شناسه : 867
يكشنبه 20 آبان 1397 2018-11-11 14:50:21
وزیر کشور در همایش استانداران سراسر کشور که روز شنبه 19 آبان ماه با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت ؛ امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد، با اشاره به اینکه وزارت کشور در همه حوزه های کشور بسیار فعال است، افزود: مردم و رضایتمندی مردم برای ما اصل بسیار مهمی است.
وزیر کشور در همایش استانداران سراسر کشور که روز شنبه 19 آبان ماه با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت ؛ امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد، با اشاره به اینکه وزارت کشور در همه حوزه های کشور بسیار فعال است، افزود: مردم و رضایتمندی مردم برای ما اصل بسیار مهمی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر رحمانی فضلی در این همایش ضمن تشکر از زحمات استانداران به ویژه در ماه های محرم و صفر، گفت: در این مدت مجموعه مسائل استان ها از جمله در عرصه های امنیتی و انتظامی و احیاناً موارد خاصی که در برخی از استانها داشتیم، به لطف خدا و تلاشهای استانداران به خوبی مدیریت شد. همچنین برنامه راهپیمائی با شکوه اربعین نیز با مدیریت خوب ستاد مرکزی اربعین و مدیریت میدانی دستگاه های مسؤول و استانداران، در مجموع به صورت مطلوب و بهتر از سال های قبل به فرجام رسید.
 وزیر کشور افزود: در حوزه سیاسی در کشور فضایی آرام و در عین حال فعال و پویا داریم. احزاب، رسانه ها و مطبوعات فعالیت خود را ادامه می دهند و وزارت کشور نیز جلسات متعددی در این زمینه داشته است. همچنین برخی از استانها در زمینه منشور گفت و گوهای سیاسی بسیار فعال بودند و به خوبی پای کار آمدند.
وی ادامه داد: در حوزه سیاسی، در همان حال که احزاب و گروه های سیاسی فعال هستند، درعین حال کمترین هزینه را داده ایم. شاهد مثال اینکه، در تجربه های جهانی، در شرایط خاص امنیتی و سیاسی همواره گروه های سیاسی به دنبال کسب منافع خود هستند و لذا مستعد انحراف از منافع ملی هستند، اما در کشور ما در جریان تحولات ماه های اخیر، گروه ها و احزاب با پختگی، درایت، شعور و فهم بالا عمل کردند و نگرانی و مشکلی در این زمینه نداشته و نداریم. البته ما هم باید همچنان و مستمرا مدیریت و تعامل معقول، منطقی و قانونی را در ارتباط با فضای سیاسی کشور دنبال کنیم.
 وزیر کشور درخصوص حوزه اجتماعی گفت: در جلسات شورای اجتماعی کشور اولویت های اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری را پیگیری می کنیم و به صورت ایجابی شرایط اجتماعی را در جامعه دنبال می کنیم. با این وجود بایستی در حوزه اجتماعی جدی تر از گذشته عمل کنیم. در مجموع، بهبود فضای اجتماعی بسیار مهم است و در این زمینه باید اقدامات مؤثرتر و وسیع تری انجام شود.
رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنان خود به عرصه اقتصادی پرداخت و گفت: در حوزه اقتصادی با شرایط خاصی مواجه هستیم. در ماه های اخیر با نوساناتی در بازار روبرو شدیم که بر قیمتها و فضای عمومی بازار تاثیر گذاشت که با برنامه ریزی های انجام شده و اقداماتی که صورت پذیرفت، هم اکنون با شرایط نسبتا آرامی مواجه هستیم، اما بایستی مستمرا در جهت حفظ این ثبات نسبی و بلکه اصلاح آن به نفع مردم حرکت کنیم.
وی افزود: شرایط خاصی است، اما در توفیق ملت تردیدی وجود ندارد و ما حتما می توانیم براین شرایط تحمیلی غلبه کنیم؛ چون در طول 40 سال گذشته با شرایطی سخت تر از این مواجه بوده ایم. کشور ما از تحریم هایی که از پشتوانه شورای امنیت سازمان ملل متحد و حمایت کشورهای هم پیمان آمریکا برخوردار بود؛ با پیروزی و سربلندی عبور کرد. اما خوشبختانه  پشتوانه تحریم ها و حمایت ها از آن با روی کار آمدن رئیس جمهور روحانی و دولت تدبیر و امید، رفع شد. درنتیجه وضعیت کنونی با شرایط آن زمان بسیار متفاوت است؛ اکنون موضوع اجماع جهانی علیه ایران را نداریم و این مزیت بسیار مهمی است. بعلاوه؛ در داخل آمریکا هم فضای حمایت از رئیس جمهور آن کشور پیش نمی رود و بروز اختلاف و تفاوت رای و نظر در حاکمیت آنها بسیار جدی است.
وزیر کشور در فراز دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: نگاه دولت، نگاه واگذاری مسئولیتها از مرکز کشور به استان هاست. مقام معظم رهبری هم از ابتدا بر این موضوع تاکید داشتند و اخیراً موارد روشن، امید بخش و دقیقی در این عرصه و مشخصاً تقویت استانها ابلاغ کرده اند که باید بر اجرای آن نظارت داشته باشیم.
وی با بیان اینکه اکنون زمان انجام اقدامات بزرگ است، گفت: وزارت کشور و استانداری ها باید  برای حل مشکلات بر زمین مانده اعلام آمادگی کنند، تمام این مشکلات را باید از سر راه برداریم.
دکتر رحمانی فضلی همچنین با اشاره به محول شدن وظیفه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور به وزارت کشور گفت: تاثیر این ستاد را در یک ماه اخیر در جامعه می بینید. ستاد تلاش می کند، مانع از این باشد که فضای تبلیغاتی و رسانه ای دشمنان و رسانه های معاند، شرایط جامعه را تحت الشعاع قرار دهد و آثار روانی و تبلیغاتی تحریمها را بیش از خود موضوع القاء کند.
وزیر کشور تاکید کرد: ظرفیت وزارت کشور بیش از این هاست، اما با نگاه های بخشی و بدون هماهنگی با مجموعه دستگاهها و نهادهای مسؤول نمی توان مسائل را پیش برد. همچنین بخل و تنگ نظری، پرداختن به مسائل سطحی و حاشیه ای و مسائل حزبی و جناحی را نباید در هیچ یک از سطوح وزارت کشور و همچنین سایر دستگاه ها و بخش ها از مرکز تا عمق استان ها دخالت داد، بلکه؛ فقط منافع ملی و حمایت از مردم باید مدنظر باشد.
وی ادامه داد: مردم با عزت و هوشیار ایران اسلامی، اثبات کردند که همواره، پشتیبان کشور هستند و در شرایط حساس، بموقع و بلکه جلوتر از نظام حرکت می کنند و سیزده آبان امسال هم ثابت کردند که هماهنگی و حمایت ویژه ای از مواضع نظام و دولت دارند. این مردم اربعین را به عنوان پدیده بسیار بزرگ دینی و مذهبی به جهان معرفی می کنند و سیزده آبان را به حادثه مهم ایرانی و ضد استکباری تبدیل می کنند. این مردم به وظیفه خود عمل می کنند پس ما با پشتیبانی این ملت غیور، نباید نگرانی  داشته باشیم و با تلاش و کوشش پیوسته، باید کاستی ها و کمبود ها را جبران کنیم. البته من به استانداران ایمان و اعتقاد دارم و می دانم که می توانند کارها را انجام دهند.
دکتر رحمانی فضلی در ادامه همین بحث خاطر نشان کرد: مردم و رضایتمندی مردم برای ما بسیار مهم است و برخورد مسؤولانه مدیران با مردم نیز همواره مورد تأکید است. هرگز در مقابل مردم تکبر نکنید و در انجام وظایف کم نگذارید. به مردم خدمت کنید و مسیر کار قانونی مردم را هموار کنید. تکریم ارباب رجوع یک اصل مهم برای وزارت کشور است. مردم شرایط کشور را به خاطر اسلام و ایران، انقلاب اسلامی، شهدا، امام راحل و رهبری معظم، تحمل می کنند و این امر تکلیف همه ما را در زمینه خدمت رسانی بیش از پیش، افزون تر می نماید.
وزیر کشور ضمن تاکید بر حفظ وحدت و انسجام در کشور خطاب به استانداران گفت: باید تلاش کنید میان مسئولان و بخشهای مختلف استانها هماهنگی و تعامل خوب برقرار کنید. تعصبهای  نابجا را کنار بگذارید اما از اصول و قوانین عدول نکنید. منافع مردم را به مصالح فرد و جناح خاص ترجیح دهید. از حواشی پرهیز کنید و محور همه کارها، خدمت به مردم باشد.
رحمانی فضلی ادامه داد: آمار و ارقام را درست، صحیح و شفاف اعلام کنید چراکه آمار غلط موجب تصمیم گیری غلط در سطح کلان می شود. آمارها را به روز کنید. ما زمانی می توانیم به خوبی عمل کنیم که استانها به روز و دقیق عمل کنند.
 وزیر کشور در پایان سخنان خود در جمع استانداران با اشاره به ابلاغ و لازم الاجراء بودن قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان و اتمام دوران مسئولیت برخی استانداران گفت: استانداران همکاری خوبی داشتند و روزهای سخت را به خوبی پشت سر گذاشتیم. از روند، فرآیند و جمع بندی کار رضایت دارم و برای همه شما آرزوی عاقبت بخیری و توفیق دارم.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید