شناسه : 38517
چهارشنبه 3 دى 1399 2020-12-24 21:15:07
دکتر رحمانی فضلی در حاشیه جلسه دولت، نگرانی اصلی وزارت کشور برای برگزاری انتخابات در شرایط کرونا را مربوط به بازه زمانی ۲۰ روزه تبلیغات و تجمع های انتخاباتی بر شمرد و گفت: مشارکت برای کشور بسیار مهم است.
دکتر رحمانی فضلی در حاشیه جلسه دولت، نگرانی اصلی وزارت کشور برای برگزاری انتخابات در شرایط کرونا را مربوط به بازه زمانی ۲۰ روزه تبلیغات و تجمع های انتخاباتی بر شمرد و گفت: مشارکت برای کشور بسیار مهم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر عبدالرضا رحمانی‌ فضلی وزیر کشور در حاشیه جلسه چهارشنبه هیات دولت  در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به همراهی خوب مردم در هفته های اخیر برای کنترل بیماری کرونا،گفت: طرحی که در ستاد ملی کرونا با پیشنهاد وزارت کشور تصویب  شد، یک طرح هوشمند است و براساس آن، شرایط هر شهر، در ۳ وضعیت قرمز، نارنجی و زرد پیش بینی شده است و برای هر یک از این ۳ وضعیت، یک سلسله تصمیمات، اقدامات و برنامه‌های متناسب اتخاذ شده است.
فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا تصریح کرد: وقتی وزارت بهداشت هر دوشنبه آخرین وضعیت شهرستان‌ها را به ما اعلام می‌کند، به صورت خودکار، متناسب با وضعیت اعلام شده برای هر شهر، استانداران می‌توانند شرایط را تعریف و مقررات را جاری کنند. بنابراین ما در روند اجرای طرح هوشمند، با شرایط کاملا روشنی مواجه هستیم و تصمیمات دفعی و ناگهانی نداریم.
وزیر کشور در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگاران در حاشیه دولت، در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص مساله مهم برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونایی و فراخوان وزارت کشور در این ارتباط، گفت: در این زمینه، وزارت کشور از همه خواسته است تا نقطه نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کنند و همچنین در این راستا، نمونه های برگزاری انتخابات در کشورهای دیگر که در همین شرایط کرونا برگزار شده است؛ در حال مطالعه و بررسی است.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه در موضوع کرونا و انتخابات، نگرانی اصلی روز رای گیری نیست؛ تصریح کرد: نگرانی ما برای روز برگزاری رای‌گیری نیست، چرا که در روز رای‌گیری علیرغم اینکه برای بعد از ساعت ۱۲ شب محدودیت داریم ، اما به لحاظ قانونی می‌توانیم یک الی دو ساعت، زمان اخذ رأی را در اول صبح افزایش دهیم و همچنین می‌توانیم تعداد شعب را افزایش دهیم.
رحمانی فضلی با بیان اینکه نگرانی  اصلی ما برای آن ۲۰ روزی است که باید تبلیغات و بالتبع، تجمع های انتخاباتی صورت گیرد، گفت:بحث مشارکت برای کشور بسیار مهم است؛ تجمعات و سخنرانی ها تاثیر مهمی بر مساله مشارکت دارد و اگر این تجمعات شکل نگیرد امکان دارد روی مشارکت اثر منفی بگذارد.
وزیر کشور مجدداً از همه خواست، اگر پیشنهاد مناسبی برای چگونگی برگزاری انتخابات در شرایط شیوع کرونا دارند، به وزارت کشور ارائه کنند.
رحمانی‌فضلی در پاسخ به این سوال که اگر طرح در حال بررسی مجلس در خصوص اصلاح قانون انتخابات، تصویب و به تایید شورای نگهبان برسد،  آیا وزارت کشور خود را همراه با این مصوبه می‌داند، اظهارکرد: ما هر مصوبه‌ای که قانون شود، را اجرا می‌کنیم.
وزیر کشور در پاسخ  به سوال دیگری مبنی بر اینکه  پیشنهادی به وزارت کشور برای برگزاری انتخابات در ۲ روز، رسیده است؛گفت: براساس قانون برگزاری انتخابات در یک روز انجام می‌شود و در قانون چنین چیزی که انتخابات در ۲ روز برگزار شود را نداریم.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید