شناسه : 41477
دوشنبه 30 فروردين 1395 2016-4-18 08:51:48

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ سید محمدعلی افشانی در اولین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان در سال 95 با بیان این که ایران دارای 70 سال سابقه در زمینه برنامه ریزی توسعه بوده و برنامه های متعددی در سال های قبل و بعد از انقلاب در کشور تدوین و اجرا شده است، اظهار داشت: اولین برنامه توسعه کشور 70 سال قبل توسط گروه های وارد در ایران تدوین و در سال 1328 اجرا شد و کمتر کشوری در سطح دنیا دارای چنین تجربه ای در زمینه برنامه ریزی است.
وی با تاکید بر این که جسارت در عمل نتیجه بصیرت در نظر است و مدیران باید به لحاظ تئوری به خوبی با موضوع اقتصاد مقاومتی آشنا باشند تا بتوانند خوب عمل کنند، ادامه داد: در سال جاری نباید به جلسات متعدد و مکرر بپردازیم.
استاندار فارس به ابلاغیه 24 بندی مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: بر اساس این ابلاغیه، اقتصاد مقاومتی باید درون زا باشد یعنی با تکیه بر مزیت های درونی و داشته های خود صورت گیرد که بر این اساس مدیران موظفند توانمندی ها و مزیت های استان در حوزه فعالیت خود را در فرصت کوتاهی تعیین کرده و برنامه ریزی ها، متناسب با این مزیت ها باشد.
افشانی برون گرا بودن را یکی دیگر از خصوصیات مورد اشاره مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: برون گرا بودن به معنای استفاده از دانش بشری و فناوری روز دنیا است؛ یکی از دلایل فاحش تفاوت در قیمت تمام شده استفاده از فناوری های روز است که باعث تولید محصولات با کیفیت بالاتر و قیمت کمتر می شود.
وی با اشاره به این که دانش و فناوری، متعلق به هیچ کشوری نبوده و به همه بشریت تعلق دارد، تاکید کرد: نباید خود را از فناوری دنیا محروم کنیم و احساس نکنیم اگر از دانش دنیا استفاده کنیم نقصی برای ما محسوب می شود.
استاندار فارس تصریح کرد: در دنیای امروز شعار خودکفایی امکان پذیر نیست و هیچ کشوری نمی تواند بگوید همه محصولات مورد نیاز خود را تولید می کنم؛ زیرا به دلیل ارتباطات جهانی باید از دانش و فناوری دنیا استفاده کنیم.
افشانی دانش بنیان بودن را از دیگر محورهای مورد توجه اقتصاد مقاومتی دانست و با بیان این که آن صنایعی می توانند در دنیای رقابتی امروز نقشی ایفا کنند که مبنایشان دانش روز دنیا باشد، افزود: سطح پائین تر دانش امکان رقابت در سطح دنیا را ندارد و محکوم به شکست خواهد بود.
وی با تاکید بر این که اعتبارات دولتی بر اساس اولویت های اقتصاد مقاومتی توزیع خواهد شد، اظهار داشت: صادراتی بودن، بهره وری، استفاده از سهم بازار که اهمیت آن مانند دفاع از مرزهای خشکی است، عدالت محور بودن، کارآفرینی، مدیریت مصرف، اصلاح نظام مالیاتی و تشویق سرمایه گذاری با رویکرد صادرات را از دیگر محورهای مهم اقتصاد مقاومتی برشمرد.
استاندار فارس با اشاره به این که مهم ترین مشکل امروز جامعه ما اشتغال است، تصریح کرد: نیاز همه خانواده ها اشتغال است و پروژه های که کارآفرینی بیشتری دارند در اولویت قرار می گیرند.
افشانی با بیان این که مسئولیت اقتصاد مقاومتی با معاون اول ریاست جمهوری بوده و مقام معظم رهبری نیز در دیداری که اخیراً مسئولین با ایشان داشته داشته اند بر حمایت همه افراد و بخش ها از این موضوع تاکید کرده اند، گفت: دولت به هیچ وجه نمی تواند به تنهایی پاسخگوی نیاز جامعه در زمینه اقتصاد مقاومتی باشد و هر کس به هر میزانی که امکانات حاکمیت را در اختیار دارد باید به همان میزان در این زمینه همانند دولت پاسخگو باشد.
وی افزود: برش استانی برنامه اقتصاد مقاومتی باید تهیه شود که بخش عمده این موضوع بر عهده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان است اما دستگاه های اجرایی باید در حوزه اجرایی خود مشخص کنند که چه اقداماتی را اجرایی خواهند کرد.
استاندار فارس با بیان این که دستگاه های اجرایی باید به صورت هفتگی نتایج جلسات و اقدامات خود در حوزه اقتصاد مقاومتی را گزارش کنند، اظهار داشت: باید هر هفته معلوم شود چند شغل در هر دستگاه ایجاد شده است و در این زمینه باید توجه ویژه ای به ایجاد اشتغال پایدار صورت گیرد.
افشانی ادامه داد: باید به هفتگی مشخص شود کدام واحد تولیدی که مشکل خاصی داشته است، موانع پیش روی آن رفع شده است و نتایج این اقدامات در کارگروه ها و جلسات مرتبط ارائه شود.
وی با اعلام این که مجموعه ای با مسئولیت استاندار فارس به منظور نظارت، کنترل و بازرسی فعالیت دستگاه های اجرایی در زمینه اقتصاد مقاومتی شکل خواهد گفت، افزود: خوشبختانه در سال گذشته اقدامات خوبی در استان فارس صورت گرفته است که رفع موانع پیش روی 150 واحد تولیدی و بررسی به منظور رفع مشکلات 100 واحد دیگر از جمله این اقدامات است که این روند منطبق با شرایط جدید تداوم خواهد یافت.
استاندار فارس گفت: کمیته جذب و حمایت از سرمایه گذاری ظرف دو هفته پاسخ لازم را به متقاضیان سرمایه گذاری در استان می دهد و بر این اساس نقص پرونده متقاضیان را به آن ها اعلام می کند و یا در صورت بدون نقص بودن، پاسخ مثبت می دهد.
افشانی با اعلام این که در حوزه تولید باید نتایج عملی اقدامات را مشاهده کنیم، تاکید کرد: بیشتر اعتبارات در حوزه صنایع کوچک و متوسط هزینه خواهد شد و سهم استان از اعتبارات ملی در این حوزه باید قابل ملاحظه باشد.
وی با بیان این که واگذاری پروژه های عمرانی به بخش خصوصی دارای اهمیت است و دولت عملکرد استان ها را در این زمینه ارزیابی می کند، اظهار داشت: همه دسنگاه های اجرایی در این موضوع دخیل هستند و هر دستگاهی که پروژه های بیشتری را برای واگذاری به بخش خصوصی ارائه دهد و انگیزه، تشویق، ترغیب و تسهیلات بیشتری برای بخش خصوص فراهم کند امتیاز بیشتری کسب خواهد کرد.
استاندار فارس باید اشاره به این که تاکنون 32 طرح به منظور واگذاری به بخش خصوصی ارزیابی شده است، گفت: این تعداد باید در سه ماهه اول سالجاری افزایش پیدا کند تا استان فارس بتواند تعداد بیشتری از پروژه ها را به بهره برداری برساند.
افشانی با تاکید بر این که دولت در زمینه واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی به دنبال کسب سود و منفعت نیست، افزود: اعتبارات هزینه شده برای طرح های نیمه تمام در خاک باقی مانده است و باید به هر شکل زودتر به بهره برداری برسد تا مردم از آن بهره مند شوند.
وی اعلام کرد: به منظور اتمام پروژه های نیمه تمام استان فارس، 15 هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است که با توجه به اعتبارات عمرانی استان، 15 سال طول خواهد مشید تا این پروژه ها با اعتبارات دولتی به پایان برسد؛ بر این اساس باید تلاش کنیم این پروژه ها هر چه زودتر به اتمام برسد تا مردم از آن بهره مند شوند.
استاندار فارس با تاکید بر این که صدا و سیما باید با معرفی جاذبه ها، مزیت ها و توانمندی های استان به دنیا و کشور زمینه آشنایی و سرمایه گذاری مردم در فارس را فراهم کند، گفت: در این صورت توسعه، اشتغال و رونق اقتصادی ایجاد خواهد شد و نتایج خوب برای استان به همراه خواهد داشت.
افشانی تصریح کرد: در این مدت صدا و سیمای فارس در مسیر معرفی توانمندی های استان حرکت کرده است و دستگاه های اجرایی نیز باید همکاری لازم را با صدا و سیما در زمینه معرفی قابلیت ها و توانمندی های حوزه فعالیت خود داشته باشند تا زمینه سرمایه گذاری در استان فراهم شده و رضایت مردم با ایجاد اشتغال جلب شود.
وی خواستار تحرک بیشتر مدیران نسبت به سال های گذشته شد و با تاکید بر این که باید از حالت معمول تغییر کنند، ادامه داد: گزارشات دستگاه های اجرایی باید بیان گر تحرک بیشتر آن ها باشد زیرا بدون تحرک بیشتر، امکان پاسخگویی وجود ندارد و دستگاه های ملی نیز از مدیرانی که تحرک بیشتری داشته باشند حمیات خواهند کرد.
استاندار فارس با اشاره به کمبود زیاد منابع اعتباری، راه جبران این کمبودها را استفاده از اوراق ملی دانست دانست و گفت: باید تلاش کنیم سهم بیشتری برای فارس در این زمینه به ویژه در حوزه هایی مانند آب و راه به دست بیاوریم.
گفتنی است در این جلسه رئیس سازمان برنامه ریزی و مدیریت استان فارس با بیان این که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی 11 برنامه را برای اجرای اقتصاد مقاومتی تدوین کرده است، با اعلام این که سازمان برنامه ریزی و مدیریت استان ارتباط برنامه های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و بندهای 24 گانه سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی را بررسی کرده، افزود: بر اساس نامه وزیر کشور مقرر شده است در همه استان ها این برنامه ها به صورت هماهنگ عملیاتی شود.
ساسان تاجگردون با اشاره به این که پس از برگزاری نشست های تخصصی در زمینه اقتصاد مقاومتی، ساختار پیشنهادی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان فارس در سازمان برنامه ریزی و مدیریت استان طراحی شده است، گفت: در زمینه ساختار سازمانی اقتصاد مقاومتی، ارتباط برنامه های ابلاغی با وظایف هر کدام از دستگاه های اجرایی بررسی و ساختار مورد نظر طراحی شده است.

اضافه کردن دیدگاه جدید