شناسه : 382
يكشنبه 1 بهمن 1396 2018-1-21 14:33:24
بر اساس آخرین گزارش ارائه شده در دهمین  جلسه کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی به ریاست وزیر کشور نیز حدود 97 درصد اتباع مجاز خارجی کارت آمایش حاوی اطلاعات هویتی، سکونتی، شغلی، طایفه ای، مذهبی و ... دریافت کرده اند.
بر اساس آخرین گزارش ارائه شده در دهمین جلسه کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی به ریاست وزیر کشور نیز حدود 97 درصد اتباع مجاز خارجی کارت آمایش حاوی اطلاعات هویتی، سکونتی، شغلی، طایفه ای، مذهبی و ... دریافت کرده اند.
دهمین جلسه کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی به ریاست وزیر کشور عصر شنبه (30 دی ماه) در محل این وزارتخانه برگزار شد.
 
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در این جلسه طی سخنانی با اشاره به گزارش ارائه شده اظهارداشت: دریافت اطلاعات و مشخصات اتباع مجاز لازم است که در چند مرحله در سال صورت بگیرد و اطلاعات موردنیاز به روز رسانی شود.
 
وی با اشاره به برخی مصوبات اجرا نشده توسط دستگاه های مسئول گفت: تمامی دستگاه هایی که مصوبات ابلاغ شده را اجرایی نکرده اند باید در مدت زمانی مشخص و تا پایان سال اجرایی کنند درغیراینصورت با دستگاه هایی که مصوبات ابلاغ شده را اجرایی نکنند طبق قانون برخورد می شود.
 
وزیر کشور تاکید کرد: علی رغم کارهای بسیار زیادی که جمهوری اسلامی ایران برای اتباع و پناهندگان انجام می دهد اما کمک های سازمان ملل که زیر نظر خود آنها هم هزینه می شود اندک و ناچیز است از این رو لازم است آنها کمک های بیشتری را تخصیص و همکاری بیشتری هم در جهت بازگشت افغان ها به کشورشان انجام دهند.
 
محمدی فر مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در این جلسه در گزارشی آخرین اقدامات و خدمات انجام شده در این حوزه را تشریح کرد که بر این اساس در طول 4 سال گذشته نیز تعداد 2.5 میلیون نفر از اتباع غیرمجاز در کشور شناسایی و به کشورهای خود بازگردانده شدند.
 
همچنین بر اساس آخرین گزارش ارائه شده در این جلسه از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد 630 هزار نفر از اتباع خارجی غیر مجاز شناسایی و بازگردانده شدند.
 
برقراری بیمه سلامت برای 229 هزار نفر از پناهندگان آسیب پذیر و صدور برگه تحصیلی برای 172 هزار دانش آموز غیرمجاز طی 3 سال گذشته پیرو فرمان رهبری از دیگر موارد اشاره شده در این گزارش بود.
 
طبق اقداماتی که در سال جاری تا کنون صورت گرفته حدود 97 درصد اتباع مجاز خارجی کارت آمایش با اعتبار یکساله دریافت کرده اند که به واسطه این کارت ها اطلاعات هویتی، سکونتی، شغلی، طایفه ای، مذهبی و ... هر یک از اتباع مشخص است.
 
وزارت خارجه نیز در این جلسه مکلف شد نسبت به چگونگی اجرای طرح وثیقه اتباع افغان برای اخذ ویزا و تسهیلات پیش بینی شده و همچنین صدور ویزا در مرزها اقدامات جدی تری انجام دهد.
 
در این جلسه نیز بر یکپارچه سازی سامانه های موجود، ساماندهی بازار کار و اشتغال اتباع خارجی و نقش اصناف، شهرداری ها و کارفرمایان در این رابطه، برخورد قانونی با تخلفات در حوزه اتباع خارجی مورد تاکید کرد قرار گرفت.
 
در این جلسه نیز سردار اشتری فرمانده ناجا، حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور، میر قائم مقام وزیر و رئیس مرکز امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش، پناهی آذر معاون کنسولی و ایرانیان وزارت خارجه، ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور و نمایندگانی از ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور حضور داشتند.
 

اضافه کردن دیدگاه جدید