري اسلامي جدايي بنيادين بين مردم و حكومت وجود ندارد. 
وزير كشور ادامه داد: در شرايط فعلي که در اوج تحريم هاي ظالمانه قدرت هاي شيطاني دنيا و ظهور آثار آن بر سفره خانواده ها هستيم، به طور كاملاً طبيعي احساس نارضايتي در مردم و همزمان اميد مردم براي بهبود اوضاع موضوعيت دارد، اما در عين حال آحاد مردم شريف ايران، مخالفتي با انقلاب، منافع ملي، ارزش هاي اسلامي و صيانت از وطن عزيزمان ايران ندارند و از امنيت كشور دفاع و حراست مي كنند. 
رئیس شورای امنیت کشور در همین زمینه با اشاره به استقرار امنیت کامل در همه ابعاد و در همه مناطق سیستان و بلوچستان، تاب آوری مردم این استان را شایسته تقدیر بر شمرد و از نقش آفرینی شایسته مردم نجیب و شریف استان سیستان و بلوچستان در همه حوادث و مقاطع مختلف پس از انقلاب از جمله در تقویت ثبات و آرامش در حوادث سال های ۹۶ و ۹۸ تقدیر کرد. 
جانشين رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتي کشور در استان سيستان و بلوچستان در بخش دیگری از سخنان خود در این دیدار، با اشاره به گزارش معاون اقتصادي وزارت كشور درخصوص روند تدوين و اجراي اسناد محروميت زدائي و توسعه از مناطق مختلف سيستان و بلوچستان، تلاش هاي انجام شده در اين عرصه را بر خواسته از رويكرد خاص وزارت كشور به سيستان و بلوچستان و حتي در قالب تبعيض مثبت نسبت به اين استان بر شمرد و گفت: براي تحقق اين دو سند كه با تلاش های فراوان تنظیم و پس از تایید رئيس جمهور به ۲۴ وزارتخانه و دستگاه اجرایی ابلاغ شده است و علیرغم شرایط فعلی کشور و محدودیت های اعتباری از پیشرفت قابل قبولی برخوردار می باشد، تاکید نمود که مديران هر يك از دستگاه هاي اجرايي استان مكلف هستند كه تکالیف و مأموريت هاي دستگاه متبوع خود را در اجراي اين دو سند و همچنین استفاده از ظرفیت ها ، مشوق ها و تسهیلات پیش بینی شده برای سرمایه گذاری در استان‌ سیستان وبلوچستان، را بعنوان یکی از ۹ استان مشمول شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب ، مجدانه پيگيري كنند. 
جانشين رئيس جمهور در شوراي اجتماعي كشور در فراز ديگري از سخنان خود به تلاش هاي انجام شده براي مديريت حاشيه نشيني و آسيب هاي اجتماعي در سيستان و بلوچستان اشاره كرد و گفت: حركت در جهت رفع مشكل حاشيه نشيني سيستان و بلوچستان يكي از ۴ اولويت اصلي كشور در اين عرصه است. 
وزير كشور ضمن مرور گزارش ارائه شده از سوي رئیس سازمان امور اجتماعي در همين زمينه، اصل محوري جلب مشاركت خود مردم براي كاهش آسيب هاي اجتماعي را رويكرد اصلي وزارت كشور در توجه به استان سيستان و بلوچستان بر شمرد و در عين حال از اختصاص بيشترين اعتبارات اجتماعي در اختيار وزارت كشور در این مدت به سيستان و بلوچستان خبر داد. 
وزير كشو با يادآوري توجه وزارت كشور به اقشار، اقوام و پيروان مذاهب در سيستان و بلوچستان، استمرار و تقويت نگاه بدون هرگونه تبعيض به همه مردم استان را وظيفه همه اجزاي حكومت بر شمرد و با اشاره به گزارش معاون سیاسی وزارت کشور گفت: در اين سال ها در تعيين مديران سطوح مختلف سياسي استان، همین نگاه مورد توجه بوده است. 
دكتر رحماني فضلي در همين زمينه با تأكيد بر اينكه رويكرد همه ما با هر نگاه و سليقه و گرايش بايد تقويت منافع ملي باشد، تصريح كرد: هر نوع نگاه سياسي منفعت طلبانه به اقشار يا مذاهب، خيانت به ايران و محكوم است. 
وزير كشور در پايان اين ديدار ابراز اميدواري كرد كه فرصتي براي سفر مجدد وي به استان سيستان و بلوچستان فراهم شود.
در آغاز اين ديدار، آیت ا... مهامی نماینده ولی فقیه در استان سيستان و بلوچستان، مهندس موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان و دیگر مدیران ارشد حاضر در نشست، با ارائه گزارش هايي از شرايط استان، ديدگاه هاي خود براي ادامه روند توسعه استان را مطرح كردند.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید