شناسه : 831
دوشنبه 23 مهر 2018-10-15 11:54:28
وزیر کشور از تشکیل کمیته ای با حضور 3 وزارتخانه خارجه، اقتصاد و اطلاعات، گمرک و ناجا به منظور تقویت همکاری و تجارت استان های مرزی با کشورهای همسایه خبر داد.
وزیر کشور از تشکیل کمیته ای با حضور 3 وزارتخانه خارجه، اقتصاد و اطلاعات، گمرک و ناجا به منظور تقویت همکاری و تجارت استان های مرزی با کشورهای همسایه خبر داد.
عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور امروز دوشنبه ۲۳ مهرماه در حاشیه نشست مشترک استانداران مرزی و نمایندگان دستگاه‌های ذیربط در خصوص توسعه و گسترش مراودات تجاری مرزی و ساماندهی خروج کالا از مناطق آزاد و جلوگیری از قاچاق کالای اساسی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز جلسه کارگروه مرز با موضوع قاچاق کالاهای اساسی و ارز داشتیم که ۱۶ استاندار مرزی و دستگاه های متولی حضور داشتند، در این جلسه مسئولان مربوطه در خصوص موانع صادرات قانونی نظرات خود را مطرح کردند، از سوی دیگر شرایط امکاناتی، تجهیزاتی و مقرراتی مورد بحث قرار گرفت.
 
وی در ادامه افزود: در مقابله با قاچاق کالا های اساسی نظرات مسئولین مربوطه جمع بندی شد همچنین در جهت تقویت صادرات سه اصل مهم تقویت صادرات و جلوگیری از قاچاق کالا و برگشت ارز ناشی از صادرات مورد تاکید قرار گرفت همچنین بر روی این سه اصل توافق خوبی بین دستگاه‌ها صورت گرفت و قرار شد همه امکانات را برای عملیاتی کردن این اصول مهیا کنیم.
 
وزیر کشور تصریح کرد: مناطق آزاد به عنوان مناطقی که بحث صادرات در آنها مهم است به ویژه در جنوب کشور که برخی نگرانی ها در زمینه صادرات کالاهای اساسی وجود داشت تصمیماتی اتخاذ شد که در آن مناطق مرزی فروشگاه‌های ایجاد شود که اقلام و کالاها به قیمت داخل عرضه شود.
 
رحمانی فضلی گفت: در سایر مناطق هم مصوب شد که امکانات و شرایط گمرکی قبل از مرزها فراهم شود تا کسانی که برای صادرات و واردات اقدام می‌کنند دیگر مانند گذشته در لب مرز دچار مشکل نشوند همچنین مقرر شد کالاهایی که در گمرگات وجود دارند از مقرراتی که به صورت دفعی مانع انجام صادرات می‌شوند مستثنا شوند.
 
وی افزود: نتیجه این جلسه تقویت صادرات و اتخاذ مکانیزم ها و روش هایی برای بازگشت ارز ناشی از آن و مقابله جدی با قاچاق کالا در مناطق مرزی خواهد بود، در این نشست نیز هر ۱۶ استاندار مرزی حضور داشتند که انشالله این کار با همکاری آنها انجام خواهد شد.
 
وزیر کشور تاکید کرد: کمیته ای با حضور وزارت خارجه، اقتصاد و اطلاعات و گمرک و ناجا تشکیل شد که همکاری ۱۶ استان مرزی را با ۱۵ کشور منطقه و هم مرز تقویت کند. تاکنون دو نشست در این خصوص برگزار شده و مقرر شد که موانع و مشکلاتی که در مسیر این نوع تبادل کالا و تجارت است را بررسی کنند تا اقدامات لازم برای رفع آنها انجام شود.
 
رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: نشست آتی همراه با سفرا و اتاق‌های بازرگانی با استانداران ایران و کشورهای همسایه خواهیم داشت که این موضوع می‌تواند نقش مهمی در تقویت صادرات داشته باشد.

اضافه کردن دیدگاه جدید