شناسه : 1784
يكشنبه 23 شهريور 1399 2020-9-14 10:56:45
وزیرکشور در حاشیه نشست امروز شورای اجتماعی گفت: روند کار در حوزه حاشیه نشینی به نسبت گذشته بسیار خوب شده است اما فاصله ما با شرایط مطلوب و رفع مشکلات بسیار زیاد است.
وزیرکشور در حاشیه نشست امروز شورای اجتماعی گفت: روند کار در حوزه حاشیه نشینی به نسبت گذشته بسیار خوب شده است اما فاصله ما با شرایط مطلوب و رفع مشکلات بسیار زیاد است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه نشست شورای اجتماعی که امروز یکشنبه ۲۳ شهریورماه در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور برگزار شد، ضمن تشکر از حضور مؤثر رسانه ها و خبرنگاران در پوشش اخبار و برنامه ها خصوصاً انتخابات روز جمعه گذشته عنوان کرد: رسانه ها در پوشش اخبار انتخابات و همچنین در اجرای هرچه بهتر انتخابات به ویژه در شرایط کرونایی، کمک بسیار خوبی داشتند.
وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه نشست امروز شورای اجتماعی به موضوع حاشیه نشینی اختصاص داشت، گفت: این موضوع پیش از این نیز در دستور کار نشست های شورای اجتماعی مطرح و بررسی شده است،  اما به دلیل اینکه جز موضوعات پنجگانه تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری به عنوان اولویتهای آسیبهای اجتماعی است، به صورت مستمر اقدامات و برنامه ها مورد ارزیابی و گزارش گیری قرار می گیرد تا با قوت بیشتری دنبال شود.
وی با اشاره به وزارت راه و شهرسازی به عنوان دستگاه متولی اصلی در موضوع حاشیه نشینی و گزارش ارائه شده امروز این وزارتخانه در این عرصه گفت: در خصوص حاشیه نشینی طرحی با عنوان طرح جامع آماده و اجرا می کنیم که در آن تقسیم کار ملی و تقسیم کار دستگاهی انجام و دستگاههای متولی، معین و دستگاههای همکار مشخص شده است و روند کار به نسبت گذشته بسیار خوب است اما فاصله ما با شرایط مطلوب و رفع مشکلات بسیار زیاد است.
دکتر رحمانی فضلی با بیان اینکه یکی از گزارشهای خوبی که در نشست امروز ارائه شد و شاهد موفقیت های خوبی در این زمینه بودیم، موضوع دفاتر تسهیلگری بود، افزود: این واحدهای تسهیلگری در همین نشست شورای اجتماعی تصویب شد و در اکثر مناطق حاشیه ای حضور دارند و به نوعی رابط بین مردم و دستگاههای اجرایی هستند و جنبه مشارکتی و اجتماعی رفع آسیب ها و مردمی کردن این روند را تقویت می کند.
وزیر کشور اضافه کرد: متاسفانه با توجه به شرایط اقتصادی کشور، با افزایش سطح قیمتها به خصوص مسکن مواجه هستیم که این امر در شهرهای مبدأ و همچنین در شهرهای مقصد مهاجران که عموماً شهرهای بزرگ هستند، تأثیر می گذارد.
رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: در نشست امروز مجددا ایرادات، اشکالات و موانع مطرح شده را جمع بندی کردیم و مقرر شد با کمک مجلس دو طرح ملی مدیریت و ساماندهی مهاجرت و طرح ملی ساماندهی حاشیه نشینی را به صورت قانون دربیاوریم تا بتوانیم این موضوع را با مشارکت همه دستگاههای ذیربط و با اولویت انجام دهیم.
وزیر کشور  در پایان افزود: در موضوع حاشیه نشینی، دو بحث کالبدی و فیزیکی مانند امکان خیابان کشی، برق، گاز، معابر، و دیگری بحث خدمات و مسائل اجتماعی مانند تنظیم روابط اجتماعی، مبارزه با جرم و حمایت از ساکنان و از بین بردن ناامنی مطرح است. یکی از اولویت های تعیین شده در نشست امروز نیز بحث توانمندسازی این مناطق بود که در جهت آن، همه دستگاهها در حوزه توانمندسازی های اقتصادی و شغلی کار کنند و اولویت خود را مهارت آموزی، حرفه آموزی و دادن تسهیلات به این افراد قرار دهند تا بتوانیم با ایجاد مشاغل خرد و کوچک و مشاغل خانگی تاحدودی در تامین شرایط زندگی این افراد نقش آفرینی کنیم. 

تصاویر مرتبط

اضافه کردن دیدگاه جدید