شناسه : 38560
چهارشنبه 13 اسفند 1399 2021-3-3 18:23:14
وزیر کشور : انتظار ما این است که همکاری ها بین دو وزارتخانه در حوزه اربعین امام حسین علیه السلام افزایش پیدا کند. شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس یک گواهی بسیار بزرگ بر حقانیت مبارزه ملت عراق و کمک ایران در مبارزه با تروریسم است.
وزیر کشور : انتظار ما این است که همکاری ها بین دو وزارتخانه در حوزه اربعین امام حسین علیه السلام افزایش پیدا کند. شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس یک گواهی بسیار بزرگ بر حقانیت مبارزه ملت عراق و کمک ایران در مبارزه با تروریسم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در این دیدار ضمن خیر مقدم به هیات عراقی، با تاکید بر اینکه روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در چهارچوب توافق نامه ها و تفاهم نامه ها نمی گنجد، گفت: روابط دو کشور بر مبنای اعتقادات، اشتراکات فرهنگی، دینی و مذهبی است؛ مردم عراق را مثل مردم خودمان دوست داریم، همینطور مردم ما نسبت به مردم عراق علاقه وافری دارند.
دکتر رحمانی فضلی با اشاره به اینکه تلاش کردیم در این چند سال که در وزارت کشور بودم، روابط بین دو کشور را گسترش دهیم؛ افزود: وزارت کشور عراق و وزارت کشور ایران می تواند نقش بسیار مهمی در تقویت دو کشور داشته باشد.
وزیر کشور با بیان اینکه با دو وزیر کشور قبلی عراق، همکاری بسیار خوب و موثری داشتیم؛ ادامه داد: امیدواریم در امتداد همکاری های قبلی، روابطمان را بیشتر تقویت کنیم و توسعه و امتداد دهیم.
 وی به حوزه های مقابله با تروریسم اشاره کرد و گفت: در این حوزه دو کشور فعالیت بسیار زیادی داشتند، بنا به درخواست دولت عراق، هر زمان کمک درخواست پشتیبانی و مستشاری داشتند، ایران همه توان را در اختیار کمک به ملت و دولت عراق قرار داد.
وزیر کشور تاکید کرد: دوست و دشمن معترف هستند به اینکه همکاری های دو کشور ایران و عراق باعث شد داعش و دیگر نیروهای تروریستی در آنجا شکست بخورند. خون شهدای ایران و عراق در مبارزه با تروریسم در هم آمیخته شده است؛ خون به ناحق ریخته شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، گواه بسیار بزرگی بود بر حقانیت مبارزه ملت عراق و کمک ایران در مبارزه با تروریسم و باطل بودن رژیم آمریکا و کسانی که از تروریست حمایت می کردند.
وی افزود: حفظ ارزش های دینی و امانتی که از خون شهدا به ما رسیده است که صلح، امنیت و پایداری عراق و بهبودی وضع مردم است، هم وظیفه دولت عراق و هم وظیفه ما به عنوان دوست شما است.
دکتر حمانی فضلی به نشست های این سه روزی که هیات عراقی در ایران حضور دارند، اشاره و این نشست ها را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: در حوزه همکاری های پلیس دو کشور، مقابله با تروریسم، امنیت، ترددهای مرزی، قاچاق مواد مخدر و اتباع می توانیم همکاری های موثرتر از قبل داشته باشیم.
وی اظهار داشت: یکی از همکاری های بسیار مهم بین دو وزارتخانه، مسئله اربعین حسینی (ع) است. اربعین برای مردم ایران و عراق یک موضوع کاملا اعتقادی، قلبی و فرهنگی است که می تواند موجب گسترش روابط هر چه بیشتر بین دو کشور شود.
وزیر کشور تاکید کرد: همکاری در خصوص اربعین را فقط یک کار معمولی اداری بین دو کشور نمیدانیم، بلکه یک وظیفه شرعی و حرکت در جهت کسب ثواب در بارگاه خداوند متعال میدانیم.
دکتر رحمانی فضلی ادامه داد: امیدواریم خداوند متعال، به برکت خون امام حسین (ع) و ائمه اطهار نتیجه این فعالیت و زحماتی که برای زائرین امام حسین و ابوالفضل العباس کشیده می شود را موجب برکت، رفاه، توسعه، امنیت و آبادنی برای ملت دو کشور قرار دهد.
وی با بیان اینکه در اخرین سال اعزام زائر برای اربعین از ایران، حدود ۳ میلیون زائر برای مراسم اربعین از ایران به عراق رفتند، گفت: مطمئن هستیم اگر شرایط مناسب باشد و ظرفیت ها را بیشتر فعال کنیم و امکانات را توسعه دهیم، از جمله راه آهن مورد توافق که به زودی کار اجرایی آن انجام خواهد شد به نتیجه برسد و جاده های در مسیر از مهران، کرمانشاه، خوزستان تا شهرهای عراق، گسترش پیدا کند تعداد زوار تا ۵ میلیون نفر افزایش خواهد داشت.
وزیر کشور اظهار داشت: انتظار ما این است که همکاری ها بین دو وزارتخانه در حوزه اربعین افزایش پیدا کند.
دکتر رحمانی فضلی در ادامه به موضوع مقابله با کرونا اشاره کرد و افزود: این موضوع می تواند مورد دیگری بین  همکاری دو وزارتخانه باشد. در ایران فرماندهی قرارگاه مقابله با کرونا با وزارت کشور است، با کارهایی که وزارت بهداشت و دیگر دستگاهها و همکاری مردم صورت گرفت، در مسیر مقابله با کرونا موفقیت های خوبی کسب کردیم.
وزیر کشور با بیان اینکه روزهای اول پیدایش بیماری تمام دنیا با مشکلات مواجه بودند از جمله کمبود ماسک، دستکش، تخت، ونتیلاتور و بیمارستان که در همه جای دنیا بود؛ گفت: در حال حاضر ما به جایی رسیدیم که تمام این تجهیزات را می توانیم صادر کنیم.
دکتر رحمانی فضلی افزود: در ایران سه واکسن در حال ساخت است و تمام مراحل انجام شده است و امیدواریم در سه ماه آینده به عرضه عمومی برسد. همچنین آمادگی کامل داریم در حوزه مقابله با کرونا هم وزارت کشور و هم وزارت بهداشت ایران با عراق همکاری بسیار نزدیکی داشته باشند. چرا که اگر بیماری در هر کدام از کشورهای ایران و عراق زیاد شود به دلیل داشتن مرز مشترک و حمل و نقل روزانه، برای هر دو کشور خطرناک است. 
وزیر کشور در خاتمه با بیان اینکه دعا کنیم دنیای اسلام در سرافرازی و سربلندی باشد، ملت مسلمان در شرایط صلح و امنیت زندگی کند و صلح و امنیت مردم مسلمان باید توسط خود مردم مسلمان تامین شود نه نیروهای غیر و خارج از منطقه. آنها به دنبال منافع خودشان هستند و نباید انتظار کمک از آنها داشته باشیم و باید با هوشیاری و دقت آنها را کنترل کنیم و ان شاءا.. حفظ استقلال، آزادی و کرامت و سربلندی ما را خداوند متعال تضمین کرده است.
عبدالحلیم فاهم الفرهود مشاور عالی وزیر کشور عراق در این دیدار ابتدا سلام وزیر کشور عراق را ابلاغ کرد و ضمن تشکر از وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران به خاطر حسن استقبال و مهمان نوازی و نشست هایی که در آن شرکت داشتند، گفت: هیئت عراقی برای انجام مذاکرات برای رسیدن به تفاهم نامه و بحث همکاری های امنیتی بین دو کشور به ایران آمده است که این هیئت شامل بیشتر روسای بخش های مختلف وزارت کشور هستند که مرتبط با تفاهم نامه مذکور می باشند. و در طی روزهای گذشته با توجه به گفت و گوهایی که داشتیم به متن نهایی رسیدیم و به محض بازگشت به عراق، پیگیر امضای این تفاهم نامه خواهم بود.
وی ادامه داد: این تفاهم نامه تشریفاتی و پروتکلی است چرا که همکاری بین ایران و عراق از مدت ها پیش در حال انجام است. و این موضوع را در میدان عمل مشاهده کردیم هنگامی که گروهک های تروریستی از جمله داعش به عراق حمله ور شدند، شاهد این بودیم که ایران به سرعت به عراق کمک کرد و شخصا شاهد تفام نامه هایی بودم که بین دو کشور بسته شد.
وی ادامه داد: بر همین اساس درخواست کمک و پشتیبانی در بخش های مختلف داشتیم که اجابت شد و این مسئله صحبت من را  تایید می کند که روابط بین ایران و عراق بسیار قوی هست و ناظر بر خطر مشترکی است که هر دو کشور با آن روبرو هستند.
مشاور عالی وزیر کشور عراق تاکید کرد: امنیت عراق امنیت ایران است و روابط مشترک و منافع مشترک بین دو کشور وجود دارد و فکر میکنم مسیر ما هم یکی است.
وی افزود: این یادداشت تفاهم بندهای مختلفی دارد که در ارتباط با آن به یک رویه واحد رسیدیم و راهنمایی ها و ارشاد های شما و معاون امنیتی در این تفاهم نامه کاملا مشهود است. 
همچنین حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در ابتدای این نشست ضمن خیرمقدم به هیات وزارت کشور عراقی گفت: هیئت عراقی از صبح یکشنبه در تهران هستند در این مدت بازدیدهایی از مجموعه های نیروی انتظامی دیدار با مسئولین نیروی انتظامی، دیدار با وزیر دفاع، یک نشست هم در ستاد کل نیروهای مسلح و معاون هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و یک تیم کارشناسی برای تدوین تفاهم نامه نشست داشتند.
وی ادامه داد: بین وزارت کشور ایران و عراق در سال ۱۳۸۴ تفام نامه به مدت ۵ سال بوده و نیاز هست تفاهم نامه تمدید شود.
 معاون امنیتی و انتظامی افزود: در این تفاهم نامه موضوعات مربوط به  تروریسم، مواد مخدر، جرائم سازمان یافته، رفع مشکلات اقامت و تردد اتباع دو کشور و تسهیلات اقامت و تابعیت بانوان ایرانی و عراقی که با اتباع طرف مقابل ازدواج می کنند، پیش بینی شده و تفاهم نامه مبتنی بر نیازها و ضرورت های بین دو کشور حاصل شده است و توافق کلی بر روی تفاهم نامه وجود دارد.
ذوالفقاری اظهار کرد: ان شاا.. نتایج این سفر منجر به روابط بیشتر دو کشور می شود.

 

آلبوم تصاویر

اضافه کردن دیدگاه جدید