شناسه : 38611
پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400 2021-5-15 09:21:23
وزیر کشور همزمان با روز عید فطر، ضمن بازدید از روند ثبت نام داوطلبان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با حضور در سالن خبرنگاران، از همکاری های خوب فعالان عرصه رسانه با وزارت کشور در روند برگزاری انتخابات تشکر کرد.
وزیر کشور همزمان با روز عید فطر، ضمن بازدید از روند ثبت نام داوطلبان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با حضور در سالن خبرنگاران، از همکاری های خوب فعالان عرصه رسانه با وزارت کشور در روند برگزاری انتخابات تشکر کرد.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور پس از بازدید از روند ثبت نام داوطلبان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران حضور یافت و با تبریک عید سعید فطر  گفت: امروز روز سوم ثبت نام است و طبق گزارش ستاد انتخابات کشور تا پایان وقت دیروز ۱۳۰ نفر ثبت نام کردند.

دکتر رحمانی فضلی با تقدیر و تشکر  از همه داوطلبان عزیزی که رعایت شرایط مد نظر ستاد انتخابات در حوزه کرونا و هم در حوزه نظم و مقررات را کردند؛ گفت: امیدوارم این همراهی و هماهنگی با رعایت قوانین و دستورالعمل های ابلاغی تا روز رای گیری و شمارش آن  از طرف همه نامزدها، ستادهایشان و مردم عزیزمان رعایت شود.
وزیر کشور با اشاره به اینکه در شرایط ویژه و استثنایی این دور از انتخابات را برگزار می کنیم، گفت: هیچ وقت با این شرایط روبرو نبوده ایم و این مستلزم همکاری است.
رحمانی فضلی با بیان اینکه تا الان قریب به اتفاق داوطلبین ریاست جمهوری رعایت پروتکل ها را در نظر داشتند؛ گفت: روند ثبت نام انتخاباتی به نحو مناسب و درستی در حال انجام است و هیچ مشکل خاصی تاکنون وجود نداشته است.
وی اضافه کرد: مقدمات، پشتیبانی ها، تدارکات، ملزومات و تجهیزات برای برگزاری انتخابات ۲۸ خرداد ماه آماده است.
رحمانی فضلی همچنین به آمادگی های لازم از سوی هیات های اجرایی، نظارت و امنیتی برای برگزاری انتخابات اشاره کرد و گفت: هیات‌های اجرایی ونظارت وکسانی که مسئول تامین امنیت انتخابات هستند، کار‌ها را به خوبی انجام دادند.
وزیر کشور با بیان اینکه جلسات مکرری را با ستاد انتخابات وزارت کشور و استان ها طی مدت اخیر داشته ایم؛ گفت: ستاد امنیت انتخابات از ۴ ماه قبل شرایط امنیتی، انتظامی و مولفه‌های مرتبط موثر در انتخابات را بررسی و کنترل کرده است.
وی در این خصوص افزود: آخرین جلسه ستاد امنیت انتخابات در همین هفته برگزار شد و در این جلسه آخرین روند امنیتی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ در حال حاضر، خوشبختانه فضای امنیتی و انتخاباتی کاملاً مساعد است و مستمراً شرایط امنیتی رصد می شود.
وزیر کشور ابراز امیدواری کرد: همه مردم به دستگاه‌های امنیتی و انتخاباتی کمک کنند تا پایان روند انتخابات این فضا را مدیریت کنیم.
وی اضافه کرد: در حوزه پشتیبانی ها و  شرایط رسانه ای اقدامات لازم انجام شده و پیگیری ها در این بخش هم تا آخر ادامه دارد.
وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت هایش به شرایط کرونایی کشور و موضوع مهم تبلیغات نامزدها اشاره کرد و گفت: باتوجه به شیوع کرونا، احتمالاً در تبلیغات نامزدها به صورت تجمعات، محدودیت هایی با محوریت مصوبات ستاد ملی کرونا خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: طی جلسات متعدد با مسئولان وزارت بهداشت، همگی متفق به برخی محدودیت ها هستند.
وزیر کشور یادآور شد: تلاش خواهیم کرد حداقل محدودیت ها و حداکثر تسهیلات را  در نظر بگیریم.
رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه در هر حال اولویت ما حفظ سلامت وجان مردم است، گفت: امیدواریم متناسب با میزان محدودیت ها که به صورت میدانی و متناسب با شیوع کرونا در تبلیغات و تجمعات ایجاد خواهد شد، رسانه‌ها با ابتکار، خلاقیت وتاثیرگذاری بیشتر، فضای تبلیغات را پوشش داده و ان شاا... کامل کنند.
وزیر کشور با اعلام آمادگی وزارت کشور برای دریافت و بررسی هرنوع پیشنهاد رسانه‌ای هم در فضای مجازی و هم از سوی رسانه‌ها که بتواند موضوع مشارکت که خواست رهبری مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری محترم کشورمان است؛ را پوشش دهد، اعلام کرد: در این عرصه حتما ضمن استقبال از پیشنهادات سازنده و تاثیرگذار، استفاده های لازم صورت خواهد گرفت.  
موضوع فعال شدن بیشتر احزاب و جریانات سیاسی در انتخابات، از دیگر محورهای مورد اشاره دکتر رحمانی فضلی بود  که در این خصوص گفت: از احزاب و گروه های سیاسی درخواست می کنیم که در حوزه مشارکت سیاسی با رعایت پروتکل های بهداشتی گام های موثرتری بردارند.
وزیر کشور در ادامه در پرسش به سوال خبرنگاری در خصوص ابلاغیه شورای نگهبان و ابهامات مطرح شده در این حوزه گفت: هیچ ابهامی در هماهنگی شورای نگهبان و وزارت کشور در روند ثبت نام ها نیست و هم وزارت کشور، هم شورای نگهبان و هم داوطلبان قانونی عمل کردند.
وزیر کشور با بیان اینکه  قانون انتخابات که بر ما حاکم و جاری بوده  نه لغو و نه اصلاح شده است؛ گفت: ظرفیت ثبت نام داوطلبین ریاست جمهوری در ماده ۵۵ و ماده۵۹  آمده و ماده ۵۹ دست ما را باز گذاشته که مدارک و مستندات شرایط ریاست جمهوری را از داوطلبان دریافت کنیم.
رحمانی فضلی با تشریح این امر که شورای نگهبان با توجه به ابلاغیه سیاست های کلی انتخابات، در تعریف رجل سیاسی یکسری شرایط را گذاشته است؛ گفت: به غیر از سه مورد مدرک تحصیلی، سوابق و سوء پیشینه که وزارت کشور متولی است، سایر شرایط رجل سیاسی را خود شورای نگهبان متولی است.
وی در این خصوص گفت: این سه مورد را از داوطلبین تحویل می گیریم و آنهایی که از نظر شواری نگهبان شرایط لازم را ندارند، مدارک دسته بندی شده مدارک تحویل شورای نگهبان داده می شود.
وزیر کشور با اشاره به اینکه انتخابات حرکتی عظیم و بزرگ و مهم است، گفت: این نوع موضوعات و مسائلی که مستحدثه هم هست و به هر حال  سه یا ۴ روز قبل  از شروع ثبت نام ابلاغ شد، باید با تدبیر و همدلی و هماهنگی حل کنیم، نباید این مسائل منجر به ایجاد فضاهایی شود که خیلی ها برداشت اختلاف و یا شرایط نامناسب هماهنگی کنند. بحمد ا... کار ثبت نام انجام شده و تا الان هم هیچ مشکلی نداشتیم و هر داوطلبی هم آمده ثبت نام شده است.
وزیر کشور در پایان خاطر نشان کرد: ان شاا... به کمک خداوند و همراهی مردم همه کارها با سلامت، امنیت و با رعایت کامل قانون انجام شود و شاهد مشارکت پرشور مردم در ۲۸ خرداد ماه باشیم.

اضافه کردن دیدگاه جدید