شناسه : 272
پنجشنبه 9 آذر 1396 2017-12-3 20:12:38
در پی ارائه گزارشِ عملکردِ دولت دوازدهم در یک صد روز نخست فعالیت از سوی رئیس محترم جمهور؛ وزارت کشور، خلاصه بخش مهمی از محورهای اقدامات خود در این دوره زمانی را منتشر کرد.
در پی ارائه گزارشِ عملکردِ دولت دوازدهم در یک صد روز نخست فعالیت از سوی رئیس محترم جمهور؛ وزارت کشور، خلاصه بخش مهمی از محورهای اقدامات خود در این دوره زمانی را منتشر کرد.
در پی ارائه گزارشِ عملکردِ دولت دوازدهم در یک صد روز نخست فعالیت از سوی رئیس محترم جمهور؛ وزارت کشور، خلاصه بخش مهمی از محورهای اقدامات خود در این دوره زمانی را منتشر کرد.
 
متن کامل این گزارش که با پرداخت به رخداد زلزله کرمانشاه آغاز شده و به تفکیک مأموریت های اصلی وزارت کشور ارائه شده است، بدین شرح است:
 
مدیریت رخداد زلزله استان کرمانشاه
 
ویژگی های حادثه : شدت زلزله با حدود 2/7 ریشتر، با دامنه جغرافیایی شامل 1600 روستا و 7 شهر و تخریب و صدمه دیدن حدود 40 هزار واحد مسکونی، قطع برق ، آب و گاز و ارتباطات و بسته شدن جاده ها که کار  شناسایی ، آواربرداری و کمک رسانی را مشکل نمود.
 
اقدامات:تشکیل شورایعالی مدیریت بحران  با حضور تمام اعضا در ساعت اولیه در وزارت کشور و  اولویت بندی کارهایی که می بایست انجام گیرد( بازکردن راه ها و جاده ها ، نجات مصدومین و مجروحین، تقسیم وظایف نهادهای مسئول) ، اعزام بیش از 30 فروند هلی کوپتر و 200 دستگاه آمبولانس در ساعات اولیه  ، نجات بیش از 2500 نفر از زیر آوار و انتقال 7000 مصدوم که اگر این اقدام سریع در کمتر از 17 ساعت بعد از زلزله انجام نمی شد قطعاً تعداد جان باختگان به بیش از 3000 نفر می رسید. توزیع بیش از 20 هزار چادر و صدهزار بسته آب ، غذا ، دارو و وسایل گرمایی در روز اول که تاکنون تعداد چادر به بیش از 80 هزار رسیده است و هیچ مشکل و کمبود غذا ، آب ، وسایل گرمایی و دارو وجود ندارد.
 
- ظرف 24 ساعت برق ، آب و ارتباطات کامل شد و گاز به دلیل تست شبکه و هواگیری تمام رگلاتورها بعد از 48 ساعت آماده استفاده شد.
 
- اکنون مرحله اسکان اضطراری و کمک رسانی و پشتیبانی کامل شده است و اسکان موقت با نصب روزانه 400 دستگاه کانکس ادامه دارد.
 
دولت برابر تصمیمات متخذه و مصوبات هیات وزیران نسبت به انجام کامل تعهدات و تامین نیازمندی هایی که بر آنها تاکید شده است اقدامات را تا آخرین مرحله دنبال می نماید. 
 
حوزه امنیت داخلی
 
بحمدالله با تلاش ، هماهنگی و همدلی کلیه دستگاه ها و نهادهای مسئول در حوزه امنیتی به رغم شرایط ویژه در دنیا و منطقه ، بحران امنیتی در کشور را  شاهد نبوده ایم.
با توجه به شرایط ایجاد شده در برخی کشورهای همسایه و منطقه و فعالیت گروه های تروریستی و تکفیری، خوشبختانه اقدامات تروریستی در کشور به وقوع نپیوسته است.
 
مدیریت مراسم اربعین حسینی (ع) که با حضور بیش از بیست دستگاه و ارگان برنامه ریزی شده که به لطف خداوند متعال حدود دو میلیون چهارصد هزار نفر از زائرین و عاشقان اباعبدالله بدون مشکل خاص و وقایع امنیتی برگزار شده که در این راستا تلاش و اقدامات دولت و میزبانی ملت عراق نیز قابل تقدیر می باشد. اشاره به برخی از آمارها نشان دهنده حجم اقدامات صورت گرفته می باشد از جمله انتقال 190تن دارو به  داخل عراق، فعالیت 30 هزار نفر نیروی انتظامی و بسیج جهت برقراری نظم و امنیت، فعال نمودن 9 بیمارستان صحرایی، تخصیص 400 هکتار زمین برای ایجاد پارکینگ و تامین اعتبارات لازم جهت تکمیل زیرساخت ها مورد نیاز اشاره نمود که همگی در راستای تکریم زائرین صورت گرفته است.
 
مدیریت مناسب مراسم روز 7 آبان موصوف به روزکوروش که می توانست بهانه ای در دست معاندین و ضدانقلاب باشد تا در داخل ایجاد اختلاف نمایند لیکن علیرغم تلاش های چند ماهه آنها با برنامه ریزی های صورت گرفته و با تدابیر و تمهیدات مناسب پیش بینی شده به دور از هرگونه مشکل خاصی برگزار گردید.
 
برنامه ریزی مناسب جهت پیشگیری از بروز تبعات سوء انجام همه پرسی کردستان عراق که با تصمیمات مناسب شورای امنیت کشور و مدیریت صحنه و هماهنگی میان استان های ذیربط و هوشیاری مردم این موضوع نیز به دور از مشکل خاص امنیتی مرتفع گردید.
 
تهيه و تدوين آيين نامه ساماندهي مبادله كالا در بازارچه هاي موقت مرزي موسوم به معابر كوله بري در استانهاي آذربايجان غربي، كردستان، كرمانشاه و سيستان و بلوچستان
تشكيل سامانه جامع اتباع خارجي و اجراي گام دوم طرح سرشماري اتباع غيرمجاز
 
حوزه سیاست داخلی
 
در یکصد روز گذشته جهت اسقرار دولت دوازهم در استانهای کشور براساس برنامه های ریاست محترم جمهوری برای دوره جدید ، 23 استاندار با در نظر گرفتن مشی اعتدال دولت و با نگاه و رویکرد توسعه ای و ایجاد فضای آرام سیاسی در استانهای کشور برای ایجاد زمینه جهت فعالیت دیگر بخشها توسط دولت تصویب و معرفی گردیدند.                                                                                                                       
ایجاد آرامش در فضای سیاسی داخلی کشور لازمه  مشارکت و نقش آفرینی احزاب ، تشکلهای سیاسی و نهادهای مردمی است در این راستا دولت با حمایت کامل از فعالیتهای حزبی و فعال نمودن کمیسیون ماده 10 احزاب حمایت عملی و همه جانبه خود از آنها را نشان داده و برگزاری 70 کنگره ، مجمع عمومی احزاب و انجمن ها و تشکلهای صنفی بیانگر این رویکرد دولت است . و نیز پرداخت یارانه سال 96 اقلیتهای مذهبی و برگزاری همایش ملی اقوام و اقلیتهای دینی در این راستا بوده است .                                                          
 
در زمینه تقسیمات کشوری تکمیل و اجرائی نمودن سامانه ملی کدگذاری عناصر و واحدهای تقسیمات کشور و نیز فعالیت بخش تقسیمات کشور از مرحله روستا تا سطح شهرستان آغاز گردید.                                      
 
با توجه به برگزاری موفق چندین انتخابات در دولت یازدهم، مستندسازی اطلاعات ، اقدامات و آمارهای مختلف انجام شده و نیز اقدامات در جهت تهیه لایحه قانون جامع انتخابات که در نوع اقدام ارزشمندی خواهد بودصورت پذیرفته که در آن برای همیشه ایرادات و اشکالات قانونی همه انتخابات کشور اعم از شوراهای شهر و روستا ، مجلس ، خبرگان و ریاست جمهوری رفع می شود.
 
حوزه امور اجتماعی
 
- نظام مند نمودن فعالیت سازمانهای مردم نهاد از طریق ایجاد بانک جامع اطلاعات تشکل های مردمی و تصویب آیین نامه فعالیت تشکل های مردم نهاد در دولت و تدوین پیش نویس لایحه در وزارت کشور که تا پایان هفته اینده ارائه خواهد شد. 
 
- سازمان امور اجتماعی با تعیین رئیس عملاً آغاز بکار کرد، پنجمین جلسه بررسی آسیب های اجتماعی در حضور رهبر معظم انقلاب برگزار و برخی دستگاه ها گزارش هایی از اقدامات خود را به ایشان عرضه کردند و با وجود اقدامات خوبی که در چند موضوع صورت گرفته ، رهبر انقلاب ، این فعالیت ها را کافی ندانسته و مسئولان را به اقدامات تحول آفرین فراخواندند. در این جلسه مقرر شد نظام رصد آسیب های اجتماعی که در وزارت کشور ایجاد شده تکمیل و ستاد مبارزه با موادمخدر از طریق بازنگری در فعالیت های سه دهه گذشته ، برنامه ای موثرتر طراحی کند. مقرر شد دستگاه های فرهنگی بویژه رسانه ملی در حوزه آسیب های اجتماعی جدی تر حضور یابند.
 
-همچنین مقرر شد وزارت راه و شهرسازی در عرصه بهسازی و بازسازی محلات حاشیه نشین ، ستاد باز آفرینی پایدار شهری را فعال تر و منسجم تر مدیریت کند.
حوزه عمران و توسعه امورشهری و روستایی
 
- اقدامات  دولت برای استقرار 127 هزار نفر اعضای شورای شهر و روستا در قالب حدود 40 هزار شورای اسلامی شهر و روستا انجام و در همین راستا حدود 80 درصد از این عزیزان قبل از شروع بکار توسط وزارت کشور آموزش های اولیه و توجیهی را پشت سر گذاشته اند.
 
-نخستین وظیفه شوراهای اسلامی شهر انتخاب شهردار است که وزارت کشور بنا به وظیفه قانونی صلاحیت افراد پیشنهادی را بررسی کرده و تا کنون 890 نفر به عنوان شهردار در سراسر کشور منصوب و مشغول به کار شده اند.
 
-ایجاد بانک اطلاعاتی طرح های خلاقانه و نوآورانه کار آفرینی در مناطق روستایی کشور.
 
حوزه هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای
 
-پیگیری امور مربوط به تمرکز زدایی و واگذاری وظایف و اختیارات قابل واگذاری از طرف دستگاه های ستادی به واحدهای استانی.
 
-برگزاری نشست مشترک اعضای شورای ملی گفتگوی دولت و بخش خصوصی و استانداران و روسای اتاق های بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان ها.
 
-پیگیری جدی و مستمر برنامه اقتصاد مقاومتی استان ها.
 
-نظارت بر وضعیت بازار کالاهای اساسی در استان ها از طریق هماهنگی و نظارت بر فرآیند تهیه و توزیع ارزاق و مایحتاج عمومی و تهیه و ابلاغ دستور العمل های لازم جهت تنظیم بازار ایام خاص و ابلاغ به استانداری های سراسر کشور.
 
-پیگیری مستمر جهت رفع مشکلات پروژه های سرمایه گذاران کلان در کشور و جلوگیری از تنش های اجتماعی ناشی از موضوع همچون موارد مربوط به پروژه پدیده شاندیز ، فرودگاه بین المللی قم و منطقه گردشگری طرلاب ، اراضی پایاب سد خدا آفرین و ....... 
 
- برگزاري نخستين نشست هم انديشي زنان فعال در عرصه اقتصادي با حضور وزير كشور و شركت حدود 100 بانوي فعال در عرصه هاي مختلف اقتصادی
 
مبارزه با موادمخدر
 
رايگان نمودن استفاده از فضاها و مكان‌هاي ورزشي براي دانش‌آموزان با هدف توسعه ورزش و پر نمودن اوقات فراغت دانش‌آموزان و سلامت جسمي و رواني سرمايه‌هاي اجتماعي كشور
 
توسعه فرهنگ پيشگيري و انزجار از موادمخدر با بهره‌گيري از آموزه‌هاي ديني و اسلامي با استفاده از ظرفيت 3100 نفر از روحانيون، مبلغان و مداحان سراسر كشور.
 
كاهش ورود و توزيع موادمخدر و روانگردان‌ها در كشور با كشف بيش از 216 تن انواع موادمخدر و روانگردان‌ با رشدي معادل 13 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته.
 
تشديد مقابله با عوامل اصلي قاچاق و عرضه موادمخدر در قالب انجام 500 عمليات و درگيري مسلحانه و انهدام و متلاشي‌سازي 650 گروه و باند تهيه، توزيع، ترانزيت و قاچاق موادمخدر و روانگردان‌ها.
 
توسعه اقدامات اطلاعاتي و عملیاتی در مناطق شرق و حاشيه شرق به منظور جلوگيري از قاچاق موادمخدر به عمق كشور و اختصاص 67 درصد از كشفيات و اقدامات اطلاعاتي در مناطق شرق و حاشيه شرق كشور.
 
مهار توليد، توزيع و مصرف مواد روانگردان از نوع متاآمفتامين‌ها (شيشه) در كشور و شناسايي و انهدام 40 كارگاه‌ توليد شيشه و كشف 580 كيلوگرم ماده روانگردان شيشه با افزايش 33 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل.
 
ارائه آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي به 11000 نفر از معتادان بهبوديافته به منظور بازتواني و جامعه‌پذيري بهبوديافتگان.
 
بهره‌گيري از ظرفيت سفيران اجتماعي مبارزه با موادمخدر شامل هنرمندان، ورزشكاران، خيرين و متنفذين اجتماعي و علاقمند به ايفاي نقش سفيري در حوزه اجتماعي شدن مبارزه با موادمخدر.
 
اطلاع رسانی و انتشار آزاد اطلاعات
 
پاسخگوئی به بیشترین تعداد سؤالات و مطالبات مردمی در زمینه انتشار و دسترسی به اطلاعات در بین همه دستگاه های عضو سامانه ملی انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات

اضافه کردن دیدگاه جدید