شناسه : 41845
پنجشنبه 14 مرداد 1395 2016-8-4 15:08:28
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، ظهر پنج‌شنبه 14 مرداد ماه، یازدهمین نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد با حضور وزیر کشور، معاونان وزیر، نمایندۀ ولی‌فقیه در استان، استاندار یزد، معاونان و مشاوران استاندار، نمایندۀ مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل حوزه استاندار، فرمانداران و جمعی از مدیران و مسئولان استان در سالن اندیشۀ استانداری در حال برگزاری است.
وزیر کشور با بیان اینکه در بخش مسکن در کشور با رکود روبه‌رو هستیم، گفت: اینکه دور هم بنشینیم و به بحث بپردازیم خوب است اما در بهترین حالت رشد ۸ درصد را نمی‌تواند محقق کند.
«عبدالرضا رحمانی‌فضلی» بیان کرد: در بحث اقتصاد مقاومتی مهمترین مسئله این است که ما اقتصاد مقاومتی را باور داشته باشیم.
وزیر کشور تأکید کرد: اگر ایمان و اعتقاد و باور به این کار نداشته باشیم مثل ده‌ها ایده مؤثر که همه روی آن تلاش کردیم و موفق نشد، این طرح هم موفق نمی‌شود اما جایی که ایمان و اعتقاد داریم موفق می‌شویم.
رحمانی ‌‍فضلی هشت سال دفاع مقدس را یکی از عرصه‌هایی دانست که مردم به آن ایمان و باور کامل داشتند،و افزود: ایمان و اعتقاد مردم سبب شد که همه در برابر دشمن ایستادگی کردیم و به موفقیت دست پیدا کردیم.
وی خاطرنشان کرد: انقلاب که پیروز شد یک الگوی عملی اقتصادی برای کشور نداشتیم البته در تئوری و نظریه‌های اسلامی اقتصاد مطرح بوده ولی الگوی عملی نداشتیم. بعد از انقلاب جلو رفتیم و الگوهای مختلف عملی و تئوری را از دیگر کشورهای جهان مطرح کردیم و همۀ این الگوها حامیان و طرفدارانی داشتند اما همیشه به فکر مدلی بودیم که همه روی آن اجماع داشته باشند.
رحمانی فضلی با بیان این مطلب که هیچ کسی نسبت به اهمیت تحقق اقتصاد مقاومتی شک ندارد، ادامه داد: از لحاظ عملی هم هر کشوری که در جهان اقتصاد خود را با تکیه بر ظرفیت‌های خود و همچنین الگوی مناسب کشورشان تدوین کرده بودند موفق شدند اما حتی یک مورد کشوری وجود ندارد که الگوی اقتصادی خود را از دیگر کشورها گرفته باشد اما به موفقیت دست پیدا کند.
وزیر کشور تصریح کرد: ما چون دشمن داریم و مجبور هستیم که قدرتمند شویم و همه بزرگان هم این موضوع را بیان کردند که اساس استقلال و قدرت این نظام مردم هستند.
وی با تاکید بر اینکه رضایتمندی مردم باید همیشگی باشد، گفت: اگر بخواهیم مردم از ما راضی باشند باید رضایت آنها را جلب کنیم که یکی از مؤلفه‌های رضایت مردم بهبود وضع معیشت آنها و رفع مشکلاتشان است.
اقتصاد مقاومتی، تنها راه رفع مشکلات اقتصادی
وزیر کشور با تأکید بر اینکه از هر دیدگاهی نگاه کنیم اقتصاد مقاومتی تنها راه رفع مشکلات اقتصادی است، گفت: در این زمینه باید ارادۀ انجام کار را در خودمان تقویت کنیم و این کار را به درستی انجام دهیم.
رحمانی فضلی برنامه داشتن برای تحقق اقتصاد مقاومتی را یک ضرورت دانست و گفت: اگر فاقد برنامه باشیم یا بخواهیم برنامه‌های قبلی را مورد استفاده قرار دهیم و تنها نام طرح‌ها را به اقتصاد مقاومتی تغییر دهیم موفق نمی‌شویم.
وی با اشاره به اینکه پروژه‌ها همان پروژه‌های قبلی هستند اما باید ویژگی‌هایی به آنها اضافه شود که واقعا زمینۀ مقاومتی شدن اقتصاد را فراهم کند، گفت: مهم این است که ما نظراتی که مقام معظم رهبری به عنوان ویزگی های اقتصاد مقاومتی مطرح کردند را مورد توجه قرار دهیم.
وزیر کشور ادامه داد: وقتی ما می‌گوییم اقتصاد مقاومتی باید مردمی باشد این گونه نیست که تعدادی از پروژه‌های دولتی را به بخش خصوصی بدهیم بلکه به این معنی است که باید اقتصاد مقاومتی به عنوان یک باور عمومی و گفتمان غالب در بین مردم تبدیل شود.
ضرورت تبدیل اقتصاد مقاومتی به گفتمان عمومی جامعه
وزیر کشور خاطرنشان کرد: همان طوری که در زمان جنگ گفتمان غالب حمایت از جبهه‌ها و پیروزی ایران اسلامی برابر دشمنان بود، در اقتصاد مقاومتی هم باید یک چنین گفتمان عمومی در جامعه ایجاد شود.
رحمانی‌فضلی افزود: نباید به دنبال فاینانس‌ها باشیم البته فاینانس خوب است اما باید به گونه ای فعالیت کنیم که مردم به صحنه بیایند و هر کسی حتی یک ریال هم می‌تواند سرمایه‌گذاری کند.
وی خاطرنشان کرد: عمومی شدن و مردمی شدن اقتصاد مقاومتی باید به صورتی باشد که اگر شخصی وارد شهری از جمله یزد شد با اولین نگاه متوجه شود که باور عمومی مردم در این شهر اقتصاد مقاومتی است.
رحمانی فضلی به شعارهای اصلی که یزد به آن شناخته می شوند اشاره کرد و گفت: قنات و قنوت و قناعت سه ویژگی است که برای مردم یزد قرنهاست که مطرح می‌شود و هر سه این ویژگی مرتبط با اقتصاد مقاومتی است.
وزیر کشور زندگی پیشینیان یزد را تماما خلاقیت و نوآوری و انطباق با محیط دانست و گفت: اینکه دور هم بنشینیم و به بحث بپردازیم خوب است اما در بهترین حالت رشد 8 درصد را نمی‌تواند محقق کند.
وی به بحث درونزایی و برونگرایی اشاره کرد و گفت: در بحث برونگرایی مقام معظم رهبری تأکید کردند که حتمأ باید این موضوع دنبال شود.
رحمانی فضلی با تأکید بر اهمیت دانش‌بنیان بودن صنعت و اقتصاد، خاطرنشان کرد: برون‌گرایی به این منظور است که به بازار صادرات و حتی به واردات کالاهای سرمایه‌ای نیاز داریم تا با مشکل مواجه نشویم.
وزیر کشور بااشاره به اینکه همه کشورهای منطقه امروز با مشکل و بحران روبه‌رو هستند، گفت: کشورهایی که ادعا می‌کردند مظهر ثبات هستند یک‌شبه با مشکل مواجه شدند.
وی تصریح کرد: ایران کشور با ثباتی است و کشور ما امن‌ترین کشور منطقه برای سرمایه‌گذاری است به همین دلیل هم سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری به ایران مراجعه می‌کنند.
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه در بخش مسکن در کشور با رکود روبه‌رو هستیم، گفت: باید برنامه‌ریزی صورت گیرد که ببینیم به چه صورتی می‌توانیم رکود در بازار مسکن را از بین ببریم و رونق را در این بخش ایجاد کنیم.
وزیر کشور تصریح کرد: ما بالاترین نعمتی که امروز با آن روبه‌رو هستیم نعمت امنیت و ولایت است، ما باید افتخار کنیم کسی الان رهبری این امت را بر عهده دارد که توکل واقعی به خدا دارد و با شجاعت و تفکر بهترین تصمیم‌ها را می‌گیرند.
گفتنی است در ادامه این جلسه «حمیدرضا نصیری زاده» رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد گزارشی از اقدامات ستاد راهبری و مدیریت اقتصادمقاومتی و 9 کارگروه مرتبط ارائه داد و «محمدرضا علمدار یزدی» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گزارشی از ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ارائه کرد.
همچنین تعدادی از مدیران‌کل و مسئولان استان گزارشی از اقدامات دستگاه‌های تحت مدیریت خود، در حوزۀ تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در استان ارائه کردند.

اضافه کردن دیدگاه جدید