شناسه : 374
سه شنبه 26 دى 2018-1-16 19:24:02
با تصویب شورای اجتماعی کشور کمیته ملی پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی دانش آموزان به عنوان یکی از کمیته‌های تخصصی شورای اجتماعی کشور با مسئولیت وزارت آموزش و پرورش تشکیل می شود.
با تصویب شورای اجتماعی کشور کمیته ملی پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی دانش آموزان به عنوان یکی از کمیته‌های تخصصی شورای اجتماعی کشور با مسئولیت وزارت آموزش و پرورش تشکیل می شود.
نود و ششمین جلسه شورای اجتماعی کشور عصر امروز سه شنبه 26 دی ماه به ریاست عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و با حضور وزیر آموزش و پرورش در محل وزارت کشور برگزار شد.
 
در این جلسه مقرر شد که دستگاه‌های عضو شورای اجتماعی مطابق تاکیدات مقام معظم رهبری در کلیه فعالیت‌های خود پیشگیری از آسیب های اجتماعی در بین کودکان و نوجوانان را اولویت داده و برای این منظور با تمرکز فعالیت‌های خود در وزارت آموزش و پرورش مدرسه را کانون سرمایه‌گذاری ها برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی قرار دهند.
 
همچنین تصمیم گیری شد در اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر تمرکز فعالیت های پیشگیری از آسیب های اجتماعی در حوزه آموزش و پرورش " کمیته ملی پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی دانش آموزان" عنوان یکی از کمیته‌های تخصصی شورای اجتماعی کشور با مسئولیت وزارت آموزش و پرورش تشکیل شود.
 
شورای اجتماعی کشور با هدف حمایت از استقلال و گسترش طرح نظام مراقبت اجتماعی از دانش‌آموزان (نماد) ضمن تشکر و قدردانی از تمامی دستگاه های عضو ائتلاف نماد به منظور استمرار طرح با تصمیمات زیر موافقت کرد:
 
- از سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ طرح "نماد" با تمامی ابعاد فنی و اجرایی در تمامی مدارس کشور اجرا شود.
 
- شورای اجتماعی کشور حمایت همه جانبه خود را از اجرا و گسترش نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان (نماد) اعلام کرده و مقرر می کند استانداران و فرمانداران سراسر کشور طرح مذکور را در اولویت برنامه‌های خود برای پیشگیری کنترل و کاهش های اجتماعی قرار دهند.
 
- نظر به اینکه استقلال کامل فنی و اجرایی طرح نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان در مدارس سراسر کشور تا پایان برنامه ششم توسعه طول خواهد کشید به منظور اقدام فوق العاده برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در بین دانش آموزان مقرر می گردد که بخش "تاب آوری" از بسته آموزش های ارتقایی طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان از سال تحصیلی ۹۷-۹۸ در کلیه مدارس سراسر کشور به اجرا درآید و شورای اجتماعی کشور اعتبار لازم برای این منظور تامین و تخصیص دهد.
 
- با عنایت به احتمال انتقال مهارت های اجتماعی پایه برای تربیت نسل خود کنترل در سنین طلایی پیشگیری (سنین پیش دبستانی) با اجرای طرح نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان با تمرکز بر آموزش‌های ارتقایی در دوره پیش دبستانی موافقت و حمایت می گردد.
 
- با هدف توانمندسازی و آموزش کارکنان وزارت آموزش و پرورش به ویژه کارکنان مدارس سراسر کشور و نیز والدین دانش‌آموزان، نهضت ملی آموزش سراسری والدین و کارکنان آموزش و پرورش با هدف استفاده از بسته های آموزشی طرح نماد با حمایت مالی شورای اجتماعی کشور اجرا شود.
 
- به منظور ظرفیت سازی برای مشارکت کلیه معلمان در آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی مقرر شد حمایت لازم مبنی بر انتشار درسنامه های پیشگیری اولیه از اعتیاد و رفتارهای پرخطر در مدارس سراسر کشور و نیز توانمندسازی تمامی معلمان برای آموزش و پیاده سازی درسنامه ها در کلاس درس صورت گیرد.
 
-شورای اجتماعی کشور با تأکید بر ظرفیت ارزنده شبکه تعاملی وزارت آموزش و پرورش برای ارائه گسترده آموزش‌های پیشگیری از آسیب های اجتماعی برای گروه هدف دانش آموزان، والدین و کارکنان وزارت آموزش و پرورش حمایت خود را از گسترش تولیدات و خدمات این شبکه در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی اعلام می کند.
 
-شورای اجتماعی کشور با تاکید بر پوشش ۱۰۰ درصدی برنامه ها و فعالیت وزارت آموزش و پرورش در زمینه پیشگیری از آسیبهای اجتماعی حمایت خود را از گسترش پوشش برنامه‌ها و فعالیت‌های اعلام می‌کند.
 
در این جلسه نیز رستم وندی رئیس سازمان امور اجتماعی، ابتکار معاون امور زنان ریاست جمهوری، ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، بندپی رئیس سازمان بهزیستی، مویدی قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر، هاشمی عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی و دیگر اعضای شورای اجتماعی کشور به بیان نقطه نظرات خود در موضوع مورد بحث پرداختند.
 

اضافه کردن دیدگاه جدید