شناسه : 980
چهارشنبه 10 بهمن 1397 2019-2-1 09:46:08
دکتر رحمانی فضلی گفت: هیچ دولتی در شرایط کنونی در دنیا قادر نیست بدون توجه به تشکلها در انواع مختلف آن حکومتداری کند، مگر اینکه بخواهد حکومتی استبدادی داشته باشد.
دکتر رحمانی فضلی گفت: هیچ دولتی در شرایط کنونی در دنیا قادر نیست بدون توجه به تشکلها در انواع مختلف آن حکومتداری کند، مگر اینکه بخواهد حکومتی استبدادی داشته باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در گردهمایی بزرگ فعالان مشارکتهای اجتماعی که در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار شد، گفت: در چهل سال انقلاب، فراز و فرودهای بسیار زیادی را داشتیم و به لطف خداوند متعال امروز در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی آنچه برای ما مهم است این است که در مسیر انقلاب و در مسیر آرمان های امام و شهدا، تحت امر رهبری به وظایف خود و آنچه به عنوان میثاق با شهدا داشتیم، عمل کنیم.
وزیر کشور به برنامه ها، تلاش ها و تحرکات دشمنان انقلاب اسلامی در این چهل سال اشاره کرد و گفت: آنها در حوزه های نظامی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و جنگ روانی هرکاری می توانستند انجام دهند، نسبت به این انقلاب انجام دادند و امروز نیز، همچنان شاهد استمرار و بلکه تشدید همه آن برنامه ها هستیم، اما باید بدانند؛ ملّتی که چهل سال روی پای خود ایستاده و به لطف خداوند متعال و با هدایت امام و رهبری این مسیر را طی کرده است، اکنون قوی تر و توانمندتر از گذشته است.
وزیر کشور با بیان اینکه اکنون پس از 40 سال ما با توانمندی های ارتقاء یافته انقلاب و مردم مواجهیم، خاطرنشان کرد: پیگیری منافع ملی ایران و عزت دنیای اسلام از سوی جمهوری اسلامی و مردم مقاوم ما، موجب شده است که نظام سلطه؛ نه در لبنان، نه در عراق، نه در یمن، نه در سوریه و نه در هیچ جای دیگر در منطقه پیروز نباشند.
 وزیر کشور گفت: در این چهل سال، افکارعمومی دنیا با هیچ واژه ای به اندازه واژه ایران آشنا نیست. چهل سال است که در رسانه های آنها کلمه ایران تکرار می شود. اگر واژه های تکرار شده در رسانه های آنها را شمارش کنید، شاید واژه انقلاب اسلامی ایران بیشترین واژه باشد.

 دکتر رحمانی فضلی با طرح این سوال که کدام یک از کشورهای در حال توسعه که در ارتباط تنگاتنگ و در تعامل با غرب و استکبار و آمریکا قرار گرفته است، موفق به اعمال رابطه متوازن شده است؟ پاسخ داد: حتی یک کشور جهان سوم یا در حال توسعه را نمی توان یافت که در این تعامل پیروز میدان باشد. 

وزیر کشور با اشاره به عقبه چندین هزار ساله ملت ایران با قله هایی بلند در توفیقات ملی و دینی و با اراده قوی گفت: ملت ایران بسیاری از سختی ها و مشکلات را پشت سرگذاشته است. امروز هم ملت ما با دشواری هایی روبروست، اما نمی توانیم با عنوان اینکه شرایط سخت است، تصمیماتی بگیریم یا اقداماتی انجام دهیم و خدای نکرده با عملیات روانی دشمنان، همراه شویم و عملاً مردم ما در شرایطی قرار گیرند که نتیجه آن شرایط بدتر از این دشواری های فعلی باشد.
وی افزود: در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در شرایطی هستیم که می توانیم با همه مشکلات روبرو شویم و برای همه مشکلات در تکاپوی پاسخ باشیم. چرا که؛ این مردم در هر شرایطی از آرمان های انقلاب، امام، رهبری و شهدا و خود مردم دفاع می کنند. 
وزیر کشور به اهمیت مشارکت اجتماعی اشاره کرد و افزود: بنده در  5 سال حضور در وزارت کشور علاوه بر وظیفه رسمی در وزارت کشور، به این موضوع اعتقاد قلبی داشته ام. معتقدم؛ بدون مشارکت واقعی مردم هیچ کاری پیش نخواهد رفت. مسئله مشارکت یک مسئله ذاتی برای انسان است. انسان موجودی اجتماعی است و این امر جدیدی نیست که بر سر مردم منت بگذاریم. ما تنها باید بتوانیم این روابط و مناسبات اجتماعی را با پیچیدگی شرایط و تخصصی شدن موضوعات و همچنین در شرایط افزایش مشکلات و بالا رفتن توافقات و سطح مطالبات مردم به گونه ای سازماندهی کنیم که از انرژی، امکان، ظرفیت و توان مردم در داخل ساختارهای جدید در جهت تحقق اهداف ملی، دینی و انقلابی استفاده کنیم.
