شناسه : 256
يكشنبه 28 آبان 1396 2017-11-27 02:57:17
اشیاء دور و بر بعد از چند تکان کوچک در جای خود ثابت مانده بودند. آیا این پایان ماجرا بود؟! یا هنوز آغاز حادثه؟!... لرزش بعدی همه چیز را به هم ریخت. سقف‌ها فرود آمدند. دیوارها مثل موج دریا پیچ و تاب برداشتند. صدای جیغ کودکان با فریاد و همهمه بزرگترها در هم آمیخت و لحظاتی بعد تمامی صداها زیر آوار خاموش شد. حالا دیگر هیچ چیز در جای خود نبود. نه خانه؛ نه اهل کاشانه؛ نه سقف؛ نه گلدان و نه آینه... و ساعت‌ها همگی روی ۲۱ و ۴۸ دقیقه از نفس افتاده بودند.
اشیاء دور و بر بعد از چند تکان کوچک در جای خود ثابت مانده بودند. آیا این پایان ماجرا بود؟! یا هنوز آغاز حادثه؟!... لرزش بعدی همه چیز را به هم ریخت. سقف‌ها فرود آمدند. دیوارها مثل موج دریا پیچ و تاب برداشتند. صدای جیغ کودکان با فریاد و همهمه بزرگترها در هم آمیخت و لحظاتی بعد تمامی صداها زیر آوار خاموش شد. حالا دیگر هیچ چیز در جای خود نبود. نه خانه؛ نه اهل کاشانه؛ نه سقف؛ نه گلدان و نه آینه... و ساعت‌ها همگی روی ۲۱ و ۴۸ دقیقه از نفس افتاده بودند.
ساعاتی از شب می گذشت. هنوز کسی نمی دانست زمین و زمان آبستن یک رویداد تازه است. یک حادثه. یک رخداد غمبار. چند لرزش با فواصل کوتاه؛ زمین هم انگار خمیازه می کشید تا به خواب رود.
 
نگاه‌‌ها به هم دوخته شد.دوباره لرزه‌ای کوتاه و خفیف. حالا نگرانی در چشم کوچک و بزرگ، خانه کرده بود. مادرها با اضطراب آمیخته به ترس زیر لب دعاهایی را  زمزمه می کردند. پدرها یک چشمشان به سقف دوخته شده‌بود و چشم دیگر روی چهره بچه‌ها دور می‌زد و کودکان گیج و گنگ در جستجوی  آغوشی امن برای رهایی از ترس و واهمه ای که در جان آشیانه افتاده بود.
 
اشیاء دور و بر بعد از چند تکان کوچک در جای خود ثابت مانده بودند. آیا این پایان ماجرا بود؟! یا هنوز آغاز حادثه؟!... لرزش بعدی همه چیز را به هم ریخت. سقف‌ها فرود آمدند. دیوارها مثل موج دریا پیچ و تاب برداشتند. صدای نعره کودکان با فریاد و همهمه بزرگترها در هم آمیخت و لحظاتی بعد تمامی صداها زیر آوار خاموش شد. حالا دیگر هیچ چیز در جای خود نبود. نه خانه؛ نه اهل کاشانه؛ نه سقف؛ نه گلدان و نه آینه... و ساعت‌ها همگی روی ۲۱ و ۴۸ دقیقه از نفس افتاده بودند.      
 
آری، ساعت ۲۱:۴۸ روز بیست و یکم آبان ماه بود که زلزله‌ای دیگر این بار به بزرگی  7.3 در مقیاس ریشتر، بخش‌هایی از استان کرمانشاه شامل: حوالی شهرهای «ازگله»، «تازه آباد» و «سر پل ذهاب» و «قصر شیرین» در غرب کشور را لرزاند. 
 
مرکز لرزه نگاری موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران ، کانون زلزله 7.3 ریشتری استان کرمانشاه را بین سرپل ذهاب و ازگله اعلام کرد.
 
دیگر مراکز معتبر نیز کانون زمین لرزه اصلی را علی رغم  پراکندگی در گزارشات اولیه، پس از بررسی‌های تکمیلی در داخل ایران اعلام کردند. زلزله بزرگ كرمانشاه  در ۱۰ استان ايران و چند كشورهمسايه هم احساس شد.
 
ورود وزارت کشور به مدیریت بحران از اولین دقایق بعد از حادثه
 
حادثه زلزله غرب کشور بالغ بر ۴۳۰ قربانی و بیش از ۷۰۰۰مجروح به جا گذاشت. اما اگر پیش لرزه های قبل از وقوع زلزله اصلی نبود؛ شاید عواقب حادثه تلخ تر و زیان بارتر از این می‌شد.چرا که پیش لرزه های که از ساعت ۲۱ شب بیست‌یکم آبان آغاز شده‌بود تا حدود زیادی شهروندانمان در کانون حادثه را هشیارتر کرد.
 
دستورات وزیر کشور به استاندار در دقایق اولیه پس از حادثه
 
قدرت 7.3 ریشتری زلزله کافی بود تا وزیر کشور در سریع‌ترین زمان ممکن و به فاصله تنها چند دقیقه در تماس با استاندار کرمانشاه دستورات لازم را برای پیگیری حادثه صادر کند.
 
عبدالرضا رحمانى‌فضلى در این تماس تلفنى گزارشی از آخرین وضعیت رسیدگی به مصدومان و میزان خسارات وارده به مناطق زلزله زده را دریافت کرد و از تمام نیروهای امدادی خواست با فوریت نسبت به بستری و مداوای حادثه دیدگان اقدام و همه مساعی خود را برای کمک‌رسانی به آسیب دیدگان بکار گیرند.
 
تماس وزیر کشور موجب شد از ساعات اولیه بحران، مسئولان محلی تلاش های خود را برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان آغاز کنند و این خود دلگرمی بزرگی بود به حادثه دیدگان که خود را در دل حادثه تنها نیابند.
 
جلسه اضطراری ستاد مدیریت بحران کشور با حضور وزیر کشور 
 
وزیر کشور ساعت 11 شب 21 آبان یعنی تنها چند ساعت پس از وقوع حادثه در جلسه اضطراری ستاد مدیریت بحران کشور شرکت می کند.
 
این جلسه در وزارت کشور و با حضور نمایندگانی از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی، بنیاد مسکن ، سازمان پدافند غیر عامل، سازمان جمعیت هلال احمر، شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران برگزار می‌شود.
 
وزیر کشور همزمان با اداره جلسه، اخبار زلزله را که لحظه به لحظه از مناطق حادثه‌دیده مخابره می شود رصد می کند.
 
در این جلسه آخرین وضعیت امداد رسانی به مناطق زلزله بررسی می‌شود و مقامات مسئول هماهنگی های لازم را برای کمک به مردم زلزله زده انجام می‌دهند. در همین حال خبرهای رسیده از منطقه از وسعت خرابی‌ها حکایت می کند.
 
رحمانی فضلی در جلسه اضطراری ستاد مدیریت بحران کشور تاکید می کند که تمامی امکانات و تجهیزات مورد نیاز در اسرع وقت از استانهای مجاور برای انتقال مصدومان و زلزله‌زدگان به مراکز درمانی به منطقه گسیل و به کار گرفته شود.
 
وی همچنین با تاکید بر لزوم اعزام تیم‌های تخصصی آواربرداری به منطقه ، آواربرداری را از اقدامات اولویت‌دار می‌‌خواند تا هرچه سریع‌تر افراد زیر آوار مانده نجات یابند و به واحدهای درمانی منتقل شوند.
 
رحمانی فضلی همچنین تاکید می کند اقلام مورد نیاز شامل چادر ، مواد غذایی، دارو و نظایر این ها هرچه سریع تر به منطقه منتقل شود. 
 
وزیر کشور روی سرعت بخشیدن به اقدامات امداد و نجات پافشاری می کند و از نیروهای سپاه وارتش نیز می خواهد تا هرچه سریع‌تر نسبت به احداث بیمارستان صحرایی و آواربرداری در مناطق زلزله‌زده اقدام کنند.  
 
دستور وزیر کشور به رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در ساعت ۳ بامداد
 
 ساعت حوالی ۳ بامداد روز بیست‌دوم آبان است. وزیر کشور به رییس سازمان مدیریت بحران دستور می‌دهد با همراهی نمایندگانی از دستگاه‌های اجرایی و خدمت رسان برای بررسی دقیق‌تر شرایط و امکانات مناطق زلزله زده عازم کرمانشاه شوند.
 
و دقایقی بعد تیمی مرکب از رییس سازمان مدیریت بحران به همراهی مدیر کل بحران وزارت نیرو، دبیرکل جمعیت هلال احمر، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر و معاون بازسازی بنیاد مسکن راهی غرب کشور می‌شوند.
 
ساعت ۴ بامداد وزیر کشور به سوالات خبرنگاران درباره زلزله پاسخ می دهد
 
رحمانی فضلی در حاشیه جلسه ستاد مدیریت بحران کشور و در جمع خبرنگارانی که برای دریافت اخبار و اطلاعات دقیق، خود را به وزارت کشور رسانده اند، با بزرگ خواند ابعاد حادثه، می گوید: تلاش شده است که در اولین مراحل همه امکانات بسیج شود، دستگاه های اجرایی و ‌اعضای ستاد همگی در استان تشکیل جلسه داده اند و در تهران در وزارت کشور هم این جلسه تشکیل شده، همچنین استان های مجاور کرمانشاه نیز در حالت آماده باش به سر می برند.
 
وزیر کشور با اشاره به ارسال نیرو و امکانات از جمله وسائل امداد و ‌چادر و... اظهار می‌دارد: به دلیل تاریکی شب امکان پرواز بالگرد نیست و ‌برخی راه ها بسته شده اما تمام تلاش نیروها این بوده که خود را به منطقه برسانند.
 
رحمانی فضلی تصریح می‌کند: برق برخی مناطق قطع شده بود که اکنون ۷۰ درصد آنها وصل شده است، اکنون ارتش، سپاه، بسیج، هلال احمر، وزارت بهداشت و وزارت نیرو با آمادگی کامل در منطقه حضور دارند و ‌خود مردم نیز کمک های بسیار خوبی انجام می دهند.
 
وی ‌ از مردم کرمانشاه می خواهد  با صبر به مسئولان و ‌نیروهای اعزامی کمک کنند تا کار با سرعت پیش برود.
 
در همان لحظات خبرهای گوناگونی درباره آمار تلفات می‌رسد. رحمانی فضلی پیرامون آمار تلفات زلزله گفت: اکنون نمی توان آمار دقیقی درباره کشته شدگان داد و تعداد زخمی ها نیز با توجه به حجم تخریب زیاد بوده است، به محض طلوع آفتاب بالگردها برای انتقال مصدومان اعزام خواهند شد و اکنون بیمارستان ها در شرایط مناسبی خدمات رسانی می کنند.
 
وی می گوید که به علت بالا بودن حجم مصدومان اعلام شده‌است تا بیمارستان های صحرایی در منطقه دایر شود.
 
وزیر کشور همچنین می خواهد که به اخبار و‌گزارش‌های غیر رسمی که حجم آن زیاد است توجه نشود و‌ اخبار مربوطه از طریق ستاد و‌ دستگاه های تخصصی هر حوزه اعلام شود.
 
رحمانی فضلی اظهار می‌دارد: برخی از جاده ها ریزش داشته‌اند که نیروها برای بازگشایی آنها اعزام شده‌اند همچنین از نظر مخابراتی ۸۵ درصد پوشش مخابراتی وجود دارد.
 
وی خاطرنشان می‌کند که حجم خرابی‌ها زیاد است اما با توجه به زلزله ۴.۵ ریشتری که در فاصله کوتاه تری از قبل آمده، باعث شده مردم در آمادگی بیشتری قرار بگیرند که این خود تعداد تلفات را کاهش داده‌است.
 
وزیر کشور برای حضور در جمع حادثه‌دیدگان زلزله راهی غرب کشور می‌شود
 
وزیر کشور که بی‌وقفه پیگیر اخبار حادثه است و هماهنگی های لازم را برای بسیج و انتقال امکانات به منطقه انجام می دهد ، پیش از ظهر روز بیست ‌و دوم آبان و در حالی که تنها چند ساعت از وقوع حادثه غمبار زلزله گذشته است و پس‌لرزه ها همچنان ادامه دارد، راهی استان کرمانشاه می شود تا از نزدیک در جریان روند عملیات امداد و نجات قرار گیرد. 
       
قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، ذوالفقارى معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، افشانى معاون عمرانی وزارت کشور و پیوندی رییس جمعیت هلال احمر وزیر کشور را در این سفر همراهی می‌کنند.
 
بازدید‌های میدانی و گفت‌و‌گو با حادثه دیدگان در مناطق زلزله زده
 
رحمانی فضلی بلافاصله پس از ورود به استان کرمانشاه، راهی مناطق زلزله‌زده می شود و از شهرستان هاى سرپل ذهاب، ازگله و ثلاث باباجانی  بازديد مي كند.
 
بازدید هوایی از مناطق زلزله‌زده سرپل‌ذهاب نیز صورت می‌گیرد و در جریان این بازدیدها، وزیر دستورات لازم جهت تامين خدمات و امكانات بيشتر و مطلوب تر به منظور ارائه به زلزله زدگان را صادر می کند.
 
وی در جریان این بازدید‌ها همچنین از نزدیک با ساکنان مناطق زلزله‌زده و آسیب‌دیدگان حادثه دیدار و گفت‌و‌گو می کند تا از نیازهای اساسی آن ها آگاه شود و در جهت تسریع کمک رسانی‌های، دستورات لازم را صادر می کند.
 
مسئولان محلی نیز ادامه بازدید وزیر کشور از مناطق زلزله‌زده ، ضمن ارائه گزارش از نحوه امداد‌رسانی ها و اقدامات انجام شده‌، درخواست های خود را با وزیر کشور در میان میگذارند.
 
بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق حادثه دیده، ضمن سرعت بخشیدن به روند امداد رسانی‌ها، موجب دلگرمی مردمی است در کنار از دست دادن عزیزانشان، خانه و کاشانه‌شان نیز به ویرانه تبدیل شده‌است. 
 
وزیر کشور دستور می دهد که پلیس در کنار برقراری و حفظ امنیت، نسبت به ساماندهی مسیرها اقدام کند.
 
همچنین از مقامات محلی می خواهد که در توزیع چادر ، غذا و سایر امکانات، از معتمدین محلی کمک و یاری گرفته شود.
 
شناسایی هرچه سریع‌تر مفقودان و دقت و حساسیت در عملیات آواربرداری به منظور نجات جان آسیب‌دیدگانی که احیانا زیر آوار مانده‌اند از دیگر دستورات وزیر کشور است.
 
شرکت در جلسه ستاد مدیریت بحران در شهرستان سرپل ذهاب
 
رحمانی فضلی در ادامه بازدید از مناطق زلزله زده، جلسه ستاد مديريت بحران را در شهرستان سرپل ذهاب تشکیل می دهد.
 
وزیر کشور در این جلسه با بیان اینکه تمامي امكانات كشور براي خدمت رساني به مردم زلزله زده بسيج شده است؛ خبر می‌دهد که محموله هاي بيشتري از آب، غذا و چادر در بين مردم توزيع خواهد شد.
 
وی همچنین از مسئولان آب و فاضلاب و برق منطقه می‌خواهد تا هر چه سريعتر نسبت به برقراري آب و برق شهرستان سر پل ذهاب اقدام كنند.
 
در پايان اين جلسه براي انجام هر يك از برنامه ها و تصميمات، مسئولاني ويژه تعيين می‌شوند تا هرچه زودتر تصميمات اتخاذ شده عملياتي شود.
 
بازدید از منطقه «ازگله» و گفت‌و‌گوی صمیمی با مردم
 
وزیر کشور در ادامه سفر خود به مناطق زلزله زده خود را به ازگله می رساند تا از نزدیک با حادثه دیدگان در این منطقه گفت‌و‌گو کند.
 
اِزْگِله شهری در استان کرمانشاه و جزء  توابع شهرستان ثلاث باباجانی است. جمعیت این شهر بنا بر سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، برابر ۱٬۵۰۲ نفر بوده‌است.
 
این شهر نزدیک‌ترین شهر به کانون زلزله (به فاصلهٔ ۵ کیلومتر) بود. فاصله این شهر تا مرکز استان، حدود ۲۰۰ کیلومتر است.
 
مردم آسیب‌دیده منطقه با حلقه زدن دور وزیر کشور از مصائب زلزله و کمبود های خود می‌گویند و وزیر کشور نیز دستورات لازم را برای کمک‌رسانی به آنان صادر می کند.
 
بازدید از «ثلاث باباجانی» و حضور صمیمی در جمع حادثه دیدگان
 
عصر روز بیست‌و‌دوم آبان است و وزیر کشور به دیدار با مردم منطقه زلزله زده‌ ثلاث باباجانی می شتابد.
 
ثَلاثِ باباجانی از شهرستان‌های استان کرمانشاه است. مرکز این شهرستان شهر تازه‌آباد با جمعیتی بالغ بر یازده هزار نفر است. ازگله دیگر شهر آن است.
 
شهرستان ثلاث بابا جانی از جنوب با شهرستان‌های سرپل ذهاب و دالاهو؛ از شرق با جوانرود همجوار و از غرب هم با کشور عراق مرز مشترک دارد.
در این بازدید نیز وزیر کشور از نزدیک در جریان مشکلات مردم منطقه قرار می گیرد و دستورات لازم را برای رسیدگی هرچه بیشتر و بهتر به آسیب‌دیدگان صادر می‌کند.
 
تشکیل جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کرمانشاه
 
وزیر کشور پس از بازدید از ازگله و ثلاث باباجانی جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان كرمانشاه را تشکیل می دهد. وزير بهداشت،معاونان امنيتي و عمراني وزارت كشور، رييس جمعيت هلال احمر، رئيس اورژانس، جانشين رييس سازمان بسیج و تعدای دیگر از مسئولان و مقامات محلی در جلسه حضور دارند.
جلسه مذکور به منظور ایجاد هماهنگی های هرچه بیشتر میان نهادهای امدادرسان انجام می‌شود.
 
رحمانی فضلی در این جلسه ضمن عرض تسلیت به بازماندگان زلزله زده کرمانشاه می‌گوید: زلزله کرمانشاه حادثه بسیار غم باری بود زیرا در این ارتباط حدود 1900 روستا و 7 شهرستان آسیب دیدند که به لحاظ جغرافیایی این زلزله دامنه وسیعی داشت و چون شب این اتفاق رخ داده مسئولان و دوستان تا حدی که می شد، امکانات و نیرو ارسال کردند اما به لحاظ هوایی در شب مشکلاتی وجود داشت.
 
وی ادامه می‌دهد: بالگردها از صبح زود به منطقه آمدند که از این طریق در بحث امداد رسانی به مصدومین کار بزرگی انجام شد و با به کار گیری ظرفیت های دستگاه های مختلف در زمینه رسیدگی به مصدومان موفق تر بودیم چرا که اول جان مردم برای ما مهم است زیرا باید تلاش کنیم که هزینه های جانی را ابتدا کم کنیم.
 
وزیر کشور با اشاره به پیام مقام معظم رهبری اظهار می‌دارد: ایشان به تمامی دستگاه ها دستورات لازم را داده اند و اولویت اول را جان مردم مشخص کردند، رئیس جمهور محترم نیز از لحظات ابتدایی دستور به تشکیل جلسه برای بررسی ابعاد این حادثه را دادند که این کار انجام شد.
 
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه همه عزیزان از جمله ارتش، سپاه، بسیج، هلال احمر، نمایندگان، استانداران، وزیر بهداشت، وزیر راه و شهرسازی و .. پای کار بودند می‌افزاید: ابعاد حادثه بسیار وسیع است و ما باید ابتدا مردم را آرام کنیم و به آنها امید و اطمینان بدهیم، امروز در مسیر بازدید از سر پل ذهاب دیدم که بسیاری از روستاها آسیب جدی دیده‌اند.
 
وی تاکید می کند: امروز اول صبح به آقای استاندار گفتم که هر فرماندار در حوزه خودش به علاوه دهیاران و بخشداران اولین وظیفه شان این است که به تمامی روستاها سرکشی کرده و یک برآورد دقیق از میزان خسارت ها و نیازهایی که در این مقطع لازم است، انجام دهند تا ما بتوانیم یک برنامه ریزی جدی ای داشته باشیم.
 
وزیر کشور با تاکید بر لزوم توزیع چادر بیشتر در مناطق زلزله زده می گوید: طی تماسی با تهران گفتم که 20 هزار چادر آماده کرده و ارسال کنند و هرآنچه در انبارها وجود دارد در استان های مجاور دستور بدهید که بیاورند و اولویت اول آنهایی هستند که خانه هایشان خراب شده است اما باید به همه چادر بدهید، رئیس جمهور محترم نیز عصر امروز در تماس تلفنی تاکید کردند بحث چادر و آب بسیار مهم است.
 
رحمانی فضلی یادآور می شود: مسئله آب باید حل شود و قطعی آب اصلا برای ما قابل قبول نیست، آب معدنی حتما به میزان کافی باید تدارک دیده شود، اگر مکفی نیست دستور بدهید از استان های مجاور ارسال کنند.
 
وی تاکید می‌کند: برای انتقال آب 20 یا 30 تانکر جوابگو نیست بنابراین باید مسئله آب آشامیدنی مردم که یک نیاز اولیه است حل شود و متولی آن وزارت نیرو است. همچنین تعدادی از روستاها با قطعی برق مواجه هستند که تا فردا باید این مشکل برطرف شود.
 
وزیر کشور می‌افزاید: مردم عزیز که در طول مسیر سرپل ذهاب از انها دل جویی می کردیم درخواست غذای گرم نداشتند اما می گفتند که نان ، خرما و... توزیع شود چراکه وقتی تنور کار نمی کند طبیعی است که نانی هم نباشد که به آقای استاندار گفتم به همه فرماندارها ابلاغ کنند اگر برق نیست با استفاده از ژنراتور نانوایی ها را به هر وضع و طریقی شده باز کنند و فردا صبح باید نانوایی ها شروع به پخت نان کنند.
 
رحمانی فضلی می‌گوید: البته از استان های مجاور قرار است نان بفرستند و سازمان غلات نیز در این باره تعهدکرده‌است اما تا این ها بخواهد توزیع شود وقت گیر است. بنابراین فردا صبح بخش نامه شده که نانوایی ها شروع به پخت کنند. در بحث گاز نیز اگر نشت گیری ها به پایان رسیده باید گاز به لوله ها بازگردد.
 
رحمانى فضلی پیرامون وجود مشکلات در توزیع اقلام اظهار می‌دارد: این اشکالات در روز اول قابل قبول است اما از فردا قابل قبول نیست و باید این موضوع سازماندهی شود که در هر منطقه فرمانداران و معتمدین مردم امر توزیع را سازمان یافته انجام بدهند.
 
وزیر کشور با تاکید بر آرام سازی مردم می‌گوید: مردم در عین خشمگینی و ناراحتی که عزیزانشان را از دست داده‌اند و خانه هایشان خراب شده چیز زیادی از ما نمی خواهند، یک چادر می خواهند که زن و بچه شان در آن بخوابند بنابراین حتی اگر جایی هم مردم عزیز ناراحت شدند، درشتی کردند ما نباید به دل بگیریم و باید براى حل مشکلات تلاش کنیم.
 
رحمانی فضلی با بیان اینکه سرکشی به روستاها موضوع مهمی است اضافه ‌می کند: از روستاها غفلت نکنیم، دسترسی به شهرهای بزرگ راحت است اما روستا اینگونه نیست، برآورد خسارات نیز از موضوعاتی است که بنیاد مسکن باید آن را انجام دهد چراکه اسکان با چادر برای 5، 6 روز است بنابراین آنهایی که خانه هایشان تخریب شده، تعمیر شده و یا آنهایی که در چادر هستند را به جای مطمئن تری ببریم.
 
وی تاکید می‌کند: باید کمیته اسکان تعیین تکلیف لازم را انجام دهد همچنین آواربرداری ها باید به سرعت انجام شود، من بسیار نگران بودم که زیر این آوار ها خدایی نکرده مردم باقیمانده باشند که گفته شد با اقدامات لازم و پرسش از خانواده ها مطمئن شدیم که در زیر آوار ها کسی نیست.
 
وزیر کشور در ادامه می افزاید: در حوزه بیماری ها به دقت باید وزارت بهداشت کنترل لازم را به عمل آورد همچنین در حوزه تبلیغات و اطلاع رسانی باید طرح مسئله شده و مشکلات منعکس گردد ولی فضا سازی به گونه ای نباشد که مردم نا امید شده و فکر کنند اتفاقی نمی افتد، همچنین تبلیغات و اطلاع رسانی به گونه ای نباشد که موجب تهییج شود.
 
وزیر کشور در جمع خبرنگاران
 
 وزیر کشور پس از برگزار جلسه شوراى هماهنگى مديريت بحران استان كرمانشاه، به میان خبرنگاران آمد تا به سوالات آنان پاسخ دهد.
 
رحمانی فضلی در جمع خبرنگاران اظهار می دارد: علي رغم مسدود بودن جاده ها همان اول وقت تلاش شد به مجروحان و مصدومان خدمات رسانی شود. بیش از 30 هلی کوپتر در منطقه پرواز دارند و درحال انتقال مجروحان و مصدومان هستند و اين افراد را به سرعت به شهرهای دیگر منتقل مي كنند.
 
وزير كشور می گوید: در تلاشيم كه آب، برق، نیاز های غذایی و چادر که جزو نیازهای واقعی و ضروری مردم است تامین شود.تعدادي چادر ميان مردم توزیع شده اما تعداد آن کم بوده که دستور دادیم امشب چادر بیشتری به این منطقه انتقال داده شود.
 
وي با بيان اينكه گزارشي از وضعیت آب و برق و گاز در جلسه امشب ارائه شد، می گوید: بیش از 85 درصد آب و برق منطقه وصل شده و تا فردا ظهر ان‌شاءالله همه آن وصل می‌شود.تلاش این است که در مرحله بعد بحث خسارت را هم داشته باشیم، تیم هایی مامور شدند که این برآورد خسات را انجام دهند اما با توجه به فصل سرما باید این اقدامات با سرعت صورت گیرد‌.
 
رحماني فضلي می گوید: درست است که 24 ساعت از واقعه گذشته اما ما از امروز صبح که امکان دسترسی بوده توانستیم خدمات رسانی کنیم که به نظر من خدمات ارائه شده قابل قبول است اما هنوز نقص ها و ضعف های زیادی وجود دارد كه بايد با اهتمام بيشتر رفع و جبران شود.
 
وزير كشور با اشاره به حجم گسترده منطقه زلزله می‌افزاید: در استان كرمانشاه يك هزار و 960 روستا و 7 شهرستان آسیب دیده اند كه برخي مناطق صعب العبور و کوهستانی است و همچنين با پراکندگی های بسیار زیادی مواجه هستيم.
 
وی با اشاره به سفر فرداي رئیس جمهور به كرمانشاه و بازديد از برخي مناطق زلزله زده می‌افزاید: در جريان اين سفر مصوباتي خواهيم داشت كه بايد نسبت به اجرايي شدن ان اهتمام بيشتري به خرج داد.امیدواردیم بتوانیم مقداری از غم درد و ناراحتی مردم را با کمک رسانی جبران کنیم. کسانی که جان خود را در این حادثه از دست دادند و بیش از ٤٠٠ نفر هستند غمشان برای خانواده هایشان فراموش ناشدنی است. برای آنان غفران و برای خوانواده هایشان از خداوند متعال صبر و بردباری مسئلت دارم.از مردم خواهش می‌کنم با حفظ آرامش خود و همکاری‌های که تا کنون داشته‌اند و بسیار خوب بوده، کمک کنند تا امدادرساني به بهترين نحو انجام شود.
 
وي گفت: بنده به این مناطقی که رفتم علی‌رغم خسارت‌های زیادی که وارد شده مردم بسیار با محبت خواسته هایشان را مطرح می کردند و برخی جاها هم عصبانی و ناراحت هستند که به آنها حق می دهيم ولی در هر حال باید همه دست به دست هم دهیم تا بتوانيم این مشکل را حل کنیم.
 
دومین جلسه شورای عالی مدیریت بحران به ریاست وزیر کشور
 
کمی بیشتر از ۲۴ساعت از بروز حادثه زلزله غرب کشور می گذرد. وزیر کشور که در اولین ساعات خود را به مناطق زلزله‌زده سانده بود با بازگشت به پایتخت نیز پیگیر مسائل و مشکلات زلزله‌زدگان است و به همین منظور پنجمین جلسه شوراى عالى مديريت بحران به رياست وزير كشور برای بررسى آخرين وضعيت امدادرسانى به مناطق زلزله زده صبح روز چهارشنبه (۲۴آبان ۱۳۹۶) در وزارت کشور برگزار می‌شود.
 
در این جلسه نیز مسئولان ذیربط گزارشی از آخرین وضعیت و اقدامات انجام شده در مناطق زلزله زده را به وزیر کشور ارائه می کنند.
رحمانی فضلی در این نشست نیز دستورات لازم را برای افزایش امکانات و ارائه خدمات بهتر و مطلوب تر به مردم زلزله زده صادر می‌کند و از آنها می خواهد با اهتمام بیشتری نسبت به رفع مشکلات اقدام کنند.
 
حضور چندباره وزیر کشور در جمع خبرنگاران در مدت ۲۴ ساعت
 
وزیر کشور پس از جلسه شورای عالی مدیریت بحران به جمع خبرنگاران می آید و به آنان می گوید: پیگیری ها در صحنه عمل با قوت ادامه دارد.خدمات آب و برق در مناطق زلزله زده وصل شده است. تا کنون 24 هزار چادر در بین آسیب‌دیدگان توزیع شده و 10 هزار چادر دیگر هم ارسال می‌شود.
 
وی اظهار می‌دارد که ۵۰ درصد گاز مناطق وصل شده است و پرداخت اجاره مسکن به حادثه دیدگان، همچنین تامین کانکس و چادر برای اسکان موقت آنان، از جمله تصمیماتی است که در دست عملیاتی شدن است.
 
رحمانی فضلی همچنین از اعلام آمادگی قرارگاه خاتم برای ساخت مسکن روستائیان زلزله زده خبر می دهد و اضافه می‌کند: تا کنون مشکل امنیتی و انتظامی خاصی در منطقه صورت نگرفته است و قرارگاه نیروی انتظامی مسئول تامین امنیت مناطق زلزله زده شده‌است.
 
این روزها کم کم دمای هوا در سراسر کشور بویژه در مناطق غربی و نقاط حادثه‌دیده رو به سردی می گذارد. مشکلات اولیه زلزله‌زدگان تا درصد بالایی مرتفع شده‌است. مسئولان ذیربط اما همچنان در تلاشند تا هرچه سریع‌تر با کاستن از عوارض اولیه حادثه زلزله، امکانات و تسهیلات لازم برای اسکان ثابت و دایم هموطنان حادثه دیده‌مان و بازگشت آنان به روند معمول زندگی فراهم گردد. زلزله‌ها و دیگر حوادث طبیعی همیشه بوده و خواهند بود.آنچه که می تواند از رنج مردمان حادثه دیده بکاهد وآنان را به ادامه زندگی امیدوار سازد. در وهله نخست ایمان و اعتقاد به ذات اقدس الهی، همدلی و همراهی تمامی هموطنان و تلاش و جدیت مسئولان ذیربط در صحنه عمل و مدیریت صحیح و سریع بحران است.   

اضافه کردن دیدگاه جدید