شناسه : 41890
پنجشنبه 28 مرداد 1395 2016-8-18 13:44:40

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ هوشنگ خندان دل روز پنجشنبه در نشست با شهرداران شهر های استان اردبیل با بیان اینکه پنج لایحه مربوط به شهرداران در وزارت کشور تنظیم شده تشریح کرد: لایحه مدیریت شهری ، درآمدهای پایدار شهرداری ، لایحه مقررات اداری استخدامی ، لایحه انتخاب شهرداران و شوراهای اسلامی شهرها ولایحه دهیاری ها از جمله لوایحی هستند که به دولت ارایه شده ودر آینده نزدیک تقدیم مجلس می شود .
وی با اشاره به مساعدت وزارت کشور به شهرداری ها در کشور افزود: در چهار ماهه سال جاری بیش از 9 هزار میلیارد ریال به شهرداری ها کمک شده و این نشان می دهد میزان پرداختی به شهرداری ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر افزایش یافته است.
خندان دل افزود: از دیگر اقدامات خوب ما تحویل قیر رایگان به شهرداری ها است و این امکانات را برای شهرهای 50 هزار نفری اختصاص دادیم اما در صدد هستیم برای شهرهای بالای 50 هزار تا 100هزار نفر هم قیر رایگان تحویل دهیم تا کمبودهای موجود شهرداری ها درزمینه آسفالت ریزی معابر ، کوچه ها وخیابان مرتفع شود .
معاون عمرانی وزیر کشور درخصوص افزایش درآمدهای شهرداری ها افزود: در چارچوب لایحه مدیریت خدمات شهری از جمله موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد افزایش درامد شهرداری ها است ، در حال حاض در مجموع نزدیک دو سوم درآمد شهرداری ها به ساخت وساز ساختمان ها وابسته شده که صحیح نیست و باید اصلاح شود باید.
وی توضیح داد: سهم درآمدهای ناشی از مالیات ودرآمدهای شهرداری وسهم عوارض نوسازی در قالب این لایحه افزایش می یابد و سعی کردیم در این لایحه سهم ناشی از مشارکت شهروندان برای اداره شهر را که عمدتا در قالب عوارض نوسازی است به یک سوم افزایش دهیم و هم اکنون سهم ناشی از عوارض مالیاتی 20 تا 25 درصد است در نظر داریم این میزان را نیز به یک سوم افزایش دهیم .
خندان دل وضعیت پرسنلی شهردایها ودرآمدهای شهرداری ها را نامناسب خواند وافزود: در شهرداری ها با مشکل جدی نیروی انسانی مواجه هستیم بین 3تا 5برابر پست های سازمانی در شهرداریها نیرو بکارگیری شده که مشکلات زیادی را بوجود آورده است و نباید شهرداران بیشتر از چارت سازمانی اقدام به بکارگیری نیروی جدید کنند .
وی با بیان اینکه شهرداری ها باید از در آمدهای پایدار برخوردارشوند، بیان کرد: شهرداری ها یک نهاد عمومی وغیر دولتی است که باید بدون اتکا به کمک های دولتی نسبت به ایفای وظیفه خود اقدام کنند .
معاون عمرانی وزیر کشور مدیریت یکپارچه خدمات شهری را موتور محرک خدمات شهری عنوان کرد وافزود: در راستای مدیریت خدمات شهری وظایفی را که دستگاه های اجرایی انجام می دهند به خود شهرداری ها منتقل می شود وشرایطی بوجود می آید که ماموریت شورا ماموریت شورا ی شهر باشد نه شورای شهرداری.
وی انتخاب شهرداران از سوی مردم را در قالب لایحه نظام انتخاب شهرداران متذکر شد وگفت: در شهرهایی که دارای جمعیت بیشتری است ودر شهرهای بالای 200هزار نفر شهرداران از سوی مردم انتخاب می شوند .
خندان دل با اشاره به ساماندهی ساختار سازمانی شهرداری ها افزود: یکی از مشکلات جدی شهرداری ها نامناسب بودن ساختار سازمانی است که مشکلات زیادی را برای ما بوجود آورده است .
علی آذرنژاد معاون عمرانی استاندار اردبیل هم در این نشست با اشاره به مشکلات پیش رو شهرداران افزود: ازدیاد نیرو ،درآمد پایین شهرداری ها ، نبود سند اصلی برخی شهرهای کوچک از جمله مشکلات شهرداری ها است .
وی افزود: متاسفانه برخی از ادارات به صورت خودسرانه بدون استعلام نسبت به صدور سند اقدام می کنند ونوع کاربری را هم قید می کنند حال آنکه در طرح تفصیلی این زمین ها کاربری دیگری دارد بنابراین مشکلاتی را در خصوص افزایش تعرفه بیمه ساختمانی بوجود آورده است.
آذرنژاد درخصوص توزیع قیر رایگان به شهرداری ها واعتبار آتش نشانی ها هم گفت:46تن قیر بصورت رایگان به شهرداری ها توزیع شده که ناچیز است و لازم است میزان آن هم افزایش داده شود، در بحث اعتبار آتش نشانی ها هم 20میلیارد ریال اختصاص یافته و جا دارد این میزان به 30 میلیارد ریال افزایش داده شود .
وی با اشاره به میزان درآمد شهرداری های استان گفت : درآمد شهرداری ها تا پایان تیرماه 860میلیارد ریال بود که 120میلیارد ریال از سوی سازمان شهرداری ها ، 90 میلیارد ریال از سوی خزانه ، 680میلیارد ریال ز طریق در امد محلی شهرداری ها و 230 میلیارد ریال هم بعنوان اعتبار استانی تخصیص یافته است .

اضافه کردن دیدگاه جدید