 وی افزود: ما نباید در صدد منت گذاری بر مردم باشیم که انگار حقی به آنها داده شده است. حق برای مردم است و ما باید از مردم تقاضا و خواهش کنیم تا وارد این سازمان ها شوند؛ چه در حوزه های سیاسی تحت عنوان احزاب، چه در حوزه های  صنفی، تحت عنوان اتحادیه ها و سندیکاها و چه در حوزه های اجتماعی در قالب سمن ها و چه در قالب های مذهبی به عنوان هیأت ها؛ همه اینها نمادهایی از تشکیلات و سازمانها و گردهمایی های مردم هستند که با مشارکت، مناسبت و انگیزه درونی و هدف گذاری مناسب و خودجوش مردم، هم افزایی در آنها صورت می گیرد. 
دکتر رحمانی فضلی گفت: هیچ دولتی در شرایط کنونی در دنیا قادر نیست بدون توجه به تشکلها در انواع مختلف آن حکومتداری کند، مگر اینکه بخواهد حکومتی استبدادی داشته باشد که اصلاً در شرایط کنونی در دنیا چنین چیزی امکان پذیر نیست. 
وی افزود: در واقع می توانیم، اعمال حاکمیت را از رهگذر اعمال سیاست ها و اقدامات و برنامه ریزی های مطلوبی که از طرف سازمان های مردم نهاد و تشکل ها محقق می شود، دنبال کنیم و البته در طول این سال ها، در شرایط مختلف شاهد این موضوع بوده ایم.
وزیر کشور گفت: یکی از سیاست های اصلی دولت و رئیس جمهور محترم از زمانی که بنده این مسئولیت را به عنوان وزیر کشور قبول کردم، این بود که توجه به مشارکت اجتماعی و گسترش سازمان های مردم نهاد، باید شتاب بگیرد و اکنون خوشحالم که بگویم سازماندهی این موضوع، حداقل دو برابر شده است و مساعدتها و کمک ها به سازمان های مردم نهاد، دوبرابر بیشتر شده است. البته می پذیرم که این میزان افزایش، کافی نیست؛ البته نه به این معنا که دولت وظیفه انجام چنین کاری داشته باشد، بلکه به این معنی که خود مردم باید در جهت توانمندسازی، آموزش و فعال سازی و تاثیرگذاری بیشتر، فعال شوند.
رحمانی فضلی افزود: فعالان اجتماعی، نباید از دولت و دستگاههای رسمی بخواهند در اعمال سیاستها و نظرات جلودار باشند، بلکه سازمان های اجتماعی و فعالان باید جلودار باشند و دستگاه ها، پشت سر سازمان های اجتماعی حرکت کنند؛ اگر به چنین مرحله ای رسیدیم اعتقاد به تشکلها کامل خواهد بود. 
دکتر رحمانی فضلی به رویکرد مقام معظم رهبری در توجه به مسائل اجتماعی اشاره کرد و گفت: در نقطه توجه ایشان به مسائل اجتماعی با رویکرد مشارکت اجتماعی؛ همین موضوع آسیبهای اجتماعی بود. سازمان امور اجتماعی کشور که در حال حاضر در وزارت کشور فعال شده است، مجموعه ای است  که مقام معظم رهبری، تشکیل آن را  پیشنهاد دادند و اولویت های کار را هم خودشان تعیین کردند. تغییر وظایف و منابع و امکانات را پیشنهاد دادند و هفت جلسه سه ساعته با حضور سران قوا و بقیه دستگاهها در محضر ایشان تشکیل شد. البته آقای رئیس جمهور نیز به عنوان رئیس اجرایی کشور در تمام مراحل مشوق این مسئله بودند.
وی ادامه داد: زمانی که 5 سال قبل اولین گزارش حوزه اجتماعی خدمت مقام معظم رهبری ارائه شد، فرمودند که این گزارش تکان دهنده است و مستلزم مشارکت مردم و توجه بیشتر مردم است. ما یک سال روی آن گزارش کار کردیم و بعد از یکسال دستور تشکیل جلسه سران به اضافه بقیه مسئولان ابلاغ  شد و این موضوع به جریانی در کشور بدل شد. 
وزیر کشور اشاره کرد: رهبر معظم انقلاب؛ نه مسائل اقتصادی و نه مسائل سیاسی را به اندازه موضوعات اجتماعی مورد توجه قرار نداده اند و بر مسائل اجتماعی و مشارکتهای مردمی حساسیت دارند. یکی از مصوبات جلسه اخیر در محضر رهبر انقلاب، تقویت سمن ها و همکاری در جهت ارتقای توانمندی آنها بود.
وی افزود: در چنین شرایطی که از سوی رهبری، رئیس جمهور و همه مسئولان توجه ویژه ای به این موضوع وجود دارد، باید قدردان باشیم و قدردانی و شکرگذاری ما به این است که تاثیرگذاری مان را افزایش دهیم.
وزیر کشور به سیر مشارکت اجتماعی در کشور اشاره کرد و گفت: صد وسه سال از مشروطیت گذشته است، ما تا انقلاب اسلامی چیزی به نام مشارکت واقعی مردم در هیچ حوزه ای نداشتیم. تا قبل از انقلاب، مردم و کلمه مردم در ادبیات ایران نیست. تا سال 57،  اگر ظاهری از بعضی وجوه دموکراسی هم داشتیم، همه در قالب نظامات رسمی تشریفات و ساختگی بود؛ نه حزب واقعی داشتیم و نه با مجلس مردمی مواجه بودیم. 
رحمانی فضلی ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب، تمرین دموکراسی، مردم سالاری، مشارکت و خوداکتفایی در حال انجام است؛ آن هم در اوج شرایط جنگ، تحریم و اعمال نفوذ سردمداران استکبار، رژیم صهیونیستی و مرتجعین منطقه.
وی به حربه های دشمنان در تضعیف جلوه واقعی اسلام در ایران یعنی اسلام ناب اشاره کرد و گفت: آخرین حربه ای که به کار برده اند، پروراندن گروههای تکفیری چون داعش بود تا نظام اسلامی را که به عنوان الگوی منطقه کارکرد می یافت؛ به عنوان یک حکومت دارای نگاه و نظر افراطی در دنیا نشان دهند.   
وزیر کشور خاطرنشان کرد: ما به عنوان تشکل های مردمی، باید بکوشیم در معرفی اسلام ناب و همچنین در حمایت، صیانت و حفاظت از انقلاب و خون شهدا و میثاق آنها و بعلاوه در جهت تحقق اهداف انقلاب و پاسخگویی به مطالبات مردم عمل کنیم.
وی در فراز دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مسائل اقتصادی گفت: فشار در این زمینه بر ما بسیار زیاد است ولی اگر تلاش کنیم می توانیم با مردم و به وسیله مردم و با همکاری آنها، تمام ظرفیتها و امکانات را پای کار بیاوریم. و البته تمام سعی دولت بر همین جهت است و به لطف خداوند و تلاش ها و از جمله با استفاده از ظرفیت جلسه سران قوا که به تدبیر رهبری معظم تشکیل میشود، تمام قوا و دستگاهها با هم هماهنگ می شوند و حتماً در این مسیر به یاری خداوند، موفق خواهیم شد.
وزیر کشور به اهمیت توجه به جایگاه و رسالت  هر یک از مجموعه ها اشاره کرد و گفت: تشکل ها باید، جایگاه خود را نه به عنوان یک تشکل کوچک در یک منطقه یا شهر بلکه به عنوان یک عنصر تاثیرگذار ملی قلمداد کنند و همه ما باید دست در دست دهیم، و در این صورت یقیناً می توانیم مشکلات را حل کنیم و چهلمین سال انقلاب را با پختگی، کامل شدن و تجربه اندوزی و استفاده از همه این تجربیات در مسیر جدید، دنبال کنیم.
وی خاطر نشان کرد: با رشد تکنولوژی، علم، آگاهی و سلایق مردم، هیچ احدی نمی تواند جلوی حرکت مردم را بگیرد و امکان این کار وجود ندارد. ما هرچه در افزایش دانایی، علم و معرفت مردم بکوشیم، هرچه نقش آفرینی مردم را بیشتر یادآور شویم و هرچه به آنها شخصیت و اهمیت دهیم، یقین بدانید آنچه به صورت قضاوت و داوری عمومی مردم است محقق خواهد شد و ما با استعدادها، توانمندی ها، ظرفیتها و همه قدرتی که در طول تاریخ مردم مسلمان ایران داشتند، بر همه مشکلات پیروز خواهیم شد که این وعده قطعی خداوند متعال است.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